Orwellin kirja haussa

löytääköetsivä

Onpa yllätys ja kummallistakin kun George Orwellin kirjaa "Eläinten vallankumous" ei tunnu olevan saatavilla missään. Ei kirjastoissa (miten ihmeessä ei), ei Huutonetissä, ei antikvariaateissa, ja kun olen vähän klikkaillut kirjakauppoja, niin tulee vain tyly teksti että "ei saatavilla". Miksi ei oteta uutta painosta, jos edellinen on loppunut. Englanninkielisenä sitä saisi, mutta haluan suomenkielisen.

Luin juuri "Vuonna 1984", ja sen jälkeen tuli mieleen, etten ole lukenut sitä kaikkein kuuluisinta kirjaansa. En ainakaan muista lukeneeni.

Mistähän kyseisen kirjan saisi?

4

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • a.p

        Kiitos vastauksesta! Näyttää olevan Akateemisessakin loppuunmyyty. Ja korjaan alkuperäistä viestiäni. Vaikka lähikirjastossa sitä ei ollut, niin pääkirjastosta kyllä löytyykin, jotenkin olin sen sivuuttanut, huolimattomuuttani. Eli voin sen tosiaan saadakin.

        Mutta haluaisin nimenomaan hankkia omaksi sen kirjan, ja se ei nyt onnistu.


      • Herätys_kustantajalle
        a.p kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta! Näyttää olevan Akateemisessakin loppuunmyyty. Ja korjaan alkuperäistä viestiäni. Vaikka lähikirjastossa sitä ei ollut, niin pääkirjastosta kyllä löytyykin, jotenkin olin sen sivuuttanut, huolimattomuuttani. Eli voin sen tosiaan saadakin.

        Mutta haluaisin nimenomaan hankkia omaksi sen kirjan, ja se ei nyt onnistu.

        WSOY näyttää ottaneen Eläinten vallankumouksesta uuden pehmeäkantisen painoksen niinkin myöhään kuin vuonna 2005. Ilmeisesti siksi, että tuolloin oli kulunut Animal Farmin julkaisemisesta Englannissa 50 vuotta ja teos sai siksi ilmaista mainosta mediassa.

        Valitettavasti kirjoista on kuitenkin jo pitkään otettu niin pieniä painoksia, ettei niitä jää juurikaan kustantajan varastoihin. Vain parinkin vuoden takaisia suosikkikirjailijoiden teoksia on usein turha kysyä kirjakaupoista, puhumattakaan että kärkkyisi niitä kirja-alennusmyynneistä. Toisaalta hyvää nykyajassa on, että viimeiset painokset ovat kustantajalla valmiina digitaalisessa muodossa, joten jos kysyntä jatkuu, painokoneet saa halvalla laulamaan muutaman sadan kappaleen lisäpainoksen. Tuo vuoden 2005 painoskin on WSOY:llä varmasti digitaalisessa muodossa, kunhan siellä vain ymmärrettäisiin, että kysymyksessä on klassikko. Toivottavasti ei tarvitse odottaa Eläinten vallankumouksen 75-vuotisjuhliin asti.


    • Jere_K

      Viimeisin on: Helsinki : WSOY, 2010 Pekka Panun suomentamana
      (ISBN 978-951-0-35889-4)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      225
      17134
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12184
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5970
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4852
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4756
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3947
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3575
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2997
    9. 258
      1405
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1011
    Aihe