Siis mitä helvettiä. Nyt tässä siis tulee ylimäärästä jännitettävää, eli muihin hakijoihin verrattuna aivan kohtuuton määrä! Tossahan on vielä teoriassa mahdollista päästä sisään! Tietysti toi on kuitenkin aika epätodennäköistä.. Voi vittu. Pisteitä muuten oli se 37.25.
http://i.imgur.com/eGAF6s8.png?1
Oon kolmannella varasijalla Aaltoon..
24
3587
Vastaukset
- hohhoijaaaa
Saat todennäköisesti jännittää elokuun puoliväliin asti, jolloin varasijoilta otto loppuu. Joten ala nyt nauttia kesästä! Käy niin kuin käy, et voi sille mitään enää.
- 2vaihtoehtoa
Nyt meet joko junan alle tai sitten lähdet junalla turkuun.
- 83j3j33j
Mitä ihmettä tossa on jännitettävää? Et päässyt Aaltoon ja paikka Turussa odottaa. Ei Aallosta varasijoilta paikkaa saa. Ei muuta kuin asuntoa etsimään jne Turusta. Mä tipuin nipin napin kanssa Turkuun.
- AaltoHaaveeksi37p
Mua vituttaa aivan satanasti kun elättelin viimeiseen asti toiveita että 37p riittää Aaltoon, saakelin kokeentekijät kun teki noin helpon kokeen että erottelu tehtiin sillä kuinka tarkka olet ja kuinka paljon olet valmis ottamaan riskiä melkein-varmojen kysymysten kohdalla.
- tulevamiljonääri
siitäs sait senkin yleisluontoisten vastausten tekijä. Tarkkuus se on mikä palkitaan. Tarkkuus erottaa oikeussalissakin tekijät harjoittelijoista. Tarkkuudella ja huomiokyvyllä ceissit voitetaan, ei millään yleisluontoisten asioiden kertaamisella. Älyä pitää olla, ensi vuonna yritä uudestaan. Tuskin auttaa, sillä äly ei lukemisella kasva.
- AaltoKylteri
Kyllä todennäköisesti vielä tuolta varasijalta pääset sisään! Aallon paikan feidaa n. 5-10 vuosittain.
- vococo
Aaltoon ei peru kukaan, ei ikinä
- ehkäperun
vococo kirjoitti:
Aaltoon ei peru kukaan, ei ikinä
Minä taidan perua paikkani, sillä viime päivät tuota Aaltoilua tällä palstalla seurattuani tuntuu siltä, etten halua kuulua siihen joukkoon. Haen ensi vuonna oikeaan yliopistoon.
- eiooperujii
no eisinne kyl oo perujii.
- aallossa4v
Älä itke. Aalto on täynnä ylimielisiä räkänokkia. Tulet olemaan tyytyväinen myöhemmin ettei sinusta tullut yksi tässä maineessa rypevä!
- josf
Onneks ei ollu ainoo hakukohde sulla :)
Turku on hyvä paikka. - hermoraunio
Olen Aaltoon varasijalla 1. Onko kellään oikeeta tietoa onko sinne viimevuosina päässyt varasijoilta ketään?
- jdnf
Olin viime vuonna tokalla varasijalla mutta ei tullu yhtään peruutusta Soittelin sillon asiasta ni sain ainakin sellasen kuvan että harvoin niitä kukaan peruu. Jos et nyt pääse niin suosittelen käymään ekan vuoden opinnot avoimessa ni voit hakea suoraan keskiarvon perusteella sisään avoimen kautta ja alotat ens vuonna käytännössä toiselta vuodelta.
- Näinsenytvaanon
Ei ole. Itselläkin tilanne se, että varasijalla ollaan. Ja turkuunhan se on mentävä ei aaltoon vaan varasijalta pääse. Kylmä fakta, sääli.
- Väylä15
jdnf kirjoitti:
Olin viime vuonna tokalla varasijalla mutta ei tullu yhtään peruutusta Soittelin sillon asiasta ni sain ainakin sellasen kuvan että harvoin niitä kukaan peruu. Jos et nyt pääse niin suosittelen käymään ekan vuoden opinnot avoimessa ni voit hakea suoraan keskiarvon perusteella sisään avoimen kautta ja alotat ens vuonna käytännössä toiselta vuodelta.
Tämä. Ei tarvitse stressata pääsykoepaskaa.
3,6 keskiarvolla ainakin pääsi sisään. - ehdotus.-
Tai sitten voit yrittää lahjoa jonkun luopumaan paikastaan. Itse voisin jostain 5000 € lähteä, vastaa ehkä sitä työtä mikä meni lukemiseen.
- Kfkfkdkxbd
Varasija 60 Aaltoon ja 0,75p päässä. Siis yhden vastauksen.. Ei helvetti
- Meneehermolopullisesti
Varasija 2 ja pisteitä 37.25 eli ilmeisesti aallon raja. Vitutuskärä niin korkealla kun voi olla. Että näin sitten
- pääräjähtää
Meneehermolopullisesti kirjoitti:
Varasija 2 ja pisteitä 37.25 eli ilmeisesti aallon raja. Vitutuskärä niin korkealla kun voi olla. Että näin sitten
mulla 37p, sekin vituttaa enemmän kuin laki salli, mä tulen ikuisesti kiroamaan sitä kun muutin viime hetkellä oikean vastauksen vääräksi, olin jo lähtemässä kun sittenkin päätin vielä korjata, se tässä vituttaa nyt kun palaan siihen hetkeen jatkuvasti että miksi menin korjaamaan vääräksi:((((
- realisti4life
pääräjähtää kirjoitti:
mulla 37p, sekin vituttaa enemmän kuin laki salli, mä tulen ikuisesti kiroamaan sitä kun muutin viime hetkellä oikean vastauksen vääräksi, olin jo lähtemässä kun sittenkin päätin vielä korjata, se tässä vituttaa nyt kun palaan siihen hetkeen jatkuvasti että miksi menin korjaamaan vääräksi:((((
Hajoa siihen mielikuvaan koko vuosi. Kumin ottamisesta käteesi, oikean vastauksen pyyhkimisestä, täten väärän vastauksen antamisesta koko seuraava vuosi kevääseen asti. Kunnes taas harjoittelet pääsykokeita varten. Vain munataksesi koko homman viime minuuteilla. Jälleen kerran. Sitten kiroat taas, mutta vuoden vanhempana. Ehkä huomaat olevasi liian vanha tähän kaikkeen, oikein tekijöiden tehden tulosta ihan muualla. Muista että omaishoitajista ja putkimiehistä on aina pulaa.
- PaxVobiscum
jaahas täällä on näköjään näitä kivoja trolleja liikkeellä kuten nimimerkit "tulevamiljonääri" ja "realisti4life", jengi on juuri saanut tietää jäävänsä nippa nappa rannalle ison lukurupeaman jälkeen ja tämmöiset kusipäät täällä pistämässä vielä suolaa haavoihin, hajotkaa pahvit
- realistic4life
Kyllä jengi on tehnyt kovan työn valmistautuessaan pääsykokeisiin. Kaikki kunnia heille siitä. Se on sellainen duuni, mitä moni ei osaa edes kuvitella tekevänsä. He tietävät aivan saman verran kuin opinnot aloittavat hakijatoverinsa, olivat vain vastanneet eri tavalla. Ei perusihminen, siis tavallinen tallaaja voi edes kuvitella sitä työmäärää. Trollaaminen on todellakin vain huono vitsi, eikä sitä sovi viljellä silloin kun porukka putoaa valinnoista. Kaikkea hyvää heille jatkoon toivottaen. Todennäköisesti ja toivottavasti opinnot aukeavat ensi vuonna, sillä silloin he tietävät mitä odottaa.
- vaasastajahyväuranalku
Siis ne 37 ja siinä olevat tyypit on tosi kovia osaajia! Nut oli joku ihme vuosi. Te ootte ihan ok. Älä mieti että joku yksi kyssäri ratkas. Mieti sitä nyt tunti ja pistä pois. Ja ei ole enää kyse noilla pisteillä kuin tuurista. Uskomattomat rajat. Muualla on ihan hyvii paikkoja ja pääsee hyvin töihin.
- egginthebasket
Ymmärrän että ottaa päähän jos tavoitteena on ollut Aalto ja sinne ei päässytkään mutta ei se maailma nyt siihen kaadu. Nyt varmasti harmittaa mut jos lähdette esimerkiksi Turkuun niin aivan yhtä hyvät mahdollisuudet sieltä on menestyä kuin Aallosta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702034
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371445Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321144Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56882- 55836
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250794Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20782Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S16722Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58703Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis195617