Mitä välittäjää käyttäisit, jos myisit nyt asuntosi? Minkä takia päätyisit ko. välittäjään? Vai myisitkö mieluummin myydä itse? Millaisia kokemuksia sinulla on eri firmojen välittäjistä ja asuntokaupan sujumisesta? Aion pistää asunnon myyntiin, mutta pähkäilen vielä myyntitavan kanssa. Huoneisto on kolmio Helsingissä melko arvokkaalla alueella.
Mitä välittäjää käyttäisit?
Asunto myyntiin
191970
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Hei.
Ehdottomasti pieniä firmoja,koska välitys palkkio pieni verrattuna isompiin,isommat perustelevat sillä isoa provisioaan ,että mainostavat paremmin ja asiakkaita on,mutta itsehän periaatteessa maksat ne mainos kulut,moni ei tajua sitä.Pienemmät firmat mainostavat myös etuoven kautta ja sen kautta suurin osa ottaakin yhteyttä ja sunnuntai näytöt ilmoitetaan hesarissa.Olen myynyt kaksi asuntoa pienempien firmojen kautta ja olen todella tyytyväinen palveluun ollut.
pieni välittäjä painosti myymään liian halvalla, enkä myynyt.
Nyt iso välittäjä ei ole vielä 2 viikkoa tehdyn myyntisopimuksen jälkeen laittanut lehteen saatika sitten nettiin ilmoitusta.
Luulen että yrittävät ensin päästä eroon alueella
sijaitsevista samankokoisista asunnoista.
Onkohan välittäjän toiminta hyvän kauppiastavan
mukaista.
Kiinnostaisi myös tietää paljonko välittäjä
vetää välistä esim isännöitsijätodistusten ym hankkimisesta. Onko niistä olemassa mitään suosituksia ?
Minkälaisen välittäjän tarvitset? Halvan vai hyvän? Itse valitsisin omien kriteerien mukaan(tarpeeksi suuri peitto eli yksi neljästä suurimmasta), kilpailuttaisin ne (kutsuisin arvioimaan ja pyytäisin tarjouksen palkkiosta: kiinteä sisältäen kaikki kulut ja alvin) ja valitsisin parhaimman tarjouksen.
Lähtisin siitä, että ottaisin pelkän netti-ilmoittelun yksityisnäytöillä ilman lehti-ilmoittelua ja julkisia näyttöjä. Kun koko pakettia tarjotaan hintaan 4% + alv!!!, saa em. vaihtoehdon alle 3000 eurolla. Sopimus kuukauden kerralla voimassa ja yliviivaisin 6 kk:n karenssiehdon.
Pienet välittäjät ovat siitä huonoja, etteivät saavuta maksimaalista peittoa + suurin osa ihmisistä nyt luottaa siihen "luotettavaan".
Jos myyt itse, laita realistinen hintapyyntö, niin saat myytyä.
Ei todella pienet ole huonoja,millä perustelet???.Etuoven kautta suurin osa ihmisistä ottaa yhteyttä,eivät asiakkaat katso onko firma pieni vai iso jos kohde on heille hyvä,mietippä mistä itse etsisit asuntoa jos olisit asunnon tarpeessa,tietysti hesari ja etuovi.Välittäjä joka on myynyt minun asuntoni otti 2,8% sis alvin,ei mitään kuluja muita,hän kävi arvioimassa asuntoni ja neuvoteltiin hinta ja mitä halusin käteen heidän provision jälkeen,sain sen mitä halusin ja olen TYYTYVÄINEN.Käytin kolme välittäjää arvioimassa asuntoni ja toinen olisi ottanut ,iso firma 5,9% ja toinen 4.8%
Niinkuin aina, ostaminen vaatii taitoa. Myyjä pyytää jotain ja neuvottelun jälkeen päädytään hintaan. Ongelma on siinä, etteivät suomalaiset osaa tinkiä...
En sanonut, että pienet ovat huonoja vaan, että niillä on pienempi peitto. Siten isot ovat parempi valinta, kannattaa vaan pitää huoli, ettei maksa liikaa. Välittäjien tarjous 4% + alv on heidän ehdotuksensa, josta kannattaa tinkiä.
Mainitset, että välittäjä otti sinulta jotain: miksi annoit ottaa? Eikä prosenteilla ole väliä vaan euroilla: itse maksaisin 200,000 euron asunnosta välityspalkkiota max. 3000 euroa, joka tekee palkkioksi 1,5%.
Aivan eri asia on asunnon hinnoittelu: jos hinta on pielessä ei välittäjä auta vaan hinnan korjaaminen. Korkein tarjottu hinta on kuitenkin markkinahinta.
Siis tarkoitatko, että neuvottelit ja tingit ja välittäjä suostui alentamaan palkkiotaan noin paljon? Onko välittäjillä tosiasiassa noin kova kilpailu, että he tekevät työtään roimalla alella? Mahtaako moinen toimia pk-seudulla?
Tarkoitan, että käytin järkeäni. Ei kai kukaan maksa noita 4% + alv. palkkioita, oikeasti? 200,000 e asunnossahan se tekee melkein 10,000 euroa, ottakaa nyt järki käteen ihmiset.
Kauppakorkeakoulussa opetetaan, että kilpailu on olemassa vain ihmisten mielissä. Oletko yrittänyt kilpailuttaa ikinä mitään?
Katso nyt esim. Kiinteistömaailman www- sivut, siellä minimipalkkio 2500 euroa. Sillä hinnalla asunto kuvineen nettiin ja näytöt pyyntöjen mukaan. Itse hommaat vain paperit isännöitsijältä. Ja tuostakin 2500 eurosta kannattaa tinkiä.
Kukaan välittäjä ei tee noin pienellä provisiolla kuin 2500 euroa,ainoastaan pienet asunnot tehdään tuolla provisiolla,ei isoja asuntoja.Mun kaveri on välittäjä ja asiakkaat ei ymmärrä sitä,et mainokset maksaa paljon,lehdessä,etuovessa ja voi käydä niinkin,et asuntoa pitää näyttää monta kertaa,eli en usko et välittäjät pääsevät mersuilla ajelemaan,so on kovaa duunia.Ps.Jos et usko soita isompiin ja kysy tekeevätkö noin pienellä palkkiolla,voin vakuutta,että eivät tee,olen kysynyt.
Kyllä tekee, kyse onkin mitä. Sillä sun välittäjäkaverilla on jäänyt myyntipuhe päälle, kopautas sitä päähän ja kysy uudestaan.
Miksi ostaisit koko paketin, kun voit ostaa vain mitä tarvitset: kiinnostaako sinua välittäjän mainosbudjetti vai asuntosi myynti? Siispä: ilmoitukset nettiin ja näytöt pyyntöjen mukaan = 2500 euroa, lähde www.kiinteistomaailma.fi
Ps. Jos soitan ja kysyn:"Teettekö piennellä palkkkiolla", vastaus on: "Ei tehdä". Tämä taas ei liity yllä olevaan asiaan millään tavalla.
hintojen isot ketjut tekee jopa alle parin tontun jotta saavat pikku puljut nyykähtämään...kiinteistömaailma ainakin meidän paikkakunnalla hakee asemiaan arvioimalla sikamaisesti ylihintaan...tekemällä alle parintontun komikalla...sit ne keikkuu myymättä 4 kuukautta...jonka jälkeen kirje omistajalle että haluavatko myydä oikeasti asuntonsa ??
Mutta jos käyttäisin välittäjää, valitsisin varmaan jonkun näistä isoista, joiden kautta saisin eniten näkyvyyttä asunnolle. Toki välittäjän korvauskin pitäisi olla kohdallaan. Eli siis arvioisin, sitä saisiko iso välittäjä asunnon myytyä kovempaan hintaan kuin itse tai pienempi välittäjä. Mitä suurempi näkyvyys, sitä varmemmin tottakai löytyy juuri se yksi ostaja, joka haluaa sinun kämppäsi ja voi siitä maksaa ehkä hieman enemmän kuin muut...
En ainakaan Käpykoti Oy:ta Helsingissä. Välittäjä meinasi kirjoittaa muka vahingossa liian korkean tarjouksen paperiin niin etten olisi muka huomannut, kun sai palkkionsa niin lähti kuin hauki rannasta vaikka välittäjän tehtäviin kuuluu osakerekisterin päivitys (isännöitsijätoimistoon). Onko kokemuksia samasta firmasta?
Isommista välitysfirmoista jättäisin väliin Habitan. Itse myytiin juuri asunto heidän kauttaan. Plussana se, että välityspalkkio 3% ja asunto meni heti kaupaksi. Mutta suurina miinuksina onneton jopa myyjää aliarvioiva palvelu, painostus myyntiin (ostajat olivat välittäjälle entuudestaan tuttuja)ja meidän asioiden hoitamisen laiskuus sen jälkeen kun tarjous hyväksytty. Ja tämä Espoon konttorissa. En suosittele kenellekään!
Saitte Habitalta mitä halusitte, mutta ette suosittele?
Anyway: empiria pks -alue, suurista OPPK ja Kiintistömaailma joustaa markkinoiden mukaan. Habita on pihalla ja HK vain ylimielinen. Pienistä toimistoista ja niiden alemmista palkkioista voi sanoa: if you pay with peanuts, you get monkeys.
Moak ja Kiinteistömaailma arvioivat rintamamiestalon. Ero pyynnössä 2 kertainen. Moak arvioi tontin arvoon josta kukaan ei tänä päivänäkään ole kiinnostunut sillä siihen hintaan saa yksityiseltä 2 kpl (oliko arvio tehty siinä uskossa jotta alue joudutaan lunastamaan?).
Useinmiten ihmiset käyttävät turvallisesti (?) oman pankkinsa kiinteistövälityspalveluita, mutta aina ne todellakaan eivät toimi... Kiinteistövälittäjien arvioinneissa on valtavasti eroja; jotkut arvioivat liian yläkanttiin, toiset taas alakanttiin. Tunnut tietävän asuntosi arvosta jonkin verran jo sijaintinsa perusteella. Jos todella olet myymässä asuntoasi, seuraa siis saman alueen muiden vastaavien asuntojen hintoja, vertaile kaikkea mahdollista, ole rohkea ja myy asuntosi itse! Joskus SE AITO OMA PANKKI todellakin voi olla se paras pankki... Lukaisepa kokemukseni otsikon Välityspalkkio? alta...
käsittämättömiä palkkioita..
Pankit eivät saa ottaa mitään, kyllä kaikki itse antaa, jos antaa...
ne työn tekeevät....