miten sisustaa pieni huone parilla kamalla

haisulii

siis kun mä oon nyt yrittäny soveltaa mun huoneen kanssa jo vuoden, enkä oo löytäny sopivaa ratkasua. Voitteko auttaaa ?? ku mua ärsyttää, 1, mun sänky ei mahu sillee semmoseen välikköön jolloin olisi paljon tilaa, 2, mulla pitää olla mun peilipöytä ja hiustenlaittokamat valmiina aamulla ja sit se on ihan hirveen näkönen se pöytä aina eikä siinä oo laatikoita... 3. Mulla on vaaterekki joka on niin vammanen että se ei sovi sillee sen ominaisuuksien vuoksi mun huoneeseen ja kukaan ei suostu vaihtamaan isompaa huonetta tohon toisiks pienempään.. ku äiti ja mun 16v veli nukkuu isoimmissa huoneissa ja minä nukun keskikokoisessa ja toinen veli on pienimmässä ja ahtaimmassa huoneessa . nii miten saisin mun veljen kanssa vaihettua huoneita ilman että sitä pitää miettiä 2kk voitteko autaa mua sisustamaan ja antamaan vinkkejä tohon?

2

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siisteyttä

      Kannattaa keskittyä äitisi kanssa kokonaan siihen että saatte nykyisen huoneesi asumiskelpoiseksi. Veljesi tuskin aikookaan vaihtaa huonetta jos sitä on vatvottu jo noin kauan :/

      Mahtuisiko sänkysi alle sellaisia isoja laatikoita joihin voisit laittaa vaatteesi vaaterekistä? Jos pääsisit korvaamaan sen edes jotenkin ja haluisit että joku vaate on esillä niin pystyt ostamaan vaatetorson sitä varten, tai laittamaan koukkuja seinälle mihin asetella lempivaatteesi. Ei viesi paljon tilaa.

      Kaikista ihanteellisin ratkaisu tällä hetkellä olisi ehkä ostaa uusi kapeampi sänky, ellet voisi vaihtaa pienempään sänkyyn jonkin kanssa siellä. Saattaisit tosin tarvita isomman jo parin vuoden päästä..

      Peilipöytä.. Voi olla ettei auta kuin ostaa uusi sopivan kokoinen ja käytännöllisempi nykyisen tilalle, ellei ole mahdollista porata sopivaa seinää että sinne voitaisiin laittaa seinähylly tavaroillesi. Ihan ekaksi kannattaa kumminkin kokeilla tarkkaa organisointia - putsata ihan kaikki tälläytymis-tarvikkeesi, mitä säilytät meikkipöydällä. Heitä vanhentuneet pois ja siirrä käyttämättömät vaikka wc:n puolelle pois jaloista. Ne mitä taas käytät joka päivä voisit etsiä yhden tai pari tosi kaunista pussukkaa, iltalaukkua, purkkia tai laatikkoa, kaulakoruille taas voit laittaa seinänaulakon taikka porata pienet nätit nupit seinälle.

      http://andrevei.blogspot.fi/2013/06/meikkien-organisointi.html

      • Hyviä neuvoja mielestäni.
        Minusta kannattaa siitä vaaterekistä päästä eroon vaikka siten, että siihen välikköön saisi joitain laatikoita tms. Osta jostain halpamyymälästä laatikoita ja tuunaa ne esim. beigellä tms. rauhallisella värillä ja laita kaikki mitä et joka päivä tarvitse niihin. Kannelliset nätit laatikot ovat hyviä. Käytä se hankala tila vaikka tavaroiden säilytykseen. Vaaterekistä kun siirrät vaatteet sinne ja turhat meikkikamat myös, tulee jo paljon kivampi huone sinulle. Ole iloinen, että joku nurkka on sinulla käytössä. Pääkaupunkiseudulla olisi ihan ylellisyyttä jollekin.'Tsempillä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      248
      9362
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      149
      7680
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      149
      5241
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      150
      4932
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      58
      4660
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      104
      4325
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      128
      4154
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      168
      1958
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1779
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      289
      1613
    Aihe