Voiko typ pakottaa hakemaan kouluun

Vanha_työtön

Voiko typ virkailijat karenssin uhalla pakottaa työttömän hakemaan esim kahden vuoden / vuoden koulutukseen. Kyseessä olisi ihan eri alalle opiskelu kuin millä alalla työtön on ennen työskennellyt.
Entä jos työtön on esim noin 50 vuotias, hänellä ei ole enää taitoa opiskella monta vuotta jotain ihan uutta ja vaativaa alaa ? onko pakko uudelleen kouluttautua karenssin pelossa ?

4

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 49vee

      Kyllä voi. Ja jopa 3 kertaa koettu tuo asia.

    • eiuhkailuille

      Ei sellaista lakia ole, jossa viisikymmpisen on pakko mennä opiskelemaan. Julkisella puolella on yleinen käytäntö painostaa kaikilla keinoilla, jotta työtön saataisiin johonkin tungettua. Anna mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos moiset uhkailut. Eri asia on jos itse haluaa ja kokee, että opiskelun avulla voisi olla hyvät mahdollisuudet työllistyä. Typissä uhkaillaan aina karenssilla ja se valitettavasti kuuluu erottamattomasti heidän työtapoihinsa. Älä ota sitä henkilökohtaisesti.

    • Laitonta

      Uhkailua voi olla paljonkin, mutta tosi asia on, että ketään ei voi pakottaa mihinkään. Jos pakotetaan, rikotaan lakia. Se onkin sitten eri juttu, että ottaako TE-toimisto vastuuta lain rikkomisesta.

    • madmaxxis

      Syyllistytte just siihen samaan, mistä syytätte työnantajia eli ikärasismiin:
      totta heepossa 5-kymppinen voi oppia uusia asioita, jos ei ole esim. juonut aivojaan pellolle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4782
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3483
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2410
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1299
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1192
    8. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      22
      1154
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    10. 165
      1069
    Aihe