FAT 32......

Pitääkö paikkansa ettei kovalevyä voi eheyttää eheytysohjelmalla jos on windows 98: ssa FAT 32:nen ja koskeeko sama scandiskc ohjelman ajamista?

5

461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • G'Kar

      Ei pidä paikkansa. Kyllä sen eheytyksen pitäisi toimia, ja jos ei toimi vika on jossain muussa.

    • heijaa,

      kumpikaan väittämä ei pidä paikkaansa!

      Ja ihan käytännön kokemus, molempia on tehty, koneessa Fat32 ja Win98...

    • kuru
    • Win98

      Minulla on WIN98 ja kovalevy on osioitu kahteen osaan.
      Jo aikaa sitten muutin tuota FAT-juttua, en nyt muista, kumminpäin sitä voi muuttaa (16>32 vai 32>16).
      Mutta kuitenkin, kävi näin.
      Eka osion muutin ongelmitta, mutta toista osiota ei voinutkaan muuttaa, koska siinä osiossa oli jotain häikkää, joka esti tuon muuttamisen.
      Eli nyt koneessa on toinen osio sillä FAT16-jutulla ja toinen FAT32-jutskalla.
      Mutta ainakaan minun käytössä sillä ei ole ollut mitään haittaa.

      Ja varsinainen kysymyksesi levyn eheytyksestä, niin minä ainakin olen onnistunut eheyttämään ongelmitta molemmat kovon osiot, mutta vain vikasietotilassa.

      PS. Vielä sellainen, että, kun sen FAT-jutun muuttaa, niin sitä ei voi enää sen jälkeen muuttaa takaisin (?).
      Toivottavasti muistin oikein.

      • fat32

        "Vielä sellainen, että, kun sen FAT-jutun muuttaa, niin sitä ei voi enää sen jälkeen muuttaa takaisin"
        Ei voi muuttaa takaisin, jos ei ensin osioi ja formatoi. Mutta mitä järkeä tai tarvetta olis käyttää Fat16-osiota, kun Fat32 käyttää kiintolevyn tehokkaammin, samat tiedostot mahtuvat Fat32-osiolle 20 -30% pienempään tilaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      94
      4600
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      226
      1823
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1450
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1150
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      322
      1085
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1070
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1069
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1027
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1009
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      964
    Aihe