Haamuvarasijat

Kertokaa ny joku ku täällä puhutaan, et näkyy "haamu varasijalla oleva" ni mitä se tarkottaa?? Mul on hyvä varasija sijoitus, eikö se pidäkää paikkaansa.... :,( ??
552
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kai se tarkoittaa sitä, että olet esimerkiksi varasijalla 89 paikkaan mihin otetaan vaikkapa 50 opiskelijaa, eli käytännössä sama kuin et päässyt. Kai niitten pitää sit laittaa noita varasijoja, jos pääsykokeen vaadittava minimipistemäärä on täyttynyt

Äänestä

Niin voi myös olla että puhuvat siitä, että kun on mahdollisesti noita edellä olevia hyväksyttyjä/varasijoilla olevia jotka ovat kuitenkin päässeet johonkin toiseen kouluun. Eli siis he ikäänkuin ehkä varaavat paikkoja, vaikka sitten tulee myöhemmin koulupaikka ylemmästä kohteesta.

Olisiko tästä kyse?

Äänestä
  • Tosiaan, enpä ajatellut tätä uutta systeemiä. Toi taitaa olla parempi selitys

    Äänestä

Ymmärtääkseni se tarkoittaa niitä, jotka ovat sinua ennen varasijajonossa, mutta joilla on varasijoja tai ei julkaistuja tuloksia mieluisammista opiskelupaikoista, jolloin tulosten päivittyessä näitä henkilöitä sitten häviää siitä välistä varasijajonosta.

Seikkaperäisemmin ja sekavammin: Oikea varasijatilanteesi saattaa siis olla hieman parempi kuin mitä järjestelmä aluksi näyttää tässä vaiheessa. Aluksi kun kaikki tiedot hakemaasi opiskelupaikkaan eivät vielä ole päivittyneet, ainakin aiempana vuonna kuulemma varasijapaikkasi saattoi näyttää jopa huonontuvan, kun järjestelmä näytti aluksi vaillinaisilla tiedoilla liian hyviä mahdollisuuksia. En usko, että se enää tässä vaiheessa huononee kun iso osa hakijoitten tiedoista alkaa olla syötetty, vaan viimeisten opiskelupaikkojen tietojen päivittyminen pitäisi alkaa poistamaan jonottajia, jotka saivatkin paikan jostain muualta.

Äänestä

Aivan! Huh, kiitos, pelastitte päiväni :D!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tsörtä kirjoitti:

Kertokaa ny joku ku täällä puhutaan, et näkyy "haamu varasijalla oleva" ni mitä se tarkottaa?? Mul on hyvä varasija sijoitus, eikö se pidäkää paikkaansa.... :,( ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu