Mä olen varmaan ainoa Aaltoon päässyt joka ei haluakkaan sinne ensisijaisesti. Ensijaista paikkaa valitessani kävin läpi kaikki Suomen kauppikset ja raapustin paperille plussat ja miinukset, kunnes loppuvaiheessa oli jäljellä enää Aalto ja Turku.
Päädyin lopulta niukasti Aaltoon (prosentein ilmaistuna 50.01-49.99% Aallon hyväksi). Mutta...nyt olen ymmärtänyt että joudunkin Otanniemeen koko kandivaiheeksi, johonkin hikiseen Espoon lähiöön hmpf. Jos olisin tästä tiennyt valintavaiheessa (tai ottanut edes asiasta selvää) niin olisin todellakin valinnut mielummin Turun koska olen asunut Turussa useita vuosia ja viihdyn täällä hyvin, täällä on myös varmasti paljon parempi ilmapirii ku Otikses.
Epäreilua tämä että näitä paikkoja ei saa keskenään vaihtaa, keneltä se on pois jos joku Aallosta Turkuun tippunut vaihtaisi paikkaa? Sehän olisi molempia osapuolia hyödyntävä asia, hitoaako siinä on muilla mitään sanomista.
Miksei ylempää paikkaa ei saa vaihtaa alemmaksi?
9
126
Vastaukset
- Slatan69
Idiootti. On niin kauheeta kulkea metrolla muutama pysäkinväli keskustasta? kestää max. 5min. Ja nyt jos vielä pilkkua viilataan niin elokuusta 2016 etenpäin pääset metrolla keskustasta Otaniemeen.
- Aallonkylteri15
Hyvin otit asioista selvää
- novoip
voi elämä. Olisit selvittäny asioita ennen kuin haet. Ei ole enää mahdollista vaihtaa paikkaa kenenkään kanssa saati muuttaa ensisijaisuusjärjestystä.
- väärävalinta
Sama homma täällä. Eri koulusta kyse kylläkin mut elämäntilanne ehti tässä välissä muuttua ja 2. Vaihtoehto sopis paljon paremmin :|
- Aurajoenrannoilla
hahahahah! Tuo oli syy numero yksi miksi en hakenut aaltoon. Otaniemi on niin vitun hikinen paikka :DD kyllä monella suu loksahtaa auki kun tajuaa missä joutuu opiskelemaan xD t: 37,75 poinkkii ja Turku huudettu!
- niemellänähdään
höpönhöpö. Otaniemi is the best.
- saflklaöfs
ei se otaniemi niin huono paikka ole eikä mitenkään kaukana keskustasta. Menee bussilla keskustasta ehkä max 20 min
- onsetylsää
38.25 ja sain kanssa eilen tietää, että joutuu Espooseen hikisien nörttien seuraan. Olisihan tää pitänyt ite käydä ottamassa selvää, mutta kyllä tässä mielummin ois ollu Turun yliopistolla.
- ToimiNyt
Soita Puttoselle tai Korkmanille ja pyydä niiltä siirtoa Turkuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1233007Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki52965Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma242714Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne452588Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv822464PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist462412Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest102284Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k801932Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1971786- 1341695