Mä olen varmaan ainoa Aaltoon päässyt joka ei haluakkaan sinne ensisijaisesti. Ensijaista paikkaa valitessani kävin läpi kaikki Suomen kauppikset ja raapustin paperille plussat ja miinukset, kunnes loppuvaiheessa oli jäljellä enää Aalto ja Turku.
Päädyin lopulta niukasti Aaltoon (prosentein ilmaistuna 50.01-49.99% Aallon hyväksi). Mutta...nyt olen ymmärtänyt että joudunkin Otanniemeen koko kandivaiheeksi, johonkin hikiseen Espoon lähiöön hmpf. Jos olisin tästä tiennyt valintavaiheessa (tai ottanut edes asiasta selvää) niin olisin todellakin valinnut mielummin Turun koska olen asunut Turussa useita vuosia ja viihdyn täällä hyvin, täällä on myös varmasti paljon parempi ilmapirii ku Otikses.
Epäreilua tämä että näitä paikkoja ei saa keskenään vaihtaa, keneltä se on pois jos joku Aallosta Turkuun tippunut vaihtaisi paikkaa? Sehän olisi molempia osapuolia hyödyntävä asia, hitoaako siinä on muilla mitään sanomista.
Miksei ylempää paikkaa ei saa vaihtaa alemmaksi?
9
160
Vastaukset
- Slatan69
Idiootti. On niin kauheeta kulkea metrolla muutama pysäkinväli keskustasta? kestää max. 5min. Ja nyt jos vielä pilkkua viilataan niin elokuusta 2016 etenpäin pääset metrolla keskustasta Otaniemeen.
- Aallonkylteri15
Hyvin otit asioista selvää
- novoip
voi elämä. Olisit selvittäny asioita ennen kuin haet. Ei ole enää mahdollista vaihtaa paikkaa kenenkään kanssa saati muuttaa ensisijaisuusjärjestystä.
- väärävalinta
Sama homma täällä. Eri koulusta kyse kylläkin mut elämäntilanne ehti tässä välissä muuttua ja 2. Vaihtoehto sopis paljon paremmin :|
- Aurajoenrannoilla
hahahahah! Tuo oli syy numero yksi miksi en hakenut aaltoon. Otaniemi on niin vitun hikinen paikka :DD kyllä monella suu loksahtaa auki kun tajuaa missä joutuu opiskelemaan xD t: 37,75 poinkkii ja Turku huudettu!
- niemellänähdään
höpönhöpö. Otaniemi is the best.
- saflklaöfs
ei se otaniemi niin huono paikka ole eikä mitenkään kaukana keskustasta. Menee bussilla keskustasta ehkä max 20 min
- onsetylsää
38.25 ja sain kanssa eilen tietää, että joutuu Espooseen hikisien nörttien seuraan. Olisihan tää pitänyt ite käydä ottamassa selvää, mutta kyllä tässä mielummin ois ollu Turun yliopistolla.
- ToimiNyt
Soita Puttoselle tai Korkmanille ja pyydä niiltä siirtoa Turkuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722709Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,252458Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville412131Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.131996Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1081482- 1671343
- 511011
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa28964IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16778Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois99771