Miksei ylempää paikkaa ei saa vaihtaa alemmaksi?

MielumminTurkkuseen

Mä olen varmaan ainoa Aaltoon päässyt joka ei haluakkaan sinne ensisijaisesti. Ensijaista paikkaa valitessani kävin läpi kaikki Suomen kauppikset ja raapustin paperille plussat ja miinukset, kunnes loppuvaiheessa oli jäljellä enää Aalto ja Turku.

Päädyin lopulta niukasti Aaltoon (prosentein ilmaistuna 50.01-49.99% Aallon hyväksi). Mutta...nyt olen ymmärtänyt että joudunkin Otanniemeen koko kandivaiheeksi, johonkin hikiseen Espoon lähiöön hmpf. Jos olisin tästä tiennyt valintavaiheessa (tai ottanut edes asiasta selvää) niin olisin todellakin valinnut mielummin Turun koska olen asunut Turussa useita vuosia ja viihdyn täällä hyvin, täällä on myös varmasti paljon parempi ilmapirii ku Otikses.

Epäreilua tämä että näitä paikkoja ei saa keskenään vaihtaa, keneltä se on pois jos joku Aallosta Turkuun tippunut vaihtaisi paikkaa? Sehän olisi molempia osapuolia hyödyntävä asia, hitoaako siinä on muilla mitään sanomista.

9

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Slatan69

      Idiootti. On niin kauheeta kulkea metrolla muutama pysäkinväli keskustasta? kestää max. 5min. Ja nyt jos vielä pilkkua viilataan niin elokuusta 2016 etenpäin pääset metrolla keskustasta Otaniemeen.

    • Aallonkylteri15

      Hyvin otit asioista selvää

    • novoip

      voi elämä. Olisit selvittäny asioita ennen kuin haet. Ei ole enää mahdollista vaihtaa paikkaa kenenkään kanssa saati muuttaa ensisijaisuusjärjestystä.

      • väärävalinta

        Sama homma täällä. Eri koulusta kyse kylläkin mut elämäntilanne ehti tässä välissä muuttua ja 2. Vaihtoehto sopis paljon paremmin :|


    • Aurajoenrannoilla

      hahahahah! Tuo oli syy numero yksi miksi en hakenut aaltoon. Otaniemi on niin vitun hikinen paikka :DD kyllä monella suu loksahtaa auki kun tajuaa missä joutuu opiskelemaan xD t: 37,75 poinkkii ja Turku huudettu!

      • niemellänähdään

        höpönhöpö. Otaniemi is the best.


    • saflklaöfs

      ei se otaniemi niin huono paikka ole eikä mitenkään kaukana keskustasta. Menee bussilla keskustasta ehkä max 20 min

    • onsetylsää

      38.25 ja sain kanssa eilen tietää, että joutuu Espooseen hikisien nörttien seuraan. Olisihan tää pitänyt ite käydä ottamassa selvää, mutta kyllä tässä mielummin ois ollu Turun yliopistolla.

    • ToimiNyt

      Soita Puttoselle tai Korkmanille ja pyydä niiltä siirtoa Turkuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      117
      3113
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      60
      2789
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2172
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2091
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      125
      1940
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1931
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      8
      1085
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      974
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      11
      908
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      880
    Aihe