Kutisevan korvakäytävän syy ja hoito

Vierailija10

Korvien pitkään jatkuneen kutinan syynä on todennäköisesti korvakäytävässä elävä hiiva. Jos korvissa ei ole todettu mitään muuta sairautta, esim. jotain korvatulehdusta, syynä on luultavsti hiiva. Hiivaa on eri puolilla ihmisen kehoa, eikä se aiheuta mitään oireita, mutta kun se päätyy esim. sormen välityksellä ahtaaseen korvakäytävään, se alkaa muhia siellä. Korvaan joutuva kosteus esim. jokailtaisen suihkun yhteydessä vain edesauttaa hiivan elämistä korvakäytävässä. Siten hiiva voi aiheuttaa pitkäaikaisen, kuukausien ja pitemmän, jatkuvan kutinan.

HOITO: Korvakäytävään ei saa päästää yhtään vettä tai kosteutta. Korvakäytävä on suojattava suihkuun mentäessä apteekista saatavilla suojatulpilla (ei melua ehkäisevillä korvatulpilla, vaan uimareille tarkoitetuilla muotoiltavilla suojilla). Hoitoa on jatkettava vähintään kuukauden ajan, mielellään pitempään. Saunomista voi välttää, tai ainakin vähentää muutamaksi viikoksi, samoin hiustenpesukertoja. Lisäksi on aina muistettava, että korvakäytäviä ei saa kaivella sormin eikä pumpulitikuilla, vaikka korvat olisivat terveet.

Tässä lisää tietoa:

Itselläni toinen korvakäytävä alkoi kutista. Ajattelin että se paranee itsestään. Kutina kuitenkin jatkui, ensin viikkoja, sitten kuukausia. Se ei ollut kokoaikaista, esim. se ei valvottanut yöllä, mutta oli kuitenkin kiusallinen jatkuessaan. Korva kutisi päivittäin, mutta välissä oli aina taukoja. Menin korvalääkäriin. Lääkäri katsoi korvaan ja epäili sinne joutuneen vettä. Hän määräsi kortisonitippoja. Laitoin tippoja korviin kuurin ajan, mutta kortisoni ei auttanut. Muutaman viikon päästä menin uudestaan lääkäriiin, nyt toiselle korvalääkärille. Hän tarkasti korvat, puhdisti ne huuhtelemalla, mutta ei löytänyt mitään erityistä syytä. Sanoi kuitenkin, että korvakäytävä näyttää kuivalta. Hän määräsi kahta eri korvatippaa, toinen niistä oli kortisonipohjainen lääke. Lisäksi hän suositteli ostamaan apteekista korvaan laitettavaa öljyä, joka vähentäisi kuivumista. Käytin molempia lääkkeitä, mutta ne eivät auttaneet. Sitten käytin jonkin aikaa öljyä. Sekään ei auttanut. Kutina ei lakannut. Menin kolmannen kerran korvalääkärille. Hän tarkasti korvat ja huuhteli ne. Kerroin, mitä lääkkeitä lääkärit olivat aiemmin määränneet. Hän totesi: "Niistä ei ole apua. Tämä on hiivaa. Ja lisäksi kortisoni vain lisää korvan kuivumista." Hän ei määrännyt mitään lääkettä, mutta laittoi korvakäytäviin sinisen väristä lääkeainetta, jonka tarkka koostumus jäi minulta kysymättä. Lääkärin neuvo oli: "Ei kortisonia. Korvaan ei saa mennä yhtään vettä (kosteutta). Korvakäytävä pitää suojata suihkussa apteekista saatavilla, muotoiltavilla suojatulpilla. Hoitoa tulee jatkaa vähintään kuukauden ajan." Kyseisiä monikäyttöisiä suojatulppia (vahamaista ainetta) ei pidä työntää korvakäytävään, vaan ne muotoillaan puhtain sormin ja asetellaan korvalehden sisäpuolelle niin, että ne peittävät tiiviisti korvakäytävän, mutta niitä ei tungeta korvakäytävään.

Tällä hetkellä olen noudattanut tuota yksinkertaista hoito-ohjetta yli kaksi kuukautta. Olen huolehtinut siitä, että korvakäytävään ei pääse yhtään vettä. Jos korvaan pääsisi vahingossa vettä, olen varannut hiustenkuivaajan kuivaamiseen (pyyhettä tai muuta ei korvaan pidä työntää). Oireet alkoivat vähentyä, kun olin pitänyt korvan täysin kuivana ehkä noin 2 - 3 viikon ajan. Paraneminen ei siis ala aivan heti seuraavana päivänä. Tällä hetkellä korva ei enää kutise juuri lainkaan. Mitään öljyä en ole käyttänyt. Voisi ajatella, että ainakin paksu öljykerros korvakäytävässä (samoin kuin paksu vaikkukerros) vain antaa hiivalle paremmat elinolot, kun korva ei pääse kunnolla tuulettumaan. Hiustenpesukertoja olen myös vähentänyt hoidon ajaksi, jotta korvakäytävään ei pääse kosteutta vahingossakaan.

Paljon puhutaan siitä, voivatko hiivaa sisältävät ruoat aiheuttaa hiivasairauden ja pitää yllä esim. korvan hiivaa ja kutinaa. Tietääkseni ihmisen iholla elävällä hiivalla ei ole mitään tekemistä elintarvikehiivan kanssa. Turha on jättää esim. leipää syömättä. Varmuuden vuoksi olen kuitenkin jättänyt työpaikkaruokalassa juomatta kotikaljaa lounaan yhteydessä. Jätin sen pois samaan aikaan, kun aloitin hoidon. On mahdotonta sanoa, onko tällä ollut merkitystä paranemisessa. Todennäköisesti paraneminen on johtunut siitä, että lääkäri puhdisti korvan huuhtelemalla, minkä jälkeen olen noudattanut tarkoin sitä, että korva pysyy kuivana. (Kannattaa ehdottomasti pyytää vastaanotolla korvan huuhtelu ja sininen lääkeaine, jos lääkäri ei sitä oma-aloitteisesti tee.) Jonkin ruoan jättämistä pois - lukuun ottamatta tuota kaljaa - en ole kokenut järkevänä. Ennen kuin ryhtyy yksinkertaistamaan ruokavaliota, kannattaa aloittaa hoito niin, että korvakäytävä pysyy kuivana vähintään muutaman viikon. Jos se ei auta, silloin syytä on lähdettävä etsimään muualta.

7

826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loogista.watson

      Putsaan kutiavat korvat bomullilla. Olen vinkin jälkeen laittanut ruokasoodassa pyöritettyä vanutikkua. Ei se pahennakaan ainakaan.

    • Topsyä

      Putsaan pumpulipuikolla, sanoo nykytrendi mitä vain.
      Aikanaan kokeiltu sen vähentämistä ja seurauksena korvakipu ja terkkarille korvat spriipesulle...

    • nostan

      Ylös.

    • onkin

      2016.

    • kutinanloppu

      Korvavahan puute aiheuttaa kutinaa.

      Apteekista saa korvaöljyä jota itse käytän.

      Korvavahan puute ehkä johtuu siitä, että kaivoin pumpulipuikolla vahat pois korvista 35 vuotta.

      En tiennyt, että näin ei saa tehdä.

    • korvakäytä-kovettunut

      Kutisevan korvakäytävän... joitakin muita oireita. For 12 vuotta! Yritin kaikki. Lopulta löysin: Oplantamednaturo (luonnollinen orgaaninen hoito). Olin kovettunut muutamassa päivässä. Suosittelen sitä. Erittäin tehokas ja luonnollinen. Ei kipua. Aivan loistava.

    • siltätuntuu

      Sängyssä piehtaroidessa(yöaikaan) voi hiuskin pujahtaa korvakäytävään ja sen kaivaminen vasta kaikuukin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      89
      2411
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      137
      2157
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2028
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      168
      1521
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1257
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      878
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      876
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      449
      786
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      50
      635
    Aihe