Heippa! Opintopolun kautta siis tieto, että olen päässyt opiskelmaan röntgenhoitajaksi :) Onko linjoilla muita koulutukseen päässeitä? Itse olen pitkän uran työelämässä jo tehnyt ja nyt ammatinvaihto, eli ns aikuisiällä opiskelemaan :)
Amk ja röntgenhoitaja 2015
Tamk2015
16209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
...ja siis Turun amk:hon....
Täällä toinen ammatinvaihtaja, joka sai paikan Turun amk:hon röntgenhoitajalinjalle.. Kiva kuulla, että on muitakin "varttuneempia" tulossa!
Mahtavaa, että toinenkin varttuneempi ;) ammatinvaihtaja! :) Iällä ei sinänsä väliä, mutta siltikin kiva, että on edes yksi samassa tilanteessa (eli ammatinvaihtaja) oleva.
Jokos jänskättää? ;) T. Satu
Kyllähän tässä vähän jänskättää lähteä koulun penkille yli kymmenen vuoden tauon jälkeen.. Tunteet vaihtelee kauhusta riemuun, mutta lähinnä innolla odotan opintojen alkua. :)
Olipa mukava löytää tämä keskustelu :) Olen myös ammatinvaihtaja ja aloittamassa opinnot Turun amk:ssa röntgenhoitajalinjalla. Hienoa, että meitä "varttuneempia" on useampia :D
Hei
Täällä sama homma, alanvaihto ja uudestaan koulun penkille 12 vuoden tauon jälkeen. Insinööritutkinnon rinnalle nyt röntgenhoitajan tutkinto :) OAMK:iin menen opiskelemaan :)
Mä meen kuopioon! Huihui alkaa jänskättää jo. :P
Minkäslainen tilanne muilla alan vaihtajilla on?
Itse jouduin viime vuonna työttömäksi eikä uutta vakituista työtä ole yrityksestä huolimatta löytynyt. Kesäksi sentään pääsin määräaikaisiin töihin vanhalle alalle. Tämän työn aikana olen tullut entistä vakuuttuneemmaksi, että alanvaihto on oikea ratkaisu minulle. Vanhalla alalla mielenkiintoiset tehtävät ovat kiven alla, etenkin jos pitkä työmatka ei innosta, ja hakijoita avoimiin paikkoihin on myös paljon.
Olen lueskellut viime päivinä aika paljon röntgenhoitajan ammatista ja vaikuttaa kyllä äärettömän mielenkiintoiselle. Vielä reilu kuukausi opintojen alkuun! :)
Itselläni semmoinen tilanne, että vanha ala alkoi toden teolla kyllästyttää. Töitä olisi kyllä ollut...Irtisanouduin vakituisesta paikasta. (Eikä harmita/kaduta yhtään)Jonkin aikaa mietin, mikä ala olisi mielenkiintoinen ja voisi jopa työllistyä, niin röntgenhoitajan ammatti tuli sitten nettisurffailun kautta "tutuksi". Kerranhan täällä eletään, joten ei edes kahta kertaa pitänyt miettiä, kun irtisanouduin vakituisesta paikasta ja nyt odottelen innolla koulun alkua :D
Tuo on typerintä, mitä voi tehdä. Olisit hakenut koulutusvapaata ja täydellä tuella opiskellut. Jos ala ei olekaan sinulle sopiva, on vaihtoehdot sen jälkeen aika heikot. Tai olisit pyytänyt irtisanomista, ja taas ihan ei tilanne.
Opetus: aina kannattaa ottaa ensin asioista selvää, hössöttää vasta sitten
Vielä typerämpää on kommentoida, jos ei tiedä toisen asioista mitään. Kerrottakoon sinulle Halleri, että raha ei ole se syy, miksi jätin vakituisen työpaikkani ja lähdin opiskelemaan, Tai siis -ei ainakaan sen puute ;)
Voitko ymmärtää, että joku elää tätä elämää jonkun muun, kuin rahan voimalla? Tiedän tasan tarkkaan, mikä on taloudellisesti kannattavinta, siitä huolimatta tein nämä edellä mainitut päätökset. It`s my life, not yours.
Taiti olla niin tyhmä ettet tiennyt edes sellaisesta kuin aikuiskoulutusrahaston tuesta, tosin olisi oltava 8 vuotta työkokemusta ym asiat ok, että saa koulutusrahaston tuen. opiskelehan ensin ja katso sitten oletko edes sopiva sos ja terveysalalle, vaikutat ylimieliseltä joten et taida sopia alalle.
Taiti niin :D Olenkin niin kertakaikkisen fiksu, että menenkin sossun luukulle; sieltä saa todella hyvin rahaa...... 1000€ verran helposti irtoaa kuukaudessa. Mutta toisaalta; turhaanhan sitä sinulle edes kerron, kun olet näemmä jo ottanutkin hyvin selville kaikki mahdolliset tuet mitä voisi saada :D Sillä tavallahan tämä yhteiskunta tosiaan pyörii, että kaikki ihmiset hakevat kaikki mahdolliset tuet ja jäävät sen jälkeen nauttimaan yhteiskunnan kaikista mahdollisista tuista.....Työnteko ja säästäminen on ihan turhaa, kun yhteiskunta jeesii, JepJep. Vakuutit kyllä kaikki tietämykselläsi :D
http://lukkari.turkuamk.fi/ruiskatu/x3002pr_nts155043.htm
Huhhuh, miten pitkiä päiviä.
Kyllä ne siitä pidentyy, kun lisäät päivien loppuun pakolliset vapaavalintaiset aineet :)