Turo Lento, tuo sympaattinen ja vaatimaton muusikko, joka soittaa haitaria ja kitaraa
Varjokuva yhtyeessä. Ihaillen seuraan keikalla Turon työskentelyä kitarassa ja
haitarissa. Varjokuva on siitä harvinainen yhtye, että siinä on kaksi soolokitaraan
pystyvää soittajaa. Taitavia muusikoita ovat kyllä kaikki Varjokuvan pojat.
Varjokuva yhtyeessä. Ihaillen seuraan keikalla Turon työskentelyä kitarassa ja
haitarissa. Varjokuva on siitä harvinainen yhtye, että siinä on kaksi soolokitaraan
pystyvää soittajaa. Taitavia muusikoita ovat kyllä kaikki Varjokuvan pojat.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Harmi vaan että Varjokuva on luisunut alaspäin Mäkimattilan mukana viimeiset 2 vuotta.
Aiemmin oli ehdottomasti paras tanssipaikoilla soittava yhtye.
Juuri näin yleisö on kuuntelemassa ei vedä tanssiporukaa aiempaan tyyliin. Toki kotikulmilla Valasrannan lavalla väkeä piisaa.
Enpä ole minäkään ymmärtänyt mihin Varjokuva tarvii kanttoriurkuria, joutaisi laittaa kesälomalle. Turon haitari riittäisi hyvin. Kaikesta huolimatta, Tampsan keikalla kaikki toimi loistavasti, eikä kanttorikaan suuremmin häirinnyt menoa. Tanssikansa tykkäs ja bändi sai siitä lisäbuustia, hieno keikka, paras pitkään aikaan.
Kyllähän tosi on,että kyösti ja pojat on kokonaisuus,mielestäni Suomen tämän henkisistä lava bändeistä
parhaimmasta päästä mm.ohjelmisto,soundit, esiintyminen, ymS...Tsemppiä pojille
Käyn Lahden lähilavoilla kadehtimassa Turoa. Kyllä syytäkin on, sillä haitari ja kitara ovat täysin erilaisia soittimia ja se joka soittaa kumpaakin virtuositeetillä on todella lahjakas. Hän vain soittaa, eikä lisää akrobatiaa soittamiseen, kuten monet muusikot nykyisin... Itse olen kitaran kotirämpyttelijä ja huuliharppua soittelen, jos naama kestää. HYVÄ TURO!!!
Onko sukua Pentti Lennolle?