laminaateista

rolli13

onko eri merkkien lukkoponteilla eroja, varsinkin asennettavuuden suhteen ? ja mites kun panet ensin päätypontin ja sitten ylhäältä pitkän sivun kiinni, joudutko nostamaan koko rivin ylös ?

9

438

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10000

      Ei siinä mitään ongelmia esiinny, olen aina ostanut halpaa 6-7 mm laminaattia ja hyvin on kestänyt jo vuosikausia lattiassa.

      Matothan pannaan kohtiin joissa kävellään ja kuljetaan paljon niin jalalle lämpimämpi eikä niin liukas.

      Päätypontti ensin ja sitten nostat riviä vähän ylöspäin ja napautat kämmnellä reunaan niin, että luisuu pitkänsivun pontti paikalleen.

      jos jää pieni rako niin nosta laminaatti pois ja katso onko mennyt pieni roska ponttiin.

      Pienellä vasaralla naputat tiiviiksi liitokset ja sahaat 5 cm soiron pontista siihen tarkoitukseen niin ettei vasara vahingoita naputuskohtaa

      Muista n. 5-7 mm väli seinään jaka puolelle ja siitä välistä saat naputettua päätysaumat tiiviiksi sillä laminaatin raudalla.

      http://1.bp.blogspot.com/-LLppZVajFi0/Uuf16JnYSsI/AAAAAAAAHOE/mUdeAZ4Zcxs/s1600/DSC_9769.jpg

    • Timpermanni58v

      jaa jaa, laminaatti EI naputella, EIKÄ varsinkaan hakata vasaralla. Koko työmaalla ei vasaraa tarvita!

      • rolli13

        kiitoksia vastauksista, mutta vielä siitä eri mallien lukkoponttien eroista, onko niillä eroa asennuksessa ?


      • a00000000a
        rolli13 kirjoitti:

        kiitoksia vastauksista, mutta vielä siitä eri mallien lukkoponttien eroista, onko niillä eroa asennuksessa ?

        Ei ole.


      • jwg
        rolli13 kirjoitti:

        kiitoksia vastauksista, mutta vielä siitä eri mallien lukkoponttien eroista, onko niillä eroa asennuksessa ?

        Joissakin merkeissä on sellaisiakin päätypontteja, jossa laminaatit voi asentaa vaikka useampaa riviä kerralla. Eli kaikkia yhden rivin laminaatteja ei tarvitse asentaa kerralla. Itse ostin rtv:tä ja saa varmaan muualtakin.


    • Timpermanni58v

      sillain on eroja, ettei erimerkkiset laminaatit sovi keskenään, kun ovat jyritty eri asetteella, jos ajattelit niitä sekoitella mahdollisesti!?

    • tarkettkarisma

      On niissä eroja. Laminaatteja valmistaa 248 eri tehdasta ja valikoima uudistuu 6kk välein.
      Siitä vaan arpomaan. Sama on ammattimiehilläkin ongelma.

    • NäinMeillä

      Lähes kaikki laminaatit joihin olen itse sotkeentunut ovat olleet todella v-mäisiä asentaa verrattuna vaikka parketteihin. Vaikka mainokset muuta väittävät, moni laminaatti vaatii käytännössä pientä voimaa ja naputtelua että se menee joka paikasta kunnolla tiiviisti ponttiin ilman rakoja. Ja varsinkin halpa laminaatti on taas sen verran heppoista että voimaa saa käyttää todella varovasti jos ei halua vaurioita lattiaan.
      Parketti on usein mallikolle paljon helpompi asentaa kun se on joustavampi ja paksumi ja sitä kautta kestää vähän kovempaakin käsittelyä.

      • poropeukalo

        Just viikonloppunalaitoin 20 neliöö laminaattia,ei onnistunu lauta kerrallaan vaan piti koko rivi kerrallaan laittaa,onneksi oli kaveri auttamassa,komea lattia tuli.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      937
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      69
      721
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      58
      712
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      670
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      39
      616
    6. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      583
    7. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      61
      582
    8. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      576
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      78
      486
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      36
      457
    Aihe