Munaton Lokakuun Liike

SairaitaKaikki

En tiedä keitä liikkeen johdossa on, enkä haluakaan tietää!
Liikettä oli varoitettu eräästä psykopaatista ja sieltä oli lähetetty psykopaatille tieto asiasta. Nyt se lähettelee emailia eteenpäin kaikille joita arvelee asian kiinnostavan.

Käsittääkseni liike kuitenkin vastustaa naisiin ja lapsiin kohdistuvaa väkivaltaa (myös seksuaalista).

Tässä osa varoituksesta, johon Lokakuun liike vastasi ETTÄ EI OTA KANTAA ja vieläpä lähetti sen eteenpäin "yhteistyökumppanilleen" eli tuolle psykolle:

"Saamieni tietojen mukaan eräs organisaationne jäsen (nainen) on joutunut aikanaan omassa parisuhteessaan väkivallan kohteeksi (ex-miehensä taholta). Siitäkin huolimatta haluatte pitää "tukiryhmässänne" miehen, joka on mm.
tuomittu vankeusrangaistuksen arvoisesti - oman lapsensa äidin törkeästä pahoinpitelystä ?

Samaa miestä on myös epäilty toisen, lapsensa äidin väkisinmakaamisesta ?
Edelleen samaa miestä on epäilty, vain muutaman vuoden ikäisen, oman lapsensa seksuaalisesta hyväksikäytöstä ? Lapsi (tyttö) mm. nukutettiin ja lapsen alapää tutkittiin Jorvissa.

Edelleen tuo samainen mies ylläpitää omassa verkkojulkaisussaan Suomen laajinta "pedofiili-osiota", missä jopa tuomitut pedofiilit saavat tuoda esiin omia näkemyksiään pedofiliasta ja insestistä ? Pidän tuon kaltaista julkaisutoimintaa yksiselitteisesti sairaana. LL näkee asian ilmeisesti toisin ?


Tuonko kaltaista julkisuuttako LL haluaa myös omalle toiminnalleen ? Miten leimaantuminen jonkun jo useasti tuomitun rikollisen verkkojulkaisuun edesauttaa LL :n omien tarkoitusperien toteutumisessa ? Onko myös LL :n viesti yhteiskunnalle sama - "laista ja asetuksista piittaamatonta toimintaa" ?!

5

585

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cynical

      Ja kyseessä on tietysti vanhemmat.com??

      • Äiti.isi.3lasta

        Olen tuosta roskasaitista joskus kuullut, mutta ko. virussivuilla en vieraile enkä suosittele myöskään muille.


    • KiitosEi

      Ne pitää nimensä kovasti piilossa, mutta Ani Leikonniemi näyttäisi olevan Lokakuun liikkeen takana. Piilottanut facebook-sivunsa. Kuvahaulla löytyy aika erikoisia Peppi Pitkätossu-kuvia. Liekö etsimässä kadotettua lapsuuttaan?

      • Päväys

        Hmm...nuo Peppi-jutu liittyvät sellaiseen Peppi-palkintoon kansalaisrohkeudesta.Käsittääkseni Leikonniemi vain jotenkin passiivisesti nimellisesti mukana.Ei sinne juttuja kirjoittele.Olen seurannut liikettä alusta asti ja käsittääkseni liike on aika hajanainen,vain eri kirjoittajien foorumi.Asianajaja Leeni Ikonen myös kirjoitellut siellä.Mikä verkkojulkaisu on kyseessä?Kuka muuten pitää Vanhemmat.com sivua?


    • LaiskaEiLöydäEikäYmmärrä

      Lokakuun liikkeen jäsenet löytyvät blogit sivun alta ja ainakaan niistä henkilöistä ei löytynyt ketään miestä, joka olisi tuomioita saanut. Ilmeisesti alkuperäisen otsikon kirjoittaja on sekoittanut sivustoja keskenään. Lokakuun liikkeen kirjoittajissa löytyy kyllä asianajajia, Oikeuspsykiatri ja Sexpo-säätiön tutkimusjohtaja, entinen European Sociological Associationin Presidentti ja Helsingin yliopiston sosiaalipolitiikan professori J. P. Roos, sosiologeja, yhteiskuntatietelijöitä, kirjailijoita, sosiaali-ohjaaja, sijaisäiti, sijaislapsia, huostaäiti, ja lastensuojelun tukihenkilöitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      67
      778
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      752
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      706
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      130
      657
    5. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      599
    6. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      589
    7. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      493
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      475
    9. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      469
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    11. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    12. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      68
      420
    13. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      408
    14. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      405
    15. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      65
      388
    16. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      58
      387
    17. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      383
    18. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    19. Miks tämä jatkuu näin pitkään?

      Ootko rakastunut?
      Ikävä
      23
      367
    20. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      27
      364
    Aihe