Onko syytä alkaa jo etsimään nyt?
Onko ollut teillä vaikeuksia löytää?
Joko on kämppäasia kunnossa?
17
90
Vastaukset
- iamdeit
no otin ite ylikalliin kämpä vuode sopimus kampukse vierest mut ihan mahtava sen jälkee katon edullisemma ku paikat tiedos
- kiireon
Kämppäasia on syytä panna kuntoon heti! Opiskelu alkaa ensi kuussa.
- kuumaon
Eikö ensimmäisen vuoden voi aika hyvin käydä myös etänä? Käsitin ettei niillä peruskursseilla ole niin läsnäolopakkoa, sellaista luin tuolta toisesta viestiketjusta. Itselläni ei tosiaankaan vielä kämppää, muutto Jyväskylään edessä.
- Pussynessman
En suosittele. Ainakin LUT:ssa läsnäolopakko koskee lähinnä vain kielten opintoja ja muutamaa harvaa muuta, mutta silti ainakin ryhmätöiden takia kampukselle on tarvetta. Tietysti voithan tehdä osuutesi ryhmätöissäkin täysin etänä, mutta monesti tuloksena on muiden ryhmäläisten sivujen kanssa irrallista ja päällekäistä paskaa. Ja ryhmätöitä meillä oli jokaisessa periodissa fuksivuonna.
Monesti oppimistulokset kuitenkin korreloi luentojen aktiivisuuden kanssa, vaikka tosin jotkut, kuten meillä kansantalous ja talousmatematiikka, ovat niin itsestään selvyydet, että ei sieltä pahemmin opi. Suosittelen siis kuitenkin ainakin helppoa pääsyä kampukselle - Muutajkl
On kauppiksessa monia läsnäolopakkotuntejakin kuten markkinoinnissa, ja etäopiskelu on muutenkin vaikeaa kun kukaan ei oo esim vaikees yliopistomatikassa opettamassa matriiseja ja voittofunktioita. Mieti nyt kuitenkin vielä kerran.
- Pussynessman
Markkinoinnissa meillä taisi olla muutama pakollinen tunti, mutta muuten selvästi suurin osa "vapaaehtoisia". Se riippuu yliopistosta, miten se järjestää kurssinsa, mutta muuten ensimmäisen vuoden kursseista meillä oli läsnäolopakollisten ja -pakottomien suhde on luokkaa 3/12, jos kahden luennon pakollisuus ei tee vielä kurssista läsnäolopakollista. En siis sanoisi, että monia. Enkä silti suosittele luentoja skippaamaan.
Ja matematiikan haastavuus riippuu pitkälle siitä, kuinka paljon sitä jaksoi lukea lukiossa. Itse pärjäsin siinä hyvin ja siksi koin talousmatematiikan naurettavaksi. En tehnyt koskaan läksyjä, skippasin ainakin puolet luennoista ja sain 5. Pruju oli tasokas ja pelkästään sillä pärjää, jos lukion pitkämatematiikka on kohtuudella hanskassa. Tehtävät olivat hyvin yksinkertaisia, myös matriisilaskut. Tietysti jollekin toiselle se voi tuottaa haasteita, mutta tämä ei koske kaikkia. Matematiikka muilla kursseilla on sitten asia erikseen.
Näin, mietin vielä toiseen kertaan, eikä vienyt eteenpäin.
- aaltoonopiskelemaan
Hei! Jos haen AYY asuntoa niin mitä laittaisitte liitteeksi kohtaan jossa pyydetään todistusta opiskelupaikasta? Läsnäoloilmoitus tehtynä ja lukukausimaksu maksettuna.
- nnäinminä
Oletko saanut hyväksymiskirjeen? Siitä kopio liitteeksi.
- Rtere
Oulusta hain Psoasilta kämppää, sain solun heti seuraavana päivänä.
- Oas-asuja
Kannattaa laittaa hakemukset heti sen kaupungin opiskelija-asuntosäätiölle, sieltä sain itse viime vuonna asunnon aivan yliopiston vierestä halpaan hintaan! Sitten jos ei saa asuntoa sieltä ja tulee hätä niin yksityiseltä vähäks aikaa vuokralle ja heti syksyllä taas oas-jonoon :)
- Opiskeluasunto
Suosittelen pyytämään vanhemmilta rahaa lainaksi asunnon ostoa varten, ellei itse ole saanut jo tarpeeksi säästöön. Kampuksen läheltä kaksion tai kolmion ostaminen on hyvä sijoitus. Jos itselle ei tule kaikille lukukausille käyttöä, niin aina sitä voi vuokrata ulkopuoliselle. Vuokralla asuminen on pidemmän päälle kestämätön ratkaisu ja erittäin kallista. Kärjistäen sanottuna rahan heittämistä hukkaan.
Lisäksi monessa yliopistokaupungissa kohtuuhintaisten vuokra-asuntojen saaminen voi olla hankalaa ja viedä paljon aikaa. Itselläni meni asunnon etsimiseen ja ostamiseen ja vapautumiseen noin 2 viikkoa aikaa, eli erittäin nopeakin tapa.- Ihanoikeeeesti
Absurdi idea ostaa suoraan lukiosta omistusasunto. Kaikilla ei oo montaa kymmentä tuhatta laittaa noin vaan lainan omavastuuseen, eikä kaikkien vanhemmilla. Eiköhän suurimmalle osalle realistinen vaihtoehto ole opiskelija-asunnot, mutta kiitos kun kerroit muillekin, että sinulla on liikaa rahaa ja voit ostaa 2 viikon sisällä asunnon. :)
- ehshjsksks
Ihan asiallinen kommentti oli että kannattaa ostaa se asunto JOS rahaa löytyy
- Asdööosd
Jos saa säätiöltä asunnon, niin omistusasunto voi käydä jopa kalliimmaksi. Vastikkeet vaihtelevat taloyhtiöittäin, mutta se voi olla jopa säätiön vuokraa kalliimpi
- Putinonmestari
ehshjsksks kirjoitti:
Ihan asiallinen kommentti oli että kannattaa ostaa se asunto JOS rahaa löytyy
No kuule tässä tilanteessa kun Suomi muuttuu Kreikaksi ja Venäjänkin markkinat lähti, tuskin montaa ihmistä tulee ostamaan heti sieltä keskuksesta 400k arvoisen asunnon.
- Tietämätöööön
Olenko ainoa, jota mietityttää jo miten muutto tulee sujumaan? Itsellä ainakin näillä näkymin muuttopäivä 1.syyskuuta eli täsmälleen sama päivä kuin ensimmäinen päivä uudessa yliopistossa. Alustavan ohjelman mukaan juuri ensimmäisenä päivänä on kaikennäköistä ohjelmaa ihan yömyöhään saakka, joten missä välissä sitä ehtii hoitaa muuttotoimenpiteet kun ei haluaisi skipata mitään ensimmäisiltä hetkiltä, silloinhan ilmeisesti tulee paljon kaikkea tärkeää tietoa?
- joensuuhun
Just tän takii laitoin asuntohakemukseen et voin ottaa sen vastaan 1.8. :/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856314
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859