mennyttä aikaa

rahatonihminen

Olen jo pois työelämästä, olin kirjanpitäjä ja palkanlaskija. Silloin jotenkin lähetettiin palkat pankkiin määrättyyn päivään mennessä, että olivat työntekijän tilillä palkkapäivänä.
Nyt homma on kehittynyt ja on olemassa verkkopalkka. Tätä asiaa en tunne ollenkaan. Eräs tuttavani saa palkan verkkopalkkana. Alkukesästä työnantajalle sattui kömmähdys, eikä hänelle kesäkuun viimeisenä päivänä maksettukaan palkkaa. Palkanlasku on ulkoistettu. Tuttavani soitti tietysti sekä palkanlaskuun, että työnantajalle. Palkanlaskusta sanottiin, että ei voi maksaa palkkaennakkoa kun on verkkopalkka. Työnantaja ei voinut vaikuttaa asiaan. Tuttavani on nyt ilman rahaa ties mihin asti.
Kyllä minä silloin aikanaan pystyin työntekijälle maksamaan palkkaennakkoa jonka sitten vähensin seuraavasta tilistä. Onko tuttavani tapauksessa tämä palkanlaskutaho toiminut oikein? Eikö siis verkkopalkkaa maksettaessa voi maksaa palkkaennakkoa. Tuttavani on saanut palkan viimeksi toukokuun lopussa. Eikö ole laitontakin jättää työntekijä ilman palkkaa?

1

198

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palkkapitäämaksaa

      Tuttavasi voi muistuttaa työnantajaa, että maksamattonmasta palkasta voidaan periä korkoa. Kyllä sille asialle nyt vaan pitää voida jotain.

      Verkkopalkka on käsittääkseni Tieken projekti, joka mahdollistaa sen, että palkkakuitit ja palkka-ajot voidaan tehdä verkon kautta ja ne ovat yhteyksissä verkkopankkeihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      234
      2047
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1194
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      1055
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      39
      728
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      706
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      668
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      204
      613
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      465
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      438
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      432
    Aihe