Koirat ottivat sitten yhteen oikein tosissaan, ja toisella on kankussa nyt reikä. Se umpeutui jo kertaalleen, mutta koiran nuollessa ja imeskellessä se aukesi uudelleen. Nyt on karvat jo alkaneet siitä ympäriltä lähteä. Kehittelin vanhoista alushousuista tytölle pöksyt, mutta heti silmän välttäessä se saa ne keploteltua pois jalastaan... Haava on juuri sellaisessa kohdassa, ettei siihen saa kiedottua mitään sidettä ympärille. Eli olisko kellään mitään ideaa, että miten estää nuoleminen ilman kauluria? Haava ei ole niin iso, että vaatisi tikkausta tai ell hoitoa, olen sen puhdistanut, mutta tuo venkula kun nuolee sitä heti kun silmä välttää!
haavan hoitoa
Minkeli
51133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos siihen ei kerran saa mitään sidettä solmittua, niin eipä sille sitten mitään voi. Jos haava ei ole paha, eikä esitä tulehtumisen merkkejä, niin sitten ei oo mitään hätää. Sinun täytyy edelleen jatkaa haavan puhdistamista betadine-liuoksella. Suihkuttelu haalealla vedellä on myös tosi tehokasta. Pyri kieltämään koiraasi nuolemasta haavaa aina kun huomaat sen tekevän niin. Mutta jos koirasi haavaansa hoitaa huomaamattasi, niin hoitakoon. Niinhän ne elukat luonnossakin haavansa parantavat. :)
Aika parantaa.
Jos haava tulehtuu, silloin on paras käyttää eläinlääkärillä, joka määrää sitten antibioottikuurin.
saa sellaista antiseptista suihketta mikä on niin epämiellyttävän hajuista ja makuista ettei koira sitä yleensä nuole, itse olen sitä joskus käyttänyt, nyt en vain muista nimeä mutta selviäähän se kun käyt kysäisemässä.
Meillä samanlainen ongelma keväällä. Sain el.lääkäriltä heti antibioottikuurin ja hain apteekista ASEPT-nimistä antiseptistä suihketta.Ei kirvele koiran haavaa,mutta puhdistaa ja desinfioi.Ei sheltimme nuollut haavaa, kun maistui aine pahalta.
Haava on parantunut nyt sen verran hyvin, että emme taida tarvitakaan mitään konsteja enää. Kiitos silti, laitan muistiin ja onpas sitten tulevaisuuden varalle.
Purema vamma on usein ns.pistohaava,joka ei ole laaja,mutta saattaa olla syvä,ja voi umpeutua,mutta tulehtua syvältä. Seuraile ja tarkkaile, hyvää joulua!