Ostetaan vanha maatilan pihapiiri

TP6

Etsimme vanhaa n.1900-luvun taloa kodiksemme. Pihapiiristä löytyisi navetta ja muita talousrakennuksia. Paikalla ei niinkään väliä kunhan on Joensuusta alspäin.

6

355

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voisinmyydäkin

      Mulla olis 70 km Helsingistä 2ha vanha tila mutta mitä olisit valmis maksamaan?

      Mun paikka soveltuu myös hevosen pitämiseen, onhan tuossa liki puolet niittyä. Mukavuuksia ei juurikaan ole mutta kunnan vesi on rajalla kyllä ja palvelut 5km säteellä. Bussi menee Helsinkiin ihan vierestä (pysäkki ihan vieressä).

      Auttas varmaan asiaa jos sulla joku yhteystieto edes..

    • tujun

      Meillä olis vuonna 1940 rakennettu meijerikiinteistö. asuinpinta-alaa on yht. 200 neliöö. Vanhat sikala rakennukset ja varasto/autotalli, josta mahdollista muokata vaikka kahden hevosen talli. Muuta toimintatilaa 200 neliöö, jota voi käyttää erilaisiin harrastus ym. toimintaan. Maapinta-alaa n. 4800 neliöö. Ei metsää.

      • tujun

        Lisäys edelliseen meijerikiinteistöön. Niin tää sijaitsee Päijät-Hämeessä, 25 km Lahteen ja 21 km Heinolaan. Hinta 110,000,€


      • Unelmanetsijä

    • tilamyyjä

      Vieläkö kaipaat paikkaa, vai joko olet tehnyt kaupat? Olisi maatilan pihapiiri myynnissä.
      [email protected]

    • Minulla_olisi

      vuonna 1948 rakennettu omakotitalo (ent. maatilan päärakennus) 3.800 m2:n tontilla Etelä-Pohjanmaalla, lähimpiin taajamiin matkaa 8 km ja isompaan kylään (kaupunkiin) n. 10 km. Noin 100 km Porista pohjoiseen, 100 km Vaasasta. Ala-asteen koulu on vajaan kilometrin päässä. Linja-autotie 200 metrin päässä.

      Talo jäi tyhjilleen vuosi sitten. Huoneistoala 130 m2, 5 h tupakeittiö, sauna, sisävessa. Vesi ja sähkö. Uusi peltikatto. Vaatimattomassa asumiskunnossa. Myisin remonttilainoja vastaan, 30.000 euroa.

      Pihapiirissä on myös vanha navettarakennus, jota on sanottu purkukuntoiseksi. Navetasta saisi vielä kunnollisen, jos olisi varaa laittaa siihen uusi peltikatto.

      En ole nyt markkinoinut paikkaa, koska en pääse sinne paikan päälle näyttämään, asustelen 100 kilometrin päässä. Ehkä keväällä ilmoittelen paikasta ja menen paikan päälle ja näytän halukkaille.

      [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      42
      5847
    2. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      81
      5541
    3. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      248
      5391
    4. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      49
      4679
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      28
      4616
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      178
      3924
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      138
      3455
    8. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      28
      3116
    9. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      23
      3105
    10. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      2621
    Aihe