Ostetaan vanha maatilan pihapiiri

TP6

Etsimme vanhaa n.1900-luvun taloa kodiksemme. Pihapiiristä löytyisi navetta ja muita talousrakennuksia. Paikalla ei niinkään väliä kunhan on Joensuusta alspäin.

6

373

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voisinmyydäkin

      Mulla olis 70 km Helsingistä 2ha vanha tila mutta mitä olisit valmis maksamaan?

      Mun paikka soveltuu myös hevosen pitämiseen, onhan tuossa liki puolet niittyä. Mukavuuksia ei juurikaan ole mutta kunnan vesi on rajalla kyllä ja palvelut 5km säteellä. Bussi menee Helsinkiin ihan vierestä (pysäkki ihan vieressä).

      Auttas varmaan asiaa jos sulla joku yhteystieto edes..

    • tujun

      Meillä olis vuonna 1940 rakennettu meijerikiinteistö. asuinpinta-alaa on yht. 200 neliöö. Vanhat sikala rakennukset ja varasto/autotalli, josta mahdollista muokata vaikka kahden hevosen talli. Muuta toimintatilaa 200 neliöö, jota voi käyttää erilaisiin harrastus ym. toimintaan. Maapinta-alaa n. 4800 neliöö. Ei metsää.

      • tujun

        Lisäys edelliseen meijerikiinteistöön. Niin tää sijaitsee Päijät-Hämeessä, 25 km Lahteen ja 21 km Heinolaan. Hinta 110,000,€


      • Unelmanetsijä

    • tilamyyjä

      Vieläkö kaipaat paikkaa, vai joko olet tehnyt kaupat? Olisi maatilan pihapiiri myynnissä.
      [email protected]

    • Minulla_olisi

      vuonna 1948 rakennettu omakotitalo (ent. maatilan päärakennus) 3.800 m2:n tontilla Etelä-Pohjanmaalla, lähimpiin taajamiin matkaa 8 km ja isompaan kylään (kaupunkiin) n. 10 km. Noin 100 km Porista pohjoiseen, 100 km Vaasasta. Ala-asteen koulu on vajaan kilometrin päässä. Linja-autotie 200 metrin päässä.

      Talo jäi tyhjilleen vuosi sitten. Huoneistoala 130 m2, 5 h tupakeittiö, sauna, sisävessa. Vesi ja sähkö. Uusi peltikatto. Vaatimattomassa asumiskunnossa. Myisin remonttilainoja vastaan, 30.000 euroa.

      Pihapiirissä on myös vanha navettarakennus, jota on sanottu purkukuntoiseksi. Navetasta saisi vielä kunnollisen, jos olisi varaa laittaa siihen uusi peltikatto.

      En ole nyt markkinoinut paikkaa, koska en pääse sinne paikan päälle näyttämään, asustelen 100 kilometrin päässä. Ehkä keväällä ilmoittelen paikasta ja menen paikan päälle ja näytän halukkaille.

      [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      174
      22323
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      75
      9532
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7510
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      81
      6350
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      6000
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      37
      5003
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4656
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4396
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      89
      2111
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      80
      1387
    Aihe