Metsästäjät huom! Karhujen pannoituksesta aiheutuvat vauriot tulivat julkisuuteen metsästäjien ansiosta. Luin netistä ettei karhuja enää pannoiteta, luojan kiitos! Susien pannoitusta kai vielä tehdään mutta olen varma että eläinparoille koituu samoja kärsimyksiä kuin karhuille.
Linnuille laitetaan metallirenkaita jalkoihin silloin kun ne ovat vielä poikasia. Mutta entä sitten kun esim pöllöt kasvavat aikuisiksi? Oletteko siis törmänneet lintuihin joille renkaat ovat aiheuttaneet jalkoihin vaurioita?
Lintujen rengastuksesta aiheutuvat vauriot
5
166
Vastaukset
- tosiasiaon
Kaikki rengastetut linnut kuolee.
- rengastettu
ja rengastetut ihmisetkin joskus..
- EiRenkaille
Vasta tuli ohjelma ettei olis ollu puoli7 jossa kulkivat rengastajien matkassa rengastamassa peltosirkkuja tai jotain harvinaisia peltolintuja. Pelkästään renkaaseen ei jäänyt homma vaan useammalle pikkulinnulle laitettiin reppumainen lähetin joka lähettää signaalia. Miten lintu huoltaa tärkeät höyhenensä jotka ovat "repun" alla? Taatusti tulehtuu ja aiheuttaa tuskaa ja kuoleman linnulle. Ja tällainen toiminta on yleisesti hyväksyttyä. Karhuilla alkoi mätänemään kaulat pantojen alla niin mitä tekee sama linnulle joille höyhenien puhdistaminen on päivittäinen huoltotoimi ja se jää tekemättä.
- kgvycg
En ymmärrä miksi nykytekniikalla ei kyetä valmistamaan pienempiä noista pannoista ja radiolähettimistä joita norppiinkin asennetaan, tolkuttoman suuria kooltaan, haittaa eläintä.
- iluhlkjlk
Vähintään huvittavaa kun eläimiä huvikseen tappava on huolissaan rengastuksesta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949127Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414501Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532823Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota411189Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140