Hiivatulehdus

Kiusallista

Olen 13 vuotta ja minulla on hiivatulehduksen oireita.( kutinaa valkoisia paakkuja alapäässä ja jne.) Äitini on puhunut hiivatulehduksesta ja muusta sellaisesta, mutta en haluaisi sanoa äidilleni sillä hän laittaa minut kynekologille ja se minua pelottaa todella paljon. Vastailkaa mitä minun kannattaisi tehdä?

3

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mthesweetheart

      No herrajumala mennä sinne lääkärii :D

    • Saippuaaa

      Oon 14 ja mulla ei oo ollu hiivatulehdusta. Ja ite kans oelkään gyneä ja sen pitkiä sormia.. ja suosittelen menemään gynelle ei se välttämättä sun alapäähän mitään työnnä. Mutta joskus sinne on kuitenkin pakko mennä. Ja kerro äitilles ni se auttaa. Tsemppiä!

    • makeavähennä

      Vähennät makeisten, virvoitusjuomien ja jäätelön syöntiä. Kaikki, missä on paljon sokeria, saa hiivan innostumaan.

      Ensimmäisellä kerralla hiiva olisi hyvä todeta lääkärissä. Hiivanäytettä varten olen saanut lääkäriltä lähetteen laboratorioon. Sieltä on annettu välineet, joilla olen laboratorion vessassa saanut itse ottaa hiivanäytteen saamieni ohjeen mukaan.
      Eri terveyskeskuksissa ja eri lääkäreillä on omia tapojaan.

      Lisäksi huomasin, että hiiva tulee herkemmin lähellä kuukautisia eli hormoneilla on jotain vaikutusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      332
      11441
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      36
      3496
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3067
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      99
      2781
    5. 89
      2641
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      45
      2469
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      155
      2384
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2274
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1481
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1455
    Aihe