Olen 13 vuotta ja minulla on hiivatulehduksen oireita.( kutinaa valkoisia paakkuja alapäässä ja jne.) Äitini on puhunut hiivatulehduksesta ja muusta sellaisesta, mutta en haluaisi sanoa äidilleni sillä hän laittaa minut kynekologille ja se minua pelottaa todella paljon. Vastailkaa mitä minun kannattaisi tehdä?
Hiivatulehdus
3
112
Vastaukset
- mthesweetheart
No herrajumala mennä sinne lääkärii :D
- Saippuaaa
Oon 14 ja mulla ei oo ollu hiivatulehdusta. Ja ite kans oelkään gyneä ja sen pitkiä sormia.. ja suosittelen menemään gynelle ei se välttämättä sun alapäähän mitään työnnä. Mutta joskus sinne on kuitenkin pakko mennä. Ja kerro äitilles ni se auttaa. Tsemppiä!
- makeavähennä
Vähennät makeisten, virvoitusjuomien ja jäätelön syöntiä. Kaikki, missä on paljon sokeria, saa hiivan innostumaan.
Ensimmäisellä kerralla hiiva olisi hyvä todeta lääkärissä. Hiivanäytettä varten olen saanut lääkäriltä lähetteen laboratorioon. Sieltä on annettu välineet, joilla olen laboratorion vessassa saanut itse ottaa hiivanäytteen saamieni ohjeen mukaan.
Eri terveyskeskuksissa ja eri lääkäreillä on omia tapojaan.
Lisäksi huomasin, että hiiva tulee herkemmin lähellä kuukautisia eli hormoneilla on jotain vaikutusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2414703Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4543364Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt152348Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa221992Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja91253Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat281139- 741073
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691045- 771016
- 54956