Aamulla kello viis

sus.morsian

kävelen Ruunaanjärven polkua mökiltä savusaunalle. Kaikki muut nukkuvat. Eilisen saunanlämmittämisen tuoksut vieläkin , kun tulen rantaan. Sauna on vielä lämmin, rakas savusaunani. Istun ja katson järvelle, ahah, verkkoja kokemaan on ukko herätettävä, sääkset siikojen kiiltäviä selkiä ahnehtivat. Ääretön lohduttava hiljaisuus on täällä rajan pinnassa.

Tietysti ajatuksissani olin tuolla, mutta palasin sinne jostain syystä tänä aamuna hyvin elävästi. Astelin jäkälien ja kanervien reunustamaa polkua alas rantaan. No niin...verkkoja kokemaan. Minä soutaja, soua, huopaa, etkö per...ossaa soutaa, sillehän hymmyilen nyt.

13

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koitereen myrskyävällä isolla järvellä olen ollut, isän mukana uittojätkien asujamissa. Tulee kova myrsky, Koitere on mahtava järvi, isä elävöittää tunteita vaarasta. Minä se soutaja. Ukkosmyrskyn ajaksi vene saareen nurin, performanssi - yllyttäjä oli hän.

    • Hyvä kuvaus Sus, huikeista maisemista. Tuli hyvä fiilis.

    • jjoutava

      Aloittajan kertomuksen kohta, "ääretön hiljaisuus" palautti mieleeni valtavan suuren suoalueen Sotkamossa. Oltiin korjaamassa keskelle suota särkynyttä suurta traktoria. Vetoakseli oli mennyt poikki, painava akseli ja työkalut raahattiin sinne suolle ja istuttiin hengähtämään.

      Silloin havahduin äärettömään hiljaisuuteen. Lopulta kuulin vaimeaa koiran haukkumista jostakin 10km päästä. Sitten kuului vaimeaa auton hurinaa. Aloitettiin korjaustyöt ja lopulta ehkä puolen tunnin kuluttua se hurisija maitoauto kulki suon reunaa.
      Mieliin jäi lähtemättömästi se korjausmatka.

      • Olin pojan jolkkina syyssavotassa Sotkamon Kypärävaarassa. Kortteerattiin tietysti valtion vanhassa metsäkämpässä.
        Kävelymatkan päässä oli Laakajärvi. Siitä sai mato-ongella isoja särkiä.
        Oli nekin halstrattuna parempaa kuin paha iskias.

        Nyt Laakajärvi on uudelleen noussut lehtien sivuille, kas kun Talvivaara-kaivoksen vedet taitavat tulla 'sitä kautta'.


    • Kat-leija

      Muistelu eräästä hellepäivästä 27 vuotta sitten.

      Olin helteisenä sunnuntaina työssä seitsemästä kolmeen. Rankka työpäivä se oli, sillä tavan mukaan sunnuntaimiehitys oli niukka, kuuma oli ja hiki virtasi.
      Ajoin kotiin ja pakkasin autooni kasaanpantavan aurinkotuolin, matkaradion ja uimapuvun. Juotavaa ja pientä evästä.

      Ajoin autollani 25:n kilometrin päähän veljeni rantaan. Aurinko paistoi lahdelle ja asettelin aurinkotuolin aivan veden tuntumaan, jotta sain vilvoitella varpaitani vedessa. Takanani oli monta vanhaa tervaleppää, puun alle oli jäänyt käyttämätön tervattu soutuvene kumolleen, josta vieläkin tuli tervan tuoksu nenään.
      Ei muuta kun aurinkotuoliin pötköttelemään ja radiosta hiljainen musiikki soimaan. Siinä rantakaislikon suhistessa ja veden liplatusta rantakiviin kuunnellessa vaivuin ihanaan nirvanaan taisin ihan nukahtaakin.
      Ennen kotiinpaluuta uinti vilvoittavassa merivedessä huuhtoi pois päivän rasitukset. Joskus kun uni ei ota tullakseen palaan muistoissani tuohon tunnelmaan ja rentoudun samalla tavalla.

      • Ihan runollisesti kuvailee Sus kävelyään saunalle. Tulee mieleeni saaristossa ne harvat kerrat kun meri oli peilityyni, lokit hautoivat luodoilla eivätkä kirkuneet.

        Täysin tuuleton hiljaisuus ja rauha, oli uskomaton. Rannat kuvastuivat veteen ja pilvet, sitä ei unohda


    • Jorhonjärvi. Vielä sekin aivan silmissäni. Soudan venettä, isä vain uistinta perässä vetää. Kuikat äänessä. Kauas kapeata jokea erämaassa menimme. Pieni uittojätkien lepopaikka päämääränä.

    • eimökkihöperö

      Meillä oli osattava soutaa .. koska kaikki kesät olin lastenkanssa pienellä saarella jossa oli mökki ja sauna . Sillon oli näsijärvi niin likasta että seitä ei voinut käyttää mukkakun keitettyn- - Kaljaa tejtiinkin että oli mitä sai juodakseen .
      Sitten kun lapset synty -- vietiin saareen Ruokavesi Isolla pullolla joka oli Tampereen Marjatehtaalta mieheni saanut . Niissä oli kuljetus helppoa .Saatiin autolta veneeseen autolta veneeseen kieritettyä se ,,mutta hankalaa se oli kuitenkin . Varsinkin sitten kun mieheltä raskaitten töitten teko oli kielletty .
      Mutta Heille se oli rakas paikka mieheni äidille ja isälle , minä en niinkään olisi sinne pientenlastenkanssa . Ei ollut edes sähköä. Ja kesällä lapset aina kastelemassa vaatteitaan , vaikka melkein alasti sielä kyllä oltiin . Ja terveitä niistä tuli . -- Sinne miehenikin halus --vaikka kunto oli monena vuonna jo huono.
      Ne ihanammat kesän muistot saa jättää toiseenkertaan .

    • sibyllavon

      Neljä vuotta ynnä yhden kesän olen viettänyt järven rannalla. Näistä neljästä vuodesta muistan järven pinnan elämisen, kun terassilta sitä katseli. Se saattoi kimmeltää, myrskytä, olla tyyni. Elävä taulu. Tähän järveen liittyy haikeita muistoja. Voi käydä siellä, mutta mikään ei ole kuin silloin ennen.

    • Normi.päivä

      Betonikolhoosissa istun ja kuuntelen yläkerran rakin räkytystä. Alhaalta ei kuulu nyt basson jytkettä eikä muuta volinaa. Ovat kai jossakin muitten kiusana.
      Ukona kirkas auringonpaiste, 12 astetta ja myrsky. Passaa tässä turhaan nuoruuttaan tuhota koneen ääressä kylmää kahvia mukissa.

    • Äxöpofgjnåpbtub3w0o9uioq

      Yläkerrasta rakkikoiran taukoamatonta räksytystä, soitin täysillä beatlesta ja koirakin hiljentyi mutta vain hetkeksi.

      Kummallisia nuo maaltamuuttajat?
      Eihän heidän rakki räksytä, niinsitäpitääpuolustautua.

      • Vastamelu.tehosi

        Minä useita vuosikymmeniä sitten naapurin teinien jumputukseen kyllästyneenä panin stereosta tulemaan kiinalaista oopperaa isolla. Voi että se akka osasikin kiljua ja mouruta!
        Sattui toinen naapuri kulkemaan ohi, soitti kelloa ja sanoi, että älä rääkkää sitä kissaa enää...


      • nukahin.tuoliin

        Kohta se on kello viisi. Maanatai aamu ja Suomi lomalla. Terveyspalveluita on loman ajaksi yhdistelty yms.
        Parista hellepäivästä sekaisin mennyt kansa heittää helleasunsa tulevia helteitä varten. Niiden pitäisi tulla tässä tai viimeistään elokuussa,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1146
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      257
      997
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      869
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      32
      758
    Aihe