Detur, rehellinen? =(

sunshining2015

Haluaisin vaan ottaa esille kyseisen matkatoimiston... DETUR!

Miksi heidän luokitus samoista hotelleista muihin matkatoimistoihin nähden on muka parempi? Sama hotelli ollut Deturilla ja esim Tjäreborgilla, mutta Deturilla enemmän tähtiä... Sama hotelli ja samat palvelut!? Deturilla siihen ei kuulukaan kunnon siivous, petivaatteiden ja pyyhkeiden vaihto eikä wc-paperi ja tähtiä 4-5????? Tjäreborgilla kuuluu kaikki ja tähtiä 3-3,5!
Deturin hotellit usein todella ala-arvoisia verrattuna muihin...

Deturin kanssa asiointi myös vaikeaa, kaikki on heidän mielestään hyvin, jos ottaa torakoihin tai muuhun epäkohtaan kantaa... Sanotaan vain ettei saa kertoa muille asiakkaille mitään... Enkä puhu itsestäni, vaan yleisesti, mitä olen kuullut tuttavilta.

Kerran jäimme kentälle Deturin matkalta. Olimme maksaneet matkan puoli vuotta aiemmin, jota odotimme kovasti. Detur olikin ahneuksissaan buukannut lentokoneen liian täyteen luullen, että ainahan joku peruu matkan. Jäimme siis kentälle itkemään, kun koneeseen ei kaikki mahtunut... Lentokenttävirkailija sanoi, ettei ole ensimmäinen eikä viimeinen kerta Deturilta... =(

Tuttavillamme jäi hotelliin arvotavaraa, jotka todistettavasti hotellista palautettiin Deturin toimistoon ja Suomeen. Nainen Suomen Deturin toimistolta soitti, että tavarat ovat täällä ja LUETTELI kaiken ja kaikki oli tallessa. Menivät noutamaan niitä ja osa oli varastettu.
Toisessa tapauksessa tavaraa (käsilaukku) jäi taksiin lähtiessä ja taksikuski palautti ne ravintolaan, josta kyyti lähti ja sieltä soittivat (ajokortin perusteella saivat numeron) ja veivät tavarat Deturille, jotka toivat ne Suomeen. Sama homma, että puhelimessa kaikki tallessa, mutta hakiessa ei kameraa....? Koko seurueen ainoa kamera ja kahden viikon lomakuvat meni. Perään kysellessä sai vain todella epäystävällisiä ja töykeitä vastauksia, kunnes vastaaminen loppui kokonaan! =/
Törkeää, että Turkkilaiset ovat niin rehellisiä, että palauttavat kaiken ja ne varastetaan Suomen päässä?!?

Tuossa oli mitä matkatoimistosta tuli äkikseltään mieleen... Koskaan en ole kuullut sitä kehuttavan muualla kuin ehkä netissä, ja sehän voi olla Deturin porukkaa, joka nimimerkin takana kehuskelee....

Detur siis suohon ja rehellisellä matkatoimistolla reissuun! Pitää olla palvelua, kun siitä maksaa... Mukavaa lomaa kaikille!

7

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rentoReissaaja

      mitä olen kuullut tuttavilta.....

      Just joo Miksi helkkarissa käytätte matkatoimistoa, jota vihaatte ja joka tekee kaiken mahdollisen väärin? Meistä se on yksi matkatoimisto muiden joukossa, ei parempi ei pahempi. Meiltä ei ole koskaan varastettu mitään, emmekä hukkaa 'arvotavaroita'. Emme edes ota sellaisia mukaan. Ja kamera tuskin on 'arvotavara'!

      Palvelua ei ole enää juuri millään matkatoimistolla. Kenttäbusseissa ei ole ketään, oppaat tavattavissa ehkä 3 krt viikossa (Aurinkomatkat) ja kaukana olevissa hotelleissa. Kaikesta saa maksaa lisää: bussikuljetukset, lentokoneruoat, jossain matkalaukuistakin. Tähän on menty, ottakaa tai jättäkää. Turha palstalla on itkeä hevostoimiston uutisia :D

      Ja mikähän tämä hotelli suoraan helvetistä edes oli?

    • myösexasiakas

      Matkatoimistot tarpeettomia. Palvelu alkaa kaikilla matkatoimistoilla paranemaan, kun ihmiset äänestävät jaloillaan. Omatoimimatkailu, reittilennot tai pelkät lennot charterilla hotelli itse varaten. Ja nythän matkatoimistomatkatkin ovat lähes omatoimimatkoja muutenkin. Miksi maksaa olemattomasta palvelusta. Ei ole niin vaikeaa ja matkakohteisiin voi aivan hyvin mennä vaikka ilman hotellivarausta tai vain 1. yön varauksella. Paikan päällä katsellen ja tinkien sitten loppuajan hotelli. Ei tule pettymyksiä asumuksen suhteen, kun itse paikan päällä varaa. Ja voi pyytää vaikka näyttämään huoneen, niin eivät voi huonoa huonetta antaa, kun asiakas ei silloin ota ollenkaan.

      • matkalaukkuHelsinki

        On tullut jopa kalliimmaksi varata erikseen. Ja ylimääräistä siinäkin tulee esim. maksamisesta, laukusta jne. Hinta ratkaisee. Ja voipi olla parhaaseen aikaan hotlat melko täynnä ja jäljellä vain jämähuoneet. Nähty ja koettu. Molempi parempi, netin rämpytystä tarvitsee silti.


    • niinettämitäettä

      Niin mikä sen hotellin nimi nyt on?Valivalivali,mutta faktat puuttuu!!

      • EiMatkatoimistoille

        Juuri näin. Myös kokoustilat, kampaamopalvelut, kuntosalit lisäävät tähtiä.


    • eihyväeihyvä

      Ennen tuli käytettyä deturia paljon kun homma pelasi suht hyvin ,vaan mitenkäs taas kävi, nyt on palvelutaso laskenut huonoksi ja sekavaksi,matkojakin vähempi tarjolla ja lyhyempänä ajanjaksona. onneksi on muitakin matkanjärjestäjiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1656
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1561
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      271
      1298
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1272
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      887
    6. 66
      854
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      65
      853
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      41
      836
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      831
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      791
    Aihe