15-vuotias tyttö joutui vakavan pahoinpitelyn kohteeksi keskiviikkoiltana Taalainmaalla ja tapahtumien yhteydessä myös poliisia kohti heiteltiin kiviä. Myöhemmin samana iltana lähistöllä sytytettiin lisäksi pari tulipaloa.
15-vuotias tyttö pahoinpideltiin vakavasti keskiviikkoiltana Tjärna Ängarin kaupunginosassa Borlängessä. Häntä potkaistiin niin kovaa, että hän menetti tajuntansa ja joutui tämän seurauksena hoitoon Falun sairaalaan.
Parikymppinen mies on otettu kiinni epäiltynä törkeästä pahoinpitelystä. Tilanteen paikalla on kerrottu olleen vakava, sillä poliisia kohti heiteltiin kiviä tapahtumien yhteydessä. Poliisin mukaan paikalla olleet henkilöt olivat iältään 14–26-vuotiaita.
”Oli sekavaa, kun paikalle tuli noin 50 ihmistä ja poliisit joutuivat kivien heittelyn kohteeksi”, kertoi Taalainmaan päivystävä poliisi Göran Nilsson.
Saman illan aikana myös ikkunoita rikottiin Tjärna Ängarin Hemköp-kaupasta. Lisäksi samalla alueella sytytettiin kaksi tulipaloa, joista toinen kohdistui pensaaseen ja toinen autoon. Koska poliisia kohti oli heitelty kiviä muutamia tunteja aiemmin, päätti poliisi varmistaa paikan turvallisuuden ennen kuin pelastuspalvelu päästettiin sammuttamaan paloja.
Paloista on tehty rikosilmoituksia ilkivallan vuoksi, mutta ketään ei ole toistaiseksi otettu kiinni eikä epäiltyjä ole. Muutamat paikalla olleet todistajat kertoivat nähneensä joidenkin henkilöiden pakenevan paikalta auton sytyttyä tuleen.
Tjärna Ängar tunnetaan monikulttuurisena alueena, jolla asuu runsaasti ulkomaalaista taustaa olevia ihmisiä.
Lähteet: Nordfront.se, Dalarnas Tidningar
http://www.patriootti.com/poliisia-kohti-heitelty-jalleen-kivia-ruotsissa/
Poliisia kohti heitelty jälleen kiviä Ruotsissa
dala
1
93
Vastaukset
- Kepppe
Niin ja mitä sitten? Miksi tämän pitäisi olla jotenki erityinen uutinen josta maksoi vaivan kirjoittaa tänne? Noitahan tapahtuu Ruotsissa joka päivä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1347386Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.212737Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole2871434Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422001146- 1001089
Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih781018En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek137992Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille
Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.82851Kirkonkylän puliveivarit
Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j15813Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa
Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com19806