Keittiössä tiskialtaan

hyiolkoon

luona haisee pistävälle. Allaskaapissa haju ei tunnu. Hana ei ole koskaan vuotanut eikä allaskaapissa ole kosteutta. Mistä haju tulee ja voisiko olla kyseessä hometta? Asiaa kyselee yksin asuva remonttitaidoton nainen.

7

524

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jätkäsaaresta

      Minulla asunnossani on sama homma. Kuvailen kuitenkin hajua niin, että välillä se haisee auki jääneelle tuhkakupille ja välillä homehtuneelle kukkamullalle. Haju on vain pienemmässä lavuaarissa. Talo on alle kaksi vuotta vanha asumisoikeustalo. Olen ilmoittanut asiasta useita kertoja isännöitsijälle, joka on reklamoinut urakoitsijaa, mutta virolainen urakoitsija (rakennusfirma) ei ole reagoinut mitenkään. Ihan kohta alkavat takuukorjaukset ja ilmoitan viemäristä taas niiden yhteydessä.

      Hajun saa pois viikoksi tai pariksi kaatamalla lavuaariin desilitran etikkaa, mutta eihän se sitä vikaa poista. Jos joku tietää, mistä voisi olla kysymys, kerropa meillekin. Onko vika hajulukossa tai tiivisteessä? Ilmeisesti asia selviää vain avaamalla lavuaari ja putket.

      • iooooooooi

        Avaa hajulukko, puhdista se huolella, sen jälkeen asennus ja lukko kasaan.
        Parin päivän päästä, hajulukkoon "putkireiskaa" tai vastaavaa, anna vaikuttaa
        pari tuntia, huuhdo. Seuraavana päivänä kaadat loput puolipulloa samaa ainetta.

        Vuoden saat olla ilman mitään hajuja.


      • maallinenkokemus
        iooooooooi kirjoitti:

        Avaa hajulukko, puhdista se huolella, sen jälkeen asennus ja lukko kasaan.
        Parin päivän päästä, hajulukkoon "putkireiskaa" tai vastaavaa, anna vaikuttaa
        pari tuntia, huuhdo. Seuraavana päivänä kaadat loput puolipulloa samaa ainetta.

        Vuoden saat olla ilman mitään hajuja.

        Juuri noin - itselläni toisesta altaasta nousee välillä "maallinen" haju, jonka uskon johtuvan kasvisten pesemisestä kyseisessä altaassa maa-ainesten jäädessä vesilukkoon.

        Tulen ottamaan vesilukon irti ja puhdistamaan sen huolella kunhan ehdin.

        Kerron myöhemmin josko auttoi.


    • Putkirehtori

      Vesilukon seinämillä, vallankin siinä ritilöiden ja ruuvien hutakoilla voi kasvaakin jotakin. Putkireiskat ja muut järeät viemärinaukaisukemikaalit rasittavat aivan turhaan vesilaitosta. Lorauta viemärialtaaseen 0,5 dl hypokloriittia ja anna muhia yli yön, leväkasvu kyllä kuolee ja ve´silukko on hajuton kuukausia.

      Kannattaa haistaa myös sitä tiskirättiä. Yllättävän usein se kuukausia vanha rätti haisee kuin rotanraato.

    • Haisu

      Joskus riittää että juoksuttaa kuumaa vettä pari minuuttia, tai kattilallinen kiehuvaa vettä...

      • Jätkäsaaresta

        Putkimiestä on mennyt jo useita pulloja ja etikkaakin. Tukoksia ei pitäisi olla, koska vesi menee alas ihan normaalisti. En pese kasviksia etenkään siinä pienemmässä altaassa ja astiatkin tiskaan vain siinä isommassa altaassa, jossa ei siis sitä hajua ole. Haju tuli siis aivan uuden talon uuteen pienemmän tiskialtaan viemäriin, jossa en pese astioita enkä mitään muutakaan. Voisiko siellä hajulukossa olla alun perin joku vika tai tiiviste puuttua? Lavuaari ei ole ihan normaali keittiön lavuaari, vaan sellainen ravintolan keittiön lavuaari, jossa napista vääntämällä saadaan metallihärpäke tulpaksi vedenkulun estämiseksi putkiin. En ole uskaltanut purkaa tuota systeemiä, vaikka olen usein aiemmin normaalit wc:n lavuaarin hajulukot, tiivisteet ja putketkin irroittanut ja puhdistanut. Pelkään, etten saa niitä takaisin, kun en ole aiemmin tuollaista keittiön putkistoa availlut. Joo ja nainen täälläkin kirjoittaa.

        Olin asunut asunnossa vähän yli viikon, kun huomasin, että keittiön putkista vuotaa vesi roskakaappiin. Silloin putkiurakoitsijan asentaja kävi vaihtamassa tiivisteen eivätkä sen jälkeen ole keittiön putket vuotaneet.


    • asiantuntija5432

      Haisee pistävälle?? meneeko keittiöveitsi sieraimeen, siinä nuuhkiessas?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1134
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe