Haluisin tietää sattuuko tamponin laitto kun se laitetaa? Vai miltä se niinku tuntuu tiiän et ei sitä voi täällä sillee sanoo miltä se tuntuu mut jos joku osais sanoo? Meilläki koulussa (sittekunne alkaa)vissii on taas uintii ja mulla on menkat et en tiiä onko ne just sillon ku mennää uimaa mut jos on nii sattuuko sen laitto?
Sattuuko se???
ApuaTarvitsevaTampooni
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Omasta mielestäni ei pitäisi sattua. Kannattaa harjoitella tamponin käyttöä etukäteen, ettei tule ylläreitä sitten uinnin aikaan. Saat varmasti menkkojen perusteella tehdä jotain muuta liikuntaa kuin uintia, ainakin minun kouluaikaani sai. Eiköhän koulu ole niin konservatiivinen laitos, ettei se ole 30 vuodessa muuttunut tässä asiassa. Ei koulu voi pakottaa oppilastaan käyttämään tamponia koulu-uinnin vuoksi, ja vuotavana taas ei altaaseen voi mennä.
Lue huolella pakkauseloste tamponipaketista. Tamponia käytetään runsaan vuodon aikaan. On taatusti epämiellyttävää (tai jopa kivuliasta) repiä kuiva tamponi pois kuivasta emättimestä. Itse muistan käyttäneeni tamponia jo heti menkkojen alettua ollessani neitsyt. Siinä vaiheessa vuotoni olivat sen verran runsaat, että tamponikin vuoti monesti ohi.
Oma opettelunsa oli, kun siirryin kuukuppiin, ja olen ollut siihen tyytyväinen. Vaikka alkuun en meinannut millään osata sitä laittaa. Suosittelen kokeilemaan joskus myöhemmällä iällä myös kuukuppia. On ihan näppärä, kun sen oppii. Kuukuppi on paljon isompi kuin tamponi, joten en suosittele nuorelle tytölle. Olen käyttänyt kuukuppia jopa vaeltaessani.
Ei satu jos homman taitaa.
Mutta suosittelen tamponeita joissa on asetin. Plus liukuvoidetta. :) Paljon parempi ensikertalaiselle.
Ei se satu :)
Ei se satu.
Jos sormesi menee emättimeesi, niin saat sinne tamponin.
Tamponin asettaminen voi sattua, jos jännität hirveästi ja yrität tunkea tamponia väärässä asennossa. Senkin takia on hyvä sormella kokeilla, mihin suuntaan se emätin on.
Itse en tykkää lainkaan asettimesta. Saan tamponiin paljon paremman tuntuman, kun työnnän sen sormella. Tämä on makuasia, joten sinun kannattaa kokeilla erilaisia vaihtoehtoja ja erilaisia asentoja tamponia laittaessasi.