Joo,tällainen jatkuva ongelma on talvella, minkä korjaaminen ei TIETENKÄÄN tule kesällä mieleen, kun olisi näppärämpi värkätä.Eli:
Kun talvella mennään nollakelistä kovaan pakkaseen ensimmäisen kerran, alkavat Polo Classicin oven kahvat "lyömään tyhjää".Ja sen jälkeen ollaan ongelmissa enemmän tai vähemmän pitkin talvea.Autossa EI ole keskuslukitusta.Ulkopuolisesta kahvasta oven saa ennemmin tai myöhemmin auki, kun jaksaa kahvaa tarpeeksi kauan runkata,vaan sisäpuolen kahvasta auki saaminen on peräti hankalaa ennen kun on ajanut auton lämpimäksi.
Onko kellään tietoa mitä pitäis tehdä.Oviverhoilut auki ja puhdistushommiin, vai? Olen kuullut että samanlaisia ongelmia on ollut muillakin, mutta en ole itse kuullut keltään, mitä käytännössä on tehty/pitää tehdä tilanteen korjaamiseksi.
Kun talvella mennään nollakelistä kovaan pakkaseen ensimmäisen kerran, alkavat Polo Classicin oven kahvat "lyömään tyhjää".Ja sen jälkeen ollaan ongelmissa enemmän tai vähemmän pitkin talvea.Autossa EI ole keskuslukitusta.Ulkopuolisesta kahvasta oven saa ennemmin tai myöhemmin auki, kun jaksaa kahvaa tarpeeksi kauan runkata,vaan sisäpuolen kahvasta auki saaminen on peräti hankalaa ennen kun on ajanut auton lämpimäksi.
Onko kellään tietoa mitä pitäis tehdä.Oviverhoilut auki ja puhdistushommiin, vai? Olen kuullut että samanlaisia ongelmia on ollut muillakin, mutta en ole itse kuullut keltään, mitä käytännössä on tehty/pitää tehdä tilanteen korjaamiseksi.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kuvaamasi ongelma on Volkkarin tyyppivika ja vaivaa enemmän tai vähemmän kaikkia vähänkin uudempia malleja. Lukossa metallisten ja muovisten osien sovitukset eivät ole oikein pohjoisen oloihin suunnitellut. Lukkomekanismin puhdistus ja voitelu aseöljyllä tai muulla ohuella öljyllä saattaa auttaa jonkin verran.
Minulla oli samainen ongelma Seat Cordoban kanssa. En kylläkään löytänyt vian aiheuttajaa, mutta tulin ongelman kanssa jotenkuten toimeen, kun pesin auton talvella käsin TI-hallissa ja käytin sisätilan lämppäria aina kun mahdollista.
Tämä on kai aika yleinen vika näissä VW malleissa.
Varmaan oven lukkomekanismi jotenkin jäätyy ja kahvat lyövät "tyhjää" . Olisi kyllä mielenkiintoista kuulla onko joku selvittäyt ongelman todellisen syyn.
Lue lisää:
http://ffp-motorsport.com/bb/viewtopic.php?t=26656&highlight=lukot jousi
http://ffp-motorsport.com/bb/viewtopic.php?t=25500&highlight=lukot jousi polon
lokko kaipaa sitä lisäjousta,just äsken korjasin yhden.maahantuojalla on ohjeet,samoin noissa linkeissä.
Se on saletti että VW-konsernin autoa en enää ota.
Minusta auton tärkein ominaisuus on ENNEN moottorin vääntöominaisuuksia ja bensan kulutusta ynnämuita se että AUTOON PÄÄSEE sisälle ja että sieltä PÄÄSEE pois.Ensimmäinen ominaisuus mahdollistaa autolla liikkeelle pääsyn ja jälkimmäinen estää mm:ssa nälkäkuoleman.Oulussa Pörhölle en mee ees kyselemään niitä jousia tai toimenpiteitä.Hintaa en kysele ennen huomista lottoarvontaa.PRKL tämän maanantaimallin kanssa on ollu ongelmia alusta asti vaan tämä oviongelma täytti mitan näin kolmantena vuonna.
onneksi on farmari polo et takaluukusta pääsee.. illalla penkit nurin aamua varten et pääsee sisälle..poistulo kestääkin sit hetken, täytyy ajella pitemmän kaavan mukaan töihin että diesel tuottaa sen verran lämpöä että ovi aukeis.. vanhat takamoottori skodat oli samanlaisia paskoja lukoistaan. ei tuu enää meille mitään vehkeitä jotka kulkee vw:n merkin alla.
Ostin Osaset-liikkeestä kauko-ohjauksen poloon, maksoi alle 40 euroa! Asennus kesti kokonaiset 5 min (takaluukku auki, avausmekanismi näkyviin, piuha irti, toinen piuha väliin, takas kiinni kaikki). Nyt ei tarvii ränklätä lukkoja niin paljoa, että jäätyis.
Mulla oli vuoden -98 classic ja kaikissa ovissa sama ongelma. Keskuslukitus oli, mutta kun kahvoista yhteys ei toimi itse lukkoon niin ei apua.
VW korjaaja sanoi, että ongelmana on pakkasella täysin jähmettyvät vaseliinit, jotka "liimaavat" lukon kiinni. Yhteys kahvoista ei ole suora, vaan välissä on jouset, jolloin vetoa ei saa lukkomekanismiin tarpeeksi.
Avasin oviverhoilun ja irrotin lukon. Lukko on muovikotelon sisälla, johon vesi vielä tiivistyy. Kun lukko itsessään on kädessä, niin pesin siitä muistaakseni tinnerillä tms liuottimella alkuperäiset valkoiset silikonit pois (uitin koko lukon) ja käsittelin uudestaan ohuemmalla sprayvaseliinilla ja aseoljyllä. Itse lukkoja ei tarvitse purkaa mitenkään, joten hoituu tee-se-itse mieheltä aika varmasti. Tämän jälkeen lukot toimivat täysin ongelmitta kovillakin pakkasilla. Mitään lisäjousia tms ei tarvittu. Aikaa kuluu tekijästä riippuen tunnista päivään per ovi;)
Joo,teinpä silleen että käytettyäni autoa pesussa, ptin etuovista olevan kumitulpan irti,vedin liikkuvat taakse kahvasta, ja ruuttasin aseöljyä aika raakasti kumitulpan reijästä sisään.Sen jälkeen pidin sisätilan lämppäriä reilusti päällä, niin sen jälkeen on ihme kumma ovet auenneet.
Tein saman homman ja nyt on jo viikon verran toiminut! Siis aseöljyä vain rei'istä sisään.
toimisiko myös jollain crc-llä?