Olen käyttänyt nukahtamislääkettä muutaman vuoden, säännöllisesti. Puolikas riittää-toisinaan kokonainen. Nyt omalääkäri on päättänyt ettei lääkettä enää määrätä. Olen lähes 60-kymppinen, vuorotyötä tekevä, monet murheet kokenut. Mutta olen jaksanut oikein hyvin mennä eteenpäin kun olen yöni nukkunut syvää unta. Ajatus valvotusta yöstä vaivaa jo päivällä. Meninkin sairaalan päivystykseen ja pyysin sieltä unilääkettä. Tulos nolla, eivät kuulemma anna siellä.
Pitääkö suomalaisen lähteä Tallinnaan lääkettä hakemaan. Kyllä on outoa! Minulla ei ole mitään muita lääkkeitä eikä sairauksia.
Onko jollain kokemusta puhelinlääkäreistä? Yksityislääkäreistä? Omasta terveyskeskuksesta kai pitäisi apua saada?
Lääke loppu
8
<50
Vastaukset
- Jaxos
Niin se on tämä lääkäreiden,varsinkin psykiatrien uusin neronleimaus:Kaikki bentsot pannaan ja neuroleptejä tilalle.
Uskoisin että yksityinen lääkäri voisi kirjoittaa sinulle vanhaa tuttua lääkettä kun vain selostat tilanteesi.Voi olla että sinulla on jokin merkintä potilastiedoissasi,julkiselta puolelta et enää tuota lääkettä saa.- snowman79
Niinpä niin...neuroleptit saattaa kirjaimellisesti aiheuttaa reikiä aivoihin. Itse valvon nykyään mieluummin kuin otan yhtään mitään psykiatrista lääkettä. Kyllä se uni sieltä joskus tulee aikanaan.
- ihminenTarvitseeUnta
Ei se jatkuva valvominenkaa ole hyväksi terveydelle.Oletko lukenut mitä kaikkea univaje saa aikaseksi ihmisen elimistössä?
- scarecrow79
No jokaisenhan on omat ratkaisunsa tehtävä ihan itse ja punnittava lääkkeiden hyödyt vastaan haitat. Mutta kyllä aivot varmaan kohtalaista univajettakin sietää paremmin kuin vuosien bentsoilua saati sitten neuroleptimyrkkyjä. Itse sain muutaman vuoden unilääkkeiden satunnaisesta käytöstä tarpeekseni vaikka olikin vähäistä. Jos ei nukuta niin silloin pitää tehdä muutoksia elämään jossa ne todelliset syyt piilee. Vuorotyö ja unilääkkeet on myös huono yhdistelmä, se ruokkii vaan lisää sitä pilleripurkkiin tarttumista.
- on-muutakin
Onkohan noita luonnon unilääkkeitä olemassa? Rauhoittavia tee juomia on kyllä. Eipä ne nukahtamispilleritkään avaruudesta tule, että jostain ne tehdään. Luonnontiede on oma kiehtova alueensa. Ennen ihmiset tunsivat sitä paremmin. Sitten tuli lääketehtaat ja tunteminen lakkasi. Sitä ei tiedä vaikka päivänkakkaran kukan syönti olisi tehokas.. pitää vaan ottaa selvää.
Kirjastoissa varmaan on melko kattavia tieto pläjäyksiä aiheesta.- sleepless_forever
Voihan sitä syödä vaikka mitä luonnonyrttiä. Sivuvaikutukset voivat vain olla arvaamattomia kuten esim. näsiän marjoissa (kuolema). Se mikä on peräisin luonnosta ei välttämättä ole ollenkaan turvallista.
- Q3ERW
Tuore rohtovirmajuuri (Valeriaana) on toimivaa tavaraa jos sitä löytää luonnosta. Etelä-Suomessa pitäisi olla melko yleinen kasvi. Sen juuresta voi tehdä omaa uutetta. Luontaistuotekauppojen valeriaana on aika kevyttä tavaraa tuoreeseen verrattuna.
- JannuK5
Kyllä yksityisellä antavat rauhottavia helposti, jos on jo aiemmin käyttänyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762173Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe371771Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi121511Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2361276Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu621260Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161088Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621013- 60987
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103692