Nopeuteni oli minulle sopiva 96kmh, jolloin melukin oli kohtuullista. Mutta ei kelvannut minun nopeuteni muille, ohi piti päästä, kaikki paino ohi tukka putkella. Turhia ohituksia kaikki, kyllä ne olis perille ehtineet minun takanakain pysymällä. Seuraavaksi hommaan leikkuupuimurin leveällä terälaitteella, eipähän tarvi ohitella.
Lahden motaria ajoin.
18
451
Vastaukset
- himo-ohittajat-kaahaa
Anteeksi, meni väärälle palstalle. Piti mennä Skodapalstalle. Kyseessä Skoda Octavia 1,8 TSI.
- TojotMatelee
Ajattelinkin, että ei Toyotilla yli 80 km/h ajeta.
- OGNEW
No tietty jos ajat 100 aluella 96 niin ohi mennään, sinun olisi pitäny ajaa 110-120km/h muitten idiootti kuskejan tavoin niin ei olisi turhia ja vaarallisia ohituksia tullut.
- Ohi_vauhdilla
"...niin ei olisi turhia ja vaarallisia ohituksia tullut."
Vaarallisia ja turhia ohituksia Lahden motarilla? Tietysti jos tojo hoippuu arvaamattomasti kahta kaistaa käyttäen kuin lähiössä majaileva tero karaoke-illan päätteeksi, onhan sen ohittaminen vaarallista.
- ne-paino-ohi
Siis rajoitus oli 120kmh, mutta voi siinä ajaa alle satastakin, kuten minä tein. Ihmettelen vain sitä ohitushinkua, bensaakin menee vähemmän.
- MINÄ_ensin
Ne ohittajat on niitä minä-minä-minä-ihmisiä, joiden pitää päästä joka paikkaan ennen muita, eli noita ihan tavallisia järki-ihmisiä.
- Anonyymi
Jos Yariksen mittarissa on 96 km/h, ei todellinen nopeus ole kuin luokkaa 85 km/h. Toki sekin vauhti tuntuu tuolla melkoiselta haipakalta.
- enskakotkonen
Mielestäni ajoit aivan liian lujaa! Kaikki yli 80 km/h on vaarallisen kovaa ja vaaransit oman ja kaikkien muiden turvallisuuden. Olisit hyvin ehtinyt perille turvallisellakin nopeudella. Ensi kerralla et sitten kaahaa noin.
- Eihyvä
Ihmettelen samaa. Joka päivä, kun ajan töihin Järvenpäästä Helsinkiin moottoritien ohituskaistaa koko matkan, niin oikealta pitää toisten mennä väkisin ohi?
- Anonyymi
Moottoritiellä kaikki ajavat tunnetusti ohi jos ajat laillista nopeutta.
Vähintään 10 km/h ylinopeutta niin pysyy niin sanotusti liikennevirran mukana.- Anonyymi
Kiva tietää näin kolmelta aamuyöstä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiva tietää näin kolmelta aamuyöstä!
Mitäs luit?
- Anonyymi
Yöllä kerrot mielipiteitäsi 10 vuotta vanhaan ketjuun, ei taida olla ihan selvistäpäin tehtyä tarinaa?
- Anonyymi
Aloittajan kannattaa käydä Saksan autobahnalla ajamassa vasemman puoleisinta kaistaa 96 km/h. Voin sanoo että paikalliset takuulla kiittää ja näyttää peukkua!
- Anonyymi
Kumpi on pahempi, kerrostalokyttä vai kotipoliisi?
Sairaita molemmat, sehän on selvää. - Anonyymi
Minä ajan lahden väylällä tasan 90:ä ja kuvaan autokamerallani kaikki ohittelijat. Yhtään nopeampaa ei kenenkään ikinä tarvitse ajaa kaikki satasen ja 120:n rajoitukset ovat ihan turhaa öykkäröintiä! Lähetän kaikki yli 90:ä kaahailevat iltasanomiin katsojavideoiksi rekisteri kilpiä sumentamatta. Siinä sitten näkyy koko kansalle kuinka säälimättä ja piittaamattomasti tuhoamme ilmastoa järjettömillä ajo nopeuksilla!
- Anonyymi
ihmiset on kusipäitä nykyisin kaahataan ja kiusataan minua ahdisti takapuskurissa musta xc60 volvo vaikka ajoin uudella c-hrllä 10 kmt yli rajoituksen kehä I ja minun edessä ajoi jonoletka samaa tahtia, sitten se kusipää ohitti oikealta mokoma öykkäri ei matka joutunut tippaakaan!
- Anonyymi
Molemmat saaneet sakkoja postissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"548764Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1515290Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1084863Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään83812Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m833416Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta493321Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä352672Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html392563En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102491- 241697