22-vuotias nainen täällä haluaa jakaa muistonsa yläasteajoilta, eli noin seitsemän vuoden takaa.
Olin innokas liikkuja niihin aikoihin, joten valitsin itselleni kaikki mahdolliset valinnaisliikunnan kussit. Kurssille ei ilmeisesti kuitenkaan ollut tarpeeksi tyttöjä ilmoittautuneena, sillä tytöt ja pojat olivat samassa ryhmässä.
Olihan se aluksi hauskaa, varsinkin kun pelattiin leikkimielisiä tytöt vastaan pojat- skaboja. Sitten tulikin ne kauhujen polttopallo- ja kaupunkisota-tunnit.
Koulullamme ei ilmeisesti ollut pehmopalloja tarpeeksi, kun käyttöön piti ottaa kaikki mahdolliset pallot. Ja pojat kun ottivat pelin niin kovin tosissaan, eivät luonnollisesti ymmärtäneet hillitä voimiaan.
Kaikki varmaan osaavat kuvitella, miltä 15-16-vuotiaasta tytöstä tuntuu, kun saman ikäinen nuorimies heittää täydellä voimalla tennispallolla käsivarteen, reiteen tai vatsaan.
Olin seuraavana päivänä niin mustelmilla, että vanhempani luulivat, että minusta on tullut koulukiusattu ja olen saanut pahasti turpaani koulumatkalla.
Pyydän kaikkien nuorten puolesta, että mikäli tytöt ja pojat on jostain syystä laitettava samaan liikunnanryhmään, niin älkää laittako heitä pelaamaan toisiaan vastaan. Sen ikäisten poikien kilpailuvietti ja fyysiset voimat eivät sovi samalle kentälle pienten tyttöjen kanssa. Mutta sitä ei ymmärtänyt miespuolinen liikunnanopettaja meillä Kajaanissa.
Mustelmathan paranee, trauma ei!
Mitä mieltä (liikunnan)opet tästä?
Neiti.v
0
67
Luetuimmat keskustelut
- 96941
- 59868
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun68683- 41635
- 61632
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22552Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la33538Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille
Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka24512Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37478- 45476