Työttömät KUNTIEN vastuulle

TanskanMalliTulee

AL kertoo että työttömien työllistämiseen haetaan vauhtia uudella mallilla.

Työttömien palvelut keskitettäisiin kunnille, ja te-keskukset huolehtisivat vain vastavalmistuneista ja muuten helposti työllistyvistä ihmisistä.

Idea siis on, että kaikki työttömän tarvitsemat palvelut keskitetään kunnalle, ns. Tanskan malli.

Suunnitelma kuuluu hallituksen kärkihankkeisiin!

Hallitusohjelman mukaan työvoimahallintoa uudistetaan "työllistymistä tukevaksi".

Tätä uudistusta ja Tanskan mallia ajaa kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Arto Satonen.

Ajan myötä rahaa säästyy lisää, kun sakkomaksut vähenevät. Ne voivat olla huomattaviakin summia vuodessa, Arto Satonen toteaa.

Vastuun siirtämistä kunnille selvitetään nopeasti, Satonen intoilee.

Kunnat ja kuntaliitto ovat Satosen mukaan olleet innoissaan uudistuksesta.

Uudessa mallissa kunnilla on kokonaisvastuu.

Nykyisten te-keskusten resursseista osa siirrettäisiin kunnille.

Voimassa olevan lain mukaan kuntien pitäisi pystyä työllistämään tai aktivoimaan työtöntä jo 300 päivän jälkeen.

Jos näin ei käy, niin kunta saa sakkomaksun.

Kuntien pitäisi aktivoida työttömiä, mutta niillä ei ole keinoja siihen.

Pidempään työttöminä olleet tarvitsevat kunnan palveluita. On puhuttu työttömien terveystarkastuksista. Jotkut voivat tarvita kunnan tarjoamia päihde- tai mielenterveyspalveluita.

Jokainen työtön käydään läpi!!!!!

Henkilökohtainen tapaaminen on avaintekijä.

Kunnissa selvitettäisiin, tarvitseeko työtön kuntoutusta.

Kun homma pyörii kuntien vastuulla, niin toimeentuloluukulla on vähemmän väkeä.

Kunta säästää, kun väkeä saadaan pois toimeentuloluukulta.

Suurin voittaja on työtön, jolle kunnassa räätälöidään "kuntouttava" orjatyöpalvelu.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyik

      Kun pitkäaikaistyöttömät ei ole onnistuneet saamaan työeläkkettä orja palvelusta ei saa työeläkkettä, vuosilomaa jne. Saattaa tulla kansaneläke ja takuueläke orja palvelun piiriin eli pitää tehdä kunnanpalvelussa ilmaista työtä 68 vuoteen kansan ja takuueläke on valtion maksamaa eläkettä ei työstä saatu eläke. eläkeikä nousee työssäolevilta joilla on työsuhteet pienet eläkkeet hyötykäyttöön kuin työmarkkinatuki

    • Taantumot

      Mitä se "kuntien hoidettavaksi" tarkoittaa, sehän voi tarkoittaa mitä tahansa. Pienenvät resurssit lienevät kuitenkin homman ydin, tarkoitus on säästää.

      Työttömyysalueilla toimii usein aika vahva kolmas sektori jossa pyörii pitkäaikaistyöttömiä "aktivoitumassa", aktiiviset osaajat ovat muuttaneet jo pois. Tämän viranomaistoimintaakin korvaavan tai ainakin sivuavan toiminnan lisääminen lienee yksi tarkoitus?

      Vahva kolmas sektori leimaa työttömyysalueita entistä vahvemmin työttömyyalueiksi. Näistä kolmannen sektorin ylläpitämistä kunnista tulee eräänlaisia taantumoita joka myös näkyy paikkakunnan arjessakin. Köyhät työttömyysalueet ovat otollista kasvualustaa kolmannen sektorin puuhastelijoille.

      • ORJUUSedessä

        "Kuntien hoidettavaksi" tarkoittaa työttömille pakollista ORJAtyötä!

        Kunta eli siis SOSSU on mukana MoPassa (ex-TYPissä)

        Eli ainoa mitä ne "tarjoaa" työttömille on PAKKOTYÖ karenssiuhalla.

        Se tarkottaa sitä että kunta potkii pois siivoojat, ruohonleikkaajat ym. kiinteistöhuoltoa tekevät ja pakottaa tilalle työttömät tilalle ilman palkkaa.


      • tangokuulukaikille
        ORJUUSedessä kirjoitti:

        "Kuntien hoidettavaksi" tarkoittaa työttömille pakollista ORJAtyötä!

        Kunta eli siis SOSSU on mukana MoPassa (ex-TYPissä)

        Eli ainoa mitä ne "tarjoaa" työttömille on PAKKOTYÖ karenssiuhalla.

        Se tarkottaa sitä että kunta potkii pois siivoojat, ruohonleikkaajat ym. kiinteistöhuoltoa tekevät ja pakottaa tilalle työttömät tilalle ilman palkkaa.

        Ei "pakkotyö" toki ole ainoa, mitä monipalvelukeskukset tarjoavat.
        Kuntien vastuulla on myös ainakin sosiaalityö, toimeentulotukiasiat ja terveydenhuolto. Myös Kela tulee mukaan. Jatkossa palveluja voidaan siis yhdistellä joustavammin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4263
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3233
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2350
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 141
      948
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe