Tanska=Suomi= törkeä asuntokupla

Kas, miten tutun kuuloista:) No eikai meillä sentään, kaunistellaan vähän tilastoja, niin kaikki on hyvin. Patsi että ihmisten kiinnostus maksaa nykyisiä kuplahintoja meni 20v pohjiin. Työttömyys sen sijaan uudella maalla 90-laman ennätyksiin ja pahemmaksi menee vielä.

"Asuntojen hinnat ovat nousseet kuudessa vuodessa yli puolella, vaikka samaan aikaan tulot ovat kasvaneet vain noin kymmenyksellä. "

http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2015/07/06/pohjolan-vaarallisimmat-asunnot-monet-kiertavat-lainaohjeita/20158540/310
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ttanska ei ole eurovaluutassa, ja se voi tarvittaessa aina devalvoida valuuttaansa vaikka kuinka paljon ja hoitaa ongelmiaan setelipainoilla.

Äänestä

Oho! Pientä paniikkia puskee näköjään palstan ikivuokralaisella (aloittaja) :D

Miten et ymmärrä, että asuntojen hinnathan vain ovat nousseet normaalille tasolleen? Aiemmin ne olivät räävittömän halpoja, nyt normaalilla tasolla. Tästä jatkuu nyt sitten talouden nousun mukana tasaisempi kasvu :)

Äänestä
  • Paniikki vielä kaukana. Yllä olevasta kommentista jo paistaakin kupliin johtavan ajattelun tunnusmerkit.

    Äänestä

  • kupla_uuno kirjoitti:

    Paniikki vielä kaukana. Yllä olevasta kommentista jo paistaakin kupliin johtavan ajattelun tunnusmerkit.

    Tyhmällä ei oo kuin päässä muutama kupla.

    Äänestä

Tanskassa ja Ruotsissa ei asuntolainoja lyhennetä, mikä aiheuttaa riskin vakuusvajeesta asuntojenhintojen laskiessa. Suomessa tuota riskiä ei ole, koska lainoja lyhennetään ja velan määrä keskimäärin suhteessa vakuuksiin nähden on pienempi.

Äänestä
  • Ei lyhennetä:) Kaikki menivät lyhennysvapaalle velkojen käydessä ylivoimaisiksi. Ei pankit ihan sattumalta yhtäaikaa aloittaneet paniikinomaista lyhennysvapaabuumia:)

    Äänestä

  • heehhehehh kirjoitti:

    Ei lyhennetä:) Kaikki menivät lyhennysvapaalle velkojen käydessä ylivoimaisiksi. Ei pankit ihan sattumalta yhtäaikaa aloittaneet paniikinomaista lyhennysvapaabuumia:)

    Ei lyhennysvapaata saanut kuin vuodeksi. Minulle olisi kyllä kelvannut kahdenkin vuoden vapaa. Lainaa on enää n. 50 % asunnon arvosta, joten vähän on eri tilanne kuin pelattaessa liki 100 % velkarahalla ja aidolla ikilainalla - sellaisen kanssa on ihan todellinen riski, että
    - lainaa > asunnon arvo
    - korkokulut nousevat moninkertaisiksi budjetoituun/maksukykyyn verrattuna

    Äänestä

  • Tanskassa ja Ruotsissa on vielä oma valuutta jonka kanssa voivat manipuloida tai sitä joustaa ihan niinkuin mitä itse tarpeelliseksi katsovat. Kyllä ne vähintään 3% inflaatiolla keskimäärin talouttaaan ajavat. Se on selvä että näin mennen 100% velkarahallakin ostetun asunnon laina sulaa asunnon kestoiän aikana niin alas että helposti jo pelkästä tontistakin sen aikanaan pois maksaa.

    Äänestä

  • 22344kkk kirjoitti:

    Tanskassa ja Ruotsissa on vielä oma valuutta jonka kanssa voivat manipuloida tai sitä joustaa ihan niinkuin mitä itse tarpeelliseksi katsovat. Kyllä ne vähintään 3% inflaatiolla keskimäärin talouttaaan ajavat. Se on selvä että näin mennen 100% velkarahallakin ostetun asunnon laina sulaa asunnon kestoiän aikana niin alas että helposti jo pelkästä tontistakin sen aikanaan pois maksaa.

    Juu, mutta riskit ovat kovat. Kun lainapääomaa ei ole tarkoituskaan maksaa pois, niin sitä lainaa otetaan reilummin. Katto tulee vastaan korkojen maksukyvyn kanssa.

    Lopputulos on vielä pahempi kuin kekkoslovakian aikaisten jännien asuntolainojen kanssa - koron nousu voi moninkertaistaa asumismenot. Jolloin ei raha riitäkään ja maksamatta jääneet korot lisätään lainapääomaan.

    Toisaalta korttitalon voi saada sortumaan pienikin notkahdus asuntojen hinnoissa. Silloin lainapääoman osuus asunnon arvosta kasvaa -> taitaa ostohalut sakata aika hyvin -> hinnat alas jne.

    Jenkeissähän tätä demottiin, toki siellä kakku oli kuorrutettu vielä lainaamalla rahaa ihmisille, joiden tiedettiin olevan kyvyttömiä/haluttomia lainaansa hoitamaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


heeehhheheh kirjoitti:

Kas, miten tutun kuuloista:) No eikai meillä sentään, kaunistellaan vähän tilastoja, niin kaikki on hyvin. Patsi että ihmisten kiinnostus maksaa nykyisiä kuplahintoja meni 20v pohjiin. Työttömyys sen sijaan uudella maalla 90-laman ennätyksiin ja pahemmaksi menee vielä.

"Asuntojen hinnat ovat nousseet kuudessa vuodessa yli puolella, vaikka samaan aikaan tulot ovat kasvaneet vain noin kymmenyksellä. "

http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2015/07/06/pohjolan-vaarallisimmat-asunnot-monet-kiertavat-lainaohjeita/20158540/310

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu