Tonkoja onkimaan.

Missä on Puolangalla hyviä tonkopuroja?
91895
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Puutiokoski...

Äänestä
  • Puutiokoskelta voepi noukkie istukkaat tonkona jos haluaa!! Kannattaa käyvvä jossaa purolla jos meinovaa tonkoja onkie...

    Äänestä

Niitä ei saa onkia. Alamitta järvitaimenella on 60 cm, ja lisäksi lohi- ja siikapitoisten vesistöjen virtapaikoilla on elävän syötin käyttö kielletty.

Äänestä
  • Oliko edellisessä mainittu pyyntitapoja. Lisäksi paikalliset "veteraanit" ym. ovat onkineet aina iät ajat mato-ongella näissä vesistöissä. Ja puhuvat tonkopuroista" ja saaliista.

    Äänestä

Palosenjoki 20km pudasjärvelle päin, Jänisjoki sama matka joukokylään suuntaan..

Äänestä

Mustapuro Kalpion kylällä (n.6 kilometriä Puokiolta Someren tietä), on vähän ongittu ja on mukavan kokoisia tonkoja, vaikka puro on vain n. 1 metrin levyistä. Sain viime kesänä 700 gramman kalan. Toinen hyvä puro on Rautapuro, sekin Kalpion kylällä, pikkusen ennen Korpisen tienhaaraa. Jota kiinnostaa niin käykää kokeilemassa. Mustapuro laskee Peilinpuroon ja Peilinpuro Pohjolan jokeen ja Pohjolanjoesta nousee Peilinpuroon isoja harjuksia. Sain Peilinpurosta "pennikosken" alta pari vuotta sitten 12 kpl harreja painoltaan 600 - 900 grammaa. Koivulan Esa (Leinonen) sai aikoinaan Peilinpurosta läheltä Pohjolan jokea harrin, joka painoi 1.700 grammaa. Joten siinäpä siimoja kireiksi. PS Nykyisin "pennikosken" yläpuolelle pääsee kätevästi Ylitalon Onnin tietä, ennen se oli puolivälissä Kalpion ja Puokion välistä syönmaata.

Äänestä

Kiitos vinkeistä, en tarvii kuin muutaman kalan verestäkseni nuoruusmuistoja.

Äänestä

Heikkisen Seppo ja Paistilan Martti tietävät varmasti hyvät tonkopurot, mutta on eri asia kertooko ne niistä!

Äänestä

Yks kaveri kertoi nakelleensa käsin tonkoja rannalle kuivana kesänä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Iloinenkalastaja kirjoitti:

Missä on Puolangalla hyviä tonkopuroja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu