Matkustaminen on Budapestissa ilmaista yli 65-vuotiaille julkisissa kulkuvälineissä. En ole mistään löytänyt tietoa henkilöllisyyden toteamistavasta.
Onko kellään tietoa pitääkö henkilöllisyys osoittaa passilla vai käykö jokin muu henkilötodistus? Riittääkö valokopio passin henkilötietosivusta?
Lähtö elokuussa kymmeneksi päiväksi.
65+ matkustaja julkisissa kulkuneuvoissa!
7
134
Vastaukset 7
- TommuR
Passi tai henkilökortti on hyvä todistus
TIEDÄN ,KUN OLEN KÄYNYT FORMULOISSAKIN - no_on
Henkilökortti on EU aikaa. Passi on jäänne hevosvetoisista matkoista.
- HevosellaPääsee
Yritäpäs matkustaa henkilökortillas Schengen-alueen ulkopuolelle. Mitäs mieltä olet, onnistuuko?
- tervetuloa_Budaan
Ajokorttikin kelpaa.
- Korttikauppias
tervetuloa_Budaan kirjoitti:
Ajokorttikin kelpaa.
Autolla ajamiseen...
- TommysR
Mistä tiedät. Olen käynyt formuloissakin
- erkk2
Palasimme juuri Budapestista. Ratikalla, johdinautolla ja bussilla voi mennä sisään mistä ovesta haluaa, todistetta iästä ei kysytty. Tarkastaja voi tietysti sattua paikalle. Siis passi mukana. Metron liukuportaiden päässä lipuntarkastajat. Heille vilautimme passeja, iloisesti viittoivat menemään eteenpäi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS782422Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.15945Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52796Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke46741- 50724
- 47654
- 80616
- 50595
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35584Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍61568