Aku ankan veljen poikien isä

lpparoni

Kuten kaikki Aku ankan lukiat tietävät että Tupun,Hupun ja Lupun isän henkilöllisyyttä tiedetä. Toivottavasti joku vastaa

7

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lpparoni

      Minä tiedän sillä olen Rossan ystävä. Kerron sitten kun on sata kertaa kysytty ja keskustelu

      • Unna_The_Doge

        En usko. Jos tiedät, niin todista.


    • tiedänkin

      Ainakaan se ei ole Akun veli koska ne on siskonpoikia.

    • sarjakuvien_lukija

      Akun sisko eli poikain äiti on Della Ankka nimeltään. Hänen miehensä eli poikain isän nimeä ei ole varmaan koskaan mainittu ja ukkopahalle taisi käydä hassusti siinä jekussa minkä pojat hänelle tekivät eli pistivät dynamiittia ukon tuolin alle ja räjäyttivät hänet taivaan tuuliin. Siitähän Della Ankka lähetti pojat kostoksi veljelleen.

      No ei se poikain isä suinkaan siinä räjähdyksessä kuollut, sillä saatekirjeeksi Akulle Della kirjoittaa poikien kolttosesta ja kertoo että isä tarvitsee kurittomilta mukuloilta hermolomaa ja se loma on jatkunut näihin päiviin saakka.

      Tosin en ole nyt ihan viimeisimpiä Akuja lukenut, että en tiedä joko tuo poikain isän nimi on kerrottu jossain historiikissa. Ankkojen sukupuussa sitä ei ainakaan viimeksi esiintynyt kun katsoin.

    • Unna_The_Doge
      • Ankisti

        No voi jehna, mikä väite!
        Johonkin Star wars parodiaan voisi käydä.
        Pii kyllä sopisi paremmin keisariksi kuin vaderiksi.... 😂😂😂


    • Barks-Rosa-Universumi

      Oukei eli jos pysytään ihan Taliferro-Karp-Parks-Rosa universumissa niin Kenon raapustamaa sukupuutamukailen kerrottuna Skottilaisen liikemies porhon Roope MacAnkan sisko Hortensia MacAnkka nai Kaino-Vieno Ankanpään eli Mummo ankan pojan Aaron Ankan jonka isän Hepsu Ankan ladon Roope osti valaanöljyllä toimivalle autolleen. Hortensia ja Aaron saivat kaksoset joista toinen nimettiin Akuksi ja toinen Dellaksi. Ja näistä kahdesta tuittupäisen laiskan ja seikkailunhaluisen Aku Ankan kaikki tuntevatkin. Della Ankka taas meni naimisiin toisin kuin sinkuksi jäänyt veljensä, mutta tanskalaisen egmon kustantamon pyynnöstä Keno jätti Tupun, Lupun ja Hupun isän nimettömäksi. Eräässä taliferron stripissä poikien isän kerrotaan joutuneen sairaalaam poikien räjäytettyä dynamiitin nojatuolin alla. Vasta sudenpentujen partiojärjestö teki kurittomista ankanpojista vähemmän villejä ja ilkikurisia keppostelijoita. Carl Barks taas aikoinaan vihjasi että ankanpoikien isä on Iines Ankan veli jolla on ainakin yksi Barksin nimeämä täti ja Taliferron piirtämä nimeämättä jäänyt äitimuori. Kun muutes Iines ankka muutti Ankkalinnaan, muuttoauto jyräsi Akun pihapensaat ja Ankkalinnan tuittupää oli jo aiheessä möyhentää sunnuntai ajelijan mutta rakastui Iinekseen ensi silmäykseltä toisin kuin Iines jonka rakkautta aku joutui vuosikausia lämmittelemään. Tupun, Lupun ja Hupun isän henkilöllisyyttä tuskin koskaan saadaan selvillä mutta onhan heillä senstään pikku veli Ruja ja pojat majailevat silloin tällöin myös rakkaan Della-äitinsä luona vaikkei sitä Akkari tarinoista näekkään (Taliferron ja Karpin stripeissä pojat matkaavat välillä kotiin äitinsä luokse esim matkalaukkuihin sullottuina).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7533
    2. 102
      5486
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5017
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      136
      4394
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3140
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      49
      2793
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2759
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2377
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2334
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1936
    Aihe