Laiturin ruuvit

Uusintalaituri

Millaiset ruuvit pitäisi laittaa merenrantalaituriin?
Laituri ei ole ponttooneilla, vaan tulee reilusti veden yläpuolelle. Kolme pituussuntaista juoksua kiinnitetään rannan puoleisesta päästä kallioon valettuihin betonitukiin.

Käyvätkö laiturilautojen kiinnitykseen pinnoitetut terassiruuvit vai pitäiskö olla ruostumattomia ruuveja? Laudat ovat painekylästettyjä.

Vanha laituri oli rannanpuoleisesta päästä saranoitu betoniin. Saranat olivat ruostuneet ajan kanssa. Nyt on valettu puoli metriä lähtökohtaan korotusta. Saranoita ei nyt käytetä.

3

2625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onneamatkaan

      Kyllä merenrannalla olevaan laituriin kannattaa käyttää vain ja ainoastaan ruostumattomia, haponkestäviä ruuveja ja kiinnikkeitä.

      Ns. terassiruuvitkin tulevat jo ihan terassilla katon alla muutamassa vuodessa heikkoon kuntoon saati sitten merenrannalla, missä suola lisää metallien rasitusta entisestään.

      Itse olen käyttänyt terassiin vain rosteria, haponkestävää tai kuumasinkittyä kiinnitystavaraa ja terassini on kaukana sisämaassa poissa suolaveden roiskeilta.

      Painekyllästettyyn puutavaraan on käytetty suoloja ja metalli-liuoksia, jotka yhdessä märkyyden kanssa ruostuttavat pintakäsitellyt (maalatut/sähkösinkityt) kiinnikkeet muutamassa vuodessa. Tätä kutsutaan galvaaniseksi korroosioksi, jossa "alempiarvoinen" metalli korrosioituu "jalomman" metallin vaikutuksesta https://fi.wikipedia.org/wiki/Galvaaninen_korroosio.

      Laatu kama maksaa kuraa enemmän (joskus jopa huomattavankin enemmän), mutta kestääkin sitten huomattavasti kauemmin. Itse käyttäisin vain haponkestäviä kiinnikkeitä laiturilla.

      • Uusintalaituri

        Kiitos vastauksestasi!


      • skruuviamatkaan
        Uusintalaituri kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi!

        Ole hyvä ja toivottavasti laiturisi kestää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      211
      5857
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      112
      5724
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      212
      4789
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      53
      4098
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4027
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3618
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      5
      2460
    8. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      38
      1653
    9. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1470
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      30
      1188
    Aihe