Onko Lahdessa mitä divareita? Pistäkää listaa.
Divareita
LLL
335818
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
1.divari on nykyää Mestis
ja 2.divari on Suomisarja.
Pelicans pelaa sitäpaitsi Sm-liigassa.
(ainakin toistaiseksi)
Voi pölhö! Kysyjä ilmeisestikin tarkoitti vanhoja/käytettyjä kirjoja myyviä liikkeitä, joita myös divareiksi kutsutaan...
Misirlou, Vesijärvenkadulla, Veskun femmatorin kupeessa, ehkä paras
Superfly, Rautatienkadulla, ihan ok
Vaihtari, Hämeenkadulla, legendaarinen!
...muita en tiedä
On juuri tuo Vesijärvenkadun divari, pieni mutta pippurinen! Saatara että siellä onkin tavaraa!! Ja vielä hyvää tavaraa, DC/DVD/Sarjis/Kirjat/Vinyylit jne jne... tsekkaa se!
Tiedättehän sen divarin siellä Freerecordshopin ja Tiimarin välissä? No koitin kerran myydä Nietzschen Epäjumalten hämärää sen paikan tyypille. Ei suostunut ostamaan vaikka se oli _täydellisessä_ kunnossa. Pornoa se sinne kyllä oli näyttänyt hommanneen, mutta filosofia ei kelpaa. Kumma paikka.
Porno on parasta filosohviaa.
Sama homma menin itsekkin käymään kerran siellä ja myyjä kävi räyhämään ja huutamaan aihetta. Ihme tyyppi. En ole sen jälkeen mennyt sinne enkä menekkään!!
Ei lahes o ku sivareita
H*lvetin+täys+KAIKKEA.+Löytyy+vinyyliä,+kirjoja,+leffoja,+sarjakuvia...+Mutta+se+että+sieltä+löytää+jotain,+se+on+toinen+juttu.+Niin+ahdasta+että+jos+haluat+liikkua+niin+muiden+pitää+pakittaa+todella+paljon,+käytävillä+ei+mahdu+2+rinnakkain.++Ja+myyjä+on+ehkä+hiukan+tapuas,+mutta+ihan+ok+kaveri.+Kyllä+jotain+pitää+härää+tehdä+että+huudot+sieltä+päällensä+saa+-+mennä+isojen+kassien+kanssa+hyllyjen+väliin?+Näyttää+nistiltä?+En+tiedä.++Vinyylejä+itse+sieltä+ostanut.+Siitä+harvinainen+paikka+että+johtuen+tajuttomasta+määrästä+vinyylejä+-+sieltä+oikeasti+tekee+hyviä+löytöjä+ja+hinnat+neuvoteltavissa.+Kunhan+kaveri+sais+levyt+johonkin+järjestykseen+(minä+heittäisin+70+%+muusta+kamasta+kaatopaikalle)+ja+tilaa+-+tämä+olisi+loistopaikka.+Nyt+aikalailla+levyfriikien+kadonnut+viidakko+-+aikaa+(paljon),+järjestelmällistä+etsimistä+ja+pitkää+pinnaa+niin+sieltä+löytyy+vaikka+mitä.+Tämän+sekasorron+takia+siellä+voi+käydä+suht+tiuhaan+-+aina+löytyy+laatikko+jota+et+ennen+ollut+havainnut/jaksanut+katsoa.+Lahdessa+ei+ole+pahemmin+divareita:+Äx+-+yli+kallis+ja+netistä+näkee+kaiken,+Vaihtari+-+paljon+levyjä,+huonossa+kunnossa,+hinnat+kuntoonnähden+erittäin+korkeat,+Sarvilevyt+-+ei+oikein+divari,+myy+jotain+uutta+pienen+genren+"örinää"+mutta+käsittääkseeni+juuri+tämän+genren+"helmipaikka".+Ainoa+josta+laatu+ja+hinta+(neuvottelujen+jälkeen)+vastaa+suht+sitä+mitä+minä+levyjen+kuuntelijana+ja+keräilijäni+haluan+on+Misirlou+(yleensä+ajan+Helsinkiin+päiväksi+ja+käyn+"vakio"+divarini+läpi).+Ei+ihan+helppo+paikka+käydä+ostoksilla,+mutta+varmasti+kokemus+jos+et+ole+ennen+käynnyt.
Onko Lahden Levykauppa Äx myös divari? Ostavatko levyjä?
mä heitin kaikki kirjat pahvinkeräys laatikkoon. ei divarit huoli eikä osta ja en jaksa kirppis hommia..meni 6 banaanilaatikollista kirjoja pahvinkeräykseen, eri paikkoihin heitin ne. Divarit ei osta kun 100v vanhoja kirjoja ja niitä en myy.... ne pysyy perintönä lapsilleni ja tulevalle sukupolvelle!
Misirlou diavri on outo paikka. Paikka on kuin pommin jäljiltä kun sattuu olemaan auki. harvoin myös on. Se selittyy sillä,että kyseinen "liikemies" on kirpputoreilla ja kontissa hakemassa lisää kirjoja liikeenseen. Ihmettelen, ettei koko liike ole mennyt konkkaa, kuin liikkeen pitäjä ei pidä liikettä auki ja myy tavaraa vain netissä ja kirpputoreilla,josta maksaa kailliita pöytämaksuja. kyllä joku saisi perustaa lahteen uuden kunnoliisen divarin, minne kaikki ovat tervetulleita ja on myös auki silloin kun on ilmoitettu. ps on kuullut aika paljon törkyä tästä paikasta, että en astu sinne jalalanikaan.
Netissähän se kauppa käy, nykyään.
https://www.huuto.net/kauppa/misirlou
Onkos Misirlou tötö nykyä miten auki?
Ookkonä homo??
Misirloun Juice on aikamoinen kyttääjä. Pikku penikkana meni monta tuntia, että sain näpistettyä kunnon saksalaista jynkkyä. Kokoaika silmät seuras mitä teen, mutta sitten kun ei niin iskin välittömästi. Nykyään kun Juicen nään vastaan tulevan, niin kohdalla sanon aina kiitos :D Ilme on kyllä mahtava, ku muutenkin erikoinen kaveri.
Homo tämäkin Juice mies on
Olkoon keijo tai ei, mutta omituinen on. Kovin lähelle ei uskalla mennä, koska siemenneste saattaa haista aika voimakkaalle.
Taisit laueta kiimassa omiin housuihisi.
Sullahan on omituiset fantasiat. Oletko sinä homoseksuaali?
Sinä olet homo ja yrität vietellä mut.
Siis haistelet, kyttäät tekemisiä ja tuijottelet. Taidat olla ihastunut.
HenseliKeijon omat kymmenet housuihinsa lasketut siemenesteet tuoksuvat hänen omiin sieraimiinsa niin vahvana että hän muuttuu täysin juiceksi ja kirjoittaa pehmeitä niinkuin hänen päänsäkin on täysin pehmennyt...
Suu kiinni rotta. Taidat olla se vihreä hupparinen dille. Sut tunnistaa siitä ammutusta pers silmästä.
Joo älkää ostako mitään tolta misirlou tyypiltä! Kaikki tavarat on huonokuntoisia ja väittää, että ovat muka hyvässä kunnossa. Paskan marjat sentään. Tilasin dvd:n häneltä ja levy oli naarmuilla ja kannet rikki. Väitti kiven kovaa, että vika on muka postissa. En usko. Olen tilannut aika paljon kaikkea ja tämä oli eka kerta,kun saan valheellista/rikkinäistä tavaraa. Muustekin töykeä tyyppi. Jokin sosiaalivamma lienee kaverilla. Menisi psykiatrille puhumaan, eikä asiakkaille räyhää ja pura vihaan heihin.
Onks tota misirlouta olemassa? Kyltti on edelleen. Päivittäin kävelen ohi, mut ei mitään eloa näy. Joskus kokeillu ovea ja lukossa se. Tietoo kellään?
Huuto.netissä tuo Misirlou tavaroitaan nykyään kauppaa. Outoa kun niissä ei ole ollenkaan noutomahdollisuutta. Postilla laittaa vaikka asuisi samassa kaupungissa?
Niinhän tuo kauppaa ja toiminta on kovin epämääräistä. Tavarat hukassa, ehkä kaksoisilmoituksia (mitä lie sellaiset)...selityksiä tulee kyselyihin, ei mitään tietoa tilanteesta omatoimisesti ja "aktiivista etsintää" venytetään niin pitkään ettei enää voi antaa huutonet palvelussa kohteeseen palautetta. Heikko, heikompi, M......u. En voisi suosittaa kenenkään tekemään kaupaa moisen yrityksen kanssa. Kovin epäkohteliasta käyttäytymistä ja asikaspalveluksi ei voi toimintaa kutsua. Tällainen yksittäinen mielipide, ehkä tuuri ei ole puolella, jollain toisella voi olla...mutta ei toimitusten pitäisi olla yrityksessä tuurin varassa.
Misirlou divari on. Pitäisin Aukiolottomuuden Selkeänä Keinona Asiakkaiden Karkottamiseksi Alan Uutterasti Palveleviin Puoteihin Alueella. :)
Lahen divarit 2023:
- Aleksis K. : kirjoja
- Vaihtari : Legendaarinen sekadivari, levyjä, lehtiä, leffoja...vähän hyytynyt verrattuna kulta-aikoihin, ei tavara vaihdu enää niin nopeaan.
- Misirlou: paikka on, mutta ei ole auki. Nettikauppaa yrittelee tehdä. Ei siis ehkä kuuluisi listalle, kun ei pääse kivijalassa asioimaan.
- Sarvilevyt : Hyvä erikoislevykauppa, mutta vaan jyrkempää metallia tarjolla, ei löydy valtavirran listahitti kamaa.
- Levykauppa äx: hybridi, netti ja kivijalka. hyvä uusien levyjen mesta, käytetyt kovissa hinnoissa.
Siinä kai ne, vähiin käynyt. Olisi tilaa uudelle perinteisellä mallilla toimivalle yleisdivarille...nyt käytetyt tavarat menee lahjoituksina kierrätysmyymälöihin tai roskiin. Vink vonk, saa käyttää:)
Jes, Misirlou on taas auki monen vuoden tauon jälkeen! Nyt tekemään löytöjä.
En muista, mikä divari se oli jossain päin kaupunkia noin 30 v sitten. Se oli siis tosi nihkee äijä ostamaan mitään. Vei mitä tahansa sille myyntiin, niin ei kelvannut. "Ei näillä oo kysyntää." Seli seli. Vaikka sinne olisi vienyt myyntiin viinaa ja h..ria, niin "Ei näillä oo kysyntää."
Sivareita on Lahessa paljonkin.