Milloin rakentaminen pääsee todenteolla vauhtiin Hennan alueella?
Käsittääkseni jo yli 10 vuotta sitten aloitettu hanke ei ole edennyt lainkaan, vaikka rahaa on jo palanut sievoinen summa niin mitään " näkyvää" ei ole kuitenkaan saatu aikaan. Tiedän kyllä että rahaa on käytetty maanostoon, suunnitteluun ja mihin kaikkeen sitä onkaan saatu menemään, mutta edes mitään pientä symboolistakaan " alkupamausta" ei ole näkyvillä - Ei edes mainoskylttejä!
Nyt Hennan kannattajat herätkää, sillä alkaa vaikuttaa siltä että vuodet vierii, mutta mitään ei tapahdu vaikka rahaa palaa hankkeeseen.
Käsittääkseni jo yli 10 vuotta sitten aloitettu hanke ei ole edennyt lainkaan, vaikka rahaa on jo palanut sievoinen summa niin mitään " näkyvää" ei ole kuitenkaan saatu aikaan. Tiedän kyllä että rahaa on käytetty maanostoon, suunnitteluun ja mihin kaikkeen sitä onkaan saatu menemään, mutta edes mitään pientä symboolistakaan " alkupamausta" ei ole näkyvillä - Ei edes mainoskylttejä!
Nyt Hennan kannattajat herätkää, sillä alkaa vaikuttaa siltä että vuodet vierii, mutta mitään ei tapahdu vaikka rahaa palaa hankkeeseen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Hennahan on jo niin valmis kuin ikinä tulee olemaankaan. Virtuaali Henna on nähtävissä kaupungin nettisivuilla. Se on kaikki mitä tullaan ikinä rakentamaan.
Henna on jo valmis. Kuopattavaksi. Asemaa ei tule. Asuntoaluetta ei tule. Ne maat ostettiin turhaan. Jättäkää edes voimalinja paikalleen.
Kunnas lähti ja Henna hyytyi, kun juna asemaa ei saatukaan vaikka Jolle sitä niin monta kertaa lupasi. Lupaukset pettävät tiedän mä sen. Nyt ei pettänyt kepu.
Kuka ja mikä tämä Kunnas oli ja kuinka varmaa on ettei asemaa tulekaan - Onko Kalle puhunut täyttä skeidaa?
Kuka tästä kaikesta on vastuussa, kyllä jonkun täytyy olla se jolla on vastuu vai onko Orimattilassa joku sellainen käytäntö että vastuuta ei ole?
Kepu on ollut mukana hyväksymässä kaikki Hennan päätökset.
Samaa mieltä. Kepu on yhtä syyllinen kuin kaikki muutkin. Sipulin porukka ei ole sen parempi kuin muutkaan Henna-hullutuksessa.
Kuparinen on aivan oikeassa lehtijutussa ,että teollisuutta ja työpaikkoja ensin. Ja tuuliharjan alueesta alettava. Ainoa haitta nyt vain siinä , että tuuliharja lopettettavien listalla kuten myös tuuliruusu. Siitäs saitte. Persubaarista saa fakta tietoa. Kimmo ilmeisesti ainoa jonka järki vähän tallella. Missä työ siellä asuntojakin. Olisiko pidettävä ennenaikaiset vaalit, että saataisi pikaisesti ne kokkareet sieltä ulos. Tulisi vähän älliä hommiin. Pennalaan vaan katseet suunnattava.
Pennala on oikea kehityssuunta.
Pennala on oikea suunta, samoin Tuuliharjan alue. Uutta vetovoimaa Orimattilaan, jotta ei jäädä isompien jalkoihin. Pitää vaan vaihtaa muutamia päättäjiä ja virkamiehiä. Elinkeinojohtaja on mies paikallaan.
Ei tarvitsisi vaihtaa kun muutama änkyrä kirjoittelija, jotka vastustavat kaikkea. Ihan pätevät päättäjät meillä on. Jos ei tyydytä muuttakaa Lahteen. Ei teidän neuvojanne kukaan kaipaa.
Huomenna
Hennaan suunnitellaan talkoita, jotta saataisiin edes tiestöä uudelle alueelle. Kerro nyt kavereilelsi jos on kaivin vehkeitä ja tulisi mukaan hyvän mielen talkoisiin.
Hennaa ei aleta rakentaa koskaan siinä mitassa mitä jotkut dorkat ovat suunnitelleet. Hennan alueella saatetaan kyllä rakentaa joku piharakennus, yksittäinen omakotitalo tms. mutta mitään sellaista jota dorkat ovat suunnitelleet ei koskaan tule.
Tiedätkö sinä jonkun joka aikoo osallistua Hennan rakentamiseen joko yksityishenkilönä, rakennusliikkeen tai rahoittajan ominaisuudessa? Et tiedä, en minäkään.
Minulla on näin äkki laskettuna n. 33 henkilöä, jotka ovat osallistumassa Hennan rakentamiseen, osa rakentaisi heti sinne kotinsa, muutama paikallinen rakennusfirmakin on ilmaissut halunsa jos löytyy riittävän isoja tontteja puukerrostaloille sekä kolme sijoittajaa odottaa kaavan valmistumista ja tonttimyynnin reipasta avausta. Kysyntää siis on!
Vittu että sä oot sekasin
Kummisetä mun asuu Niinikoskella ja hän sanoo sijoittavansa Hennaan muutaman sata tonttua. On sitä mieltä että Henna tuottaa vielä kaiken monin kertaisesti takaisin sijoittajilleen.
se on ihmeellistä vääntämistä tässä Henna asiassa. Minulla on jo kaksi tonttivarausta etelärinteeltä. Rakennan sinne kaksi omakotitaloa. Toinen tulee itselle ja toinen myyntiin. Voi minulta kysellä ja voi vaikuttaa tilojen suunnitteluun ja sisustuksen. Rinne taloja kumpikin, luonnon tontti ja asuinpinta alaa n. 98 neliötä kummassakin.
Tääl on noit satusetiä paljo. Mäkin lisään omani mul on jo kivijalka tehty hennaa parhaalle paikalle. Et rakentaa on alettu.
Onks sulla tontti läheltä asemaa vai missä päin se on? Teitkö harkoista kivijalan ja mistä otit vettä valuun ja muuraukseen kun kaupunki ei ole saanu sitä vesi johtoo vielä tehtyä kun kepulit vastustaa sitä. Mie otan valmiin betoni tai sitten valmiin perustuksen.
No mä louhin ite kivet perustuksee niinku ennen tehtiin kovien kivien päälle, se on hyvä perusta tiedän ihan kokemuksesta. Kestävät vuosisatoja. Ei ihan lähel asemaa kun jurppii meteli. Mut meistä vois tulla hyvät naapurit, jos et sen aseman perää huokuile. Etitää lähde jostai kyl siel sellai jossai on. Aletaa pullottaa lähdevettä, tehdää yhtei bisnes siit, vai mitä mieltä olet?
Hennan koulu rakennetaan kai jo ensi vuonna? Onko järkee ensin tehdä koulu vai mitä? Jos alueelle tuleekin vanhemppaa väkeä ja koulua ei tarvitakaan. Hei haloo onko nyt kaikki hyvin kotona?
On se hyvä, varsinkin jos se rakennetaa pyörien päälle, voi sit siirrellä mihin koulua tarvitaa. Järkevä juttuhan tää henna on. Johan suunnittelijan nimikin viittaa johonkin suuntaan. Nii onkos se muuten häipyny jo maisemist pois?
Tuossa on järkeä nyky elementti rakentamisen aikana. Nopeasti koulu kokoon ja purkuun koulu aina tarpeen mukaan vaikka Heinämaallekin jos siellä pystyvät vielä paneskelemaan ja saamaan lapsia.
Mäkii oon alkannu Hennaa rakentaa taloo. Mäpäs teenki savitalon ku tontil on 60 m kuravellii alaspäin. Kaivuril nostetaan kasalleen ja sit siihen kaiverretaan luolat kuha on kuivannu enste. Sateet on kyl vähä ny hirastanu hommaa mut kyl se täst viäl. Ostin 20 tonttii ku rakennusmateriaaliiki on runsaasti. Vettä en tartte ku sit on tääl muuteski.
Joo ja rakennetan niille variksille ja rusakoille risumajoja ja tiivistetän savella. jees
Liian sateista. Ei pysy savimajat pystyssä. Pitää tiivistää sikaflexillä.