Vanhat yli 40 v mummellit tenoissaan, kalja, lonkero tai siideripullo käsissä, bilettämässä, ylipainoisen diivan KaijaKoon tahdissa. Nämä märkäpeet jahtaavat nuoria miehiä ja luulevat olevansa haluttuja, kauheita läski Spedejä nämä mummelit. Mukana joillain nyhverö ukko, tämä festivaali on Suomen kuppasin, nuoret kiertävät tämän kaukaa.
Suomi Pop ja menopaussiset mummot.
27
100
Vastaukset
- delta
Onneksi teille nuorille jää vielä yllin kyllin näitä "vestareita" tämänkin jälkeen.
On hyvä muistaa, ettei teilläkään se nuoruus ole ikuista, samanlaisia läskilonkeroita ootte itsekin yllättävän pian.
Nuoruus on näet katoava luonnonvara. - dffghjj
Sama homma miks v....a edes järjestävät suomipoppia samat paskat naukuu joka vuosi eipä tartte onneks mennä persettä näytän sille festarille
- tosimummo
Eiköhän moni muukin kuin nuoriso kierrä kaijakoot kaukaa. Bilettämis-sanaa muuten käyttävät juuri tällaiset yli 40 -tenamummelit. :)
- mummojenmummo
Kuka yleensä käy noilla festareilla?
- Parastavuosikertaa
Itse parikymppisenä en käytä enää muuta kuin noita nelikymppisiä seksitiikereitä.
Ne ovat hyytävän kovia työstettäviä, eivät ole kotona saaneet enää vuosiin eivätkä laukea alle puolen minuutin kuten nuo tyhmän itsetietoiset pissikset.
Sellaisen tädin kanssa tuntee poika tehneensä oikein töitä kun on pari tuntia ahkeroinut ja täti sanoo että yritäppäs nuolla se kuivaksi.- Tussuko
Juu, tuollaisen tädin tussun saa märäksi joka jannu mutta harva sen kuivaksi nussii.
- Sellastakin
Sielähän ne kapakkaruusut heiluvat Kaijan ja kaljan tahdissa. Eivät käsitä että nuoruus on jo ohi! Omien lastenhan siellä pitäis olla bilettää.
Mitäköhän Elakin on ajatellut, tällasia fanejako hällä on???? - Hylkiökö
Mitä sinne menet kuolaamaan märkäkorva. Pysy pois ihmisten ilmoilta jos sosiaalinen statuksesi on kerran aasin tasolla.
- Keke1961
Eihän nykyään löydä mistään paikkoja Keski-Ikäisille, kaikki on nuorisolle suunnattuja. Hyvä on että edes tämmöinenSuomi Pop on. Toki vanhat leikkii nuoruuttaan ja se on jotenkin naivia mutta näin se vain menee.
- fghghhj
Minä en kusekaan suomipoppiin päinkään radiosta saa kuulla samaa paskaa onneks Kuopio rock kutsuu aamen
- Timo19v
Märkä TENA on äärimmäisen kiihottava !
- thirtyone
En tykkää suomipopista, en keski-ikäisille enkä teineille suunnatusta. Ihan yhtä tyhjänpäiväistä white trash roskaa ovat kaijat ja elat. Ja kakskymppisten kakaroiden känniörveltäminen on ihan yhtä tyylitöntä kuin mummojenkin, tiedoksi vain esim.aloittajaäpärälle. Samat kakarat ovat niitä tulevaisuuden keski-ikäisiä hillujia.
- LinnanherraLutakosta
Itse olen viihtynyt hyvin Savonlinnan Oopperajuhlilla kaltaisteni seurassa.
- Kloppiko
Vanhat ämmät käy oopperajuhlilla, antavat nuorille pojille isosta rahasta sillä aikaa kun äijät ovat terassilla juomassa skumppaa.
- Käynyt
... ja kaikki ovat tyytyväisiä. Menen vielä monta vuotta!
- xdgghjj
Suomipoppi on perseestä en helvetissä maksa siitä paskasta penniäkään enkä edes ilmatteeks menis
- Aleksey
Minä taas kuuntelen russian poppia!
- fghyuu
Miks ei järjestetä mitään rock henkisiä festareita aina näitä tekarijengiläisten humppa bileitä
- näinsemenee
No kai niitä rock-henkisiäkin tapahtumiakin on ja itsekin tulet olemaan vielä tekarijengissä ja paljon nopeammin kuin kuvittelet. Vuodet menee todella äkkiä ja sitten huomaat että olit silloin ennen vielä aika pentu kun kirjoittelit 2015 vuonna Jyväskylän keskustelupalstalle. Niin tuntuu itsestänikin että olin vielä aika pentu 25-30 vuotiaana ja nelikymppisenä ihminen tavallaan aikuistuu ja sitä kestää jonnekin 60 vuotiaaksi ja sitten alkaa tuntumaan että on vanha.
- x-llä
Ai..sorry.. sinua vartenhan suomi poppi järjestettiin.. ei meille 40-50 vuotiaille..
- Puparinpeba
Nussin lutakossa 3 rouvan tyttöjengiä ja kovin olivat tyytyväisiä
- Sinäkin
JOS sinulla on oikein huonoa tuuria niin elät itsekkin tuohonikään . Ota oppia.
- näinsemenee
Ketä tarkoitat? Itse jo niin liki 60 että epäilen vahvasti saavuttavani 60 vuoden iän ja ylikin koska olen perusterve, ei koskaan tupakkaa eikä viinaa, urheiluhullu mutta nykyään rauhallisempi tahti vaikkakin moni nuorempi jää jälkeen jossain lajeissa kuten esim. krav maga jota olen jo 22 vuotta treenannut ja ju-jutsulla aloitin vuonna -83.
- Hihihehe
näinsemenee kirjoitti:
Ketä tarkoitat? Itse jo niin liki 60 että epäilen vahvasti saavuttavani 60 vuoden iän ja ylikin koska olen perusterve, ei koskaan tupakkaa eikä viinaa, urheiluhullu mutta nykyään rauhallisempi tahti vaikkakin moni nuorempi jää jälkeen jossain lajeissa kuten esim. krav maga jota olen jo 22 vuotta treenannut ja ju-jutsulla aloitin vuonna -83.
Siis epäilet saavuttavasi mainitsemasi iän? No, ilmeisesti olet lentänyt monen monta kertaa lattiaan.
- panofestarit
No mutta pääasia että minä sain 2 40 v naista, toinen oli todella hoikka mutta kohtalaiset rinnat, nättikin, toinen oli 60kiloinen mutta 165cm eli juuri sopiva milffi. Pitää osata katsoa muitakin ihmisiä siellä kuin läskejä, tyhmähän ketjun avaaja on jos vaan lihavat naiset osuu silmään, vähän pelisilmää ketjun avaaja. T: 32v m JkL
- Kiikkutuolipotkuja
Nimim. "näinsemenee", harjoitteletko nykyisin Telkänpesässä vai Keljon palvelutalolla?
- eiffeliin
RajuEetulilla on tiedossa varhainen dementoituminen jos noin nuorella, kuin antaa itse ymmärtää, on moinen hapan asenne!
Ei pitäisi olla tsiikaamassa Suomen junttipaikoissa väkeä, vaan nuoren kuuluu nousta siiville ja vaihtaa maisemaa, eli muiden maiden elämää katsomaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564264SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2914144Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1663666Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky933553Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä923136Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit312477Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv361885Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681783Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.161763- 371690