Maksoin hyvää hyvyyttäni avoliittomme aikana pari exäni laskua. Voinko nyt periä rahoja takaisin ilman velkakirjaa? Minulla oli exääni paremmat tulot tuolloin, ja maksoin muutenkin suuren osan elämästämme (lainanlyhennykset, sähkö, vesi, vakuutukset, kalusteita). Exäni taas osti ruokaa ja teki taloomme pintaremontin. Tämä järjestely oli yhteisesti päätetty. Onko omistajuussuhde silti 50/50 kuten lainapapereissa ja talon kauppakirjassa? Onko väliä kumpi lainanlyhennyksen on maksanut?
Voinko periä exältäni rahaa?
5
<50
Vastaukset
- Jur.kand
On se luultavasti mahdollista, mutta riippuu mm. siitä, soveltuuko avoliittoonne ns. avoliittolaki, kuinka kauan avoliiton päättymisestä on kulunut ja onko omaisuutenne jo eroteltu. Lisäksi vaikuttaa, koska olet maksanut nuo laskut exäsi puolesta ja millä keinolla voit näyttää, että kysymys on ollut velasta eikä esim. lahjasta tai että hän olisi puolestaan maksanut jotain sinun velvoitteitasi tms.
- nix_nax
"Tämä järjestely oli yhteisesti päätetty."
Kun kerrotusta menettelystä oli välillänne sovittu, et voi sopimuksen mukaisesta menettelystä vaatia exältäsi hyvitystä.
"Onko omistajuussuhde silti 50/50 kuten lainapapereissa ja talon kauppakirjassa? Onko väliä kumpi lainanlyhennyksen on maksanut?"
Omistussuhde on ja pysyy kauppakirjassa sovitun mukaisena. Lainan erisuuruiset lyhennykset eivät siihen vaikuta. Sen sijaan toisen velan lyhentäminen saattaa synnyttää saamisen siltä, jonka puolesta velkaa on lyhennetty. Näin, jollei lyhennystä ole tarkoitettu lahjaksi tai - kuten teillä - ole sovittu, että toinen maksaa lyhennykset ja toinen puolestaan huolehtii muista menoista ja talon remontista.- Wemuliini
Eikö perusteettoman edun palautuksen periaatekaan tässä päde? Me ollaan siis jo erottu kyllä muutama vuosi sitten.
- nix_nax
Mitäs perusteetonta tuossa on, kun noin olitte sopineet ja sopimuksen mukaan elitte?
- Hahaahaa
Katkeruutta ilmassa näin kesäaikaan;). Sinua vain vituttaa kun ex löysi paremman:-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762260Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391801Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141581Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371303Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631296Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191111Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631052- 611012
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108733