Voinko periä exältäni rahaa?

Wemuliini

Maksoin hyvää hyvyyttäni avoliittomme aikana pari exäni laskua. Voinko nyt periä rahoja takaisin ilman velkakirjaa? Minulla oli exääni paremmat tulot tuolloin, ja maksoin muutenkin suuren osan elämästämme (lainanlyhennykset, sähkö, vesi, vakuutukset, kalusteita). Exäni taas osti ruokaa ja teki taloomme pintaremontin. Tämä järjestely oli yhteisesti päätetty. Onko omistajuussuhde silti 50/50 kuten lainapapereissa ja talon kauppakirjassa? Onko väliä kumpi lainanlyhennyksen on maksanut?

5

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jur.kand

      On se luultavasti mahdollista, mutta riippuu mm. siitä, soveltuuko avoliittoonne ns. avoliittolaki, kuinka kauan avoliiton päättymisestä on kulunut ja onko omaisuutenne jo eroteltu. Lisäksi vaikuttaa, koska olet maksanut nuo laskut exäsi puolesta ja millä keinolla voit näyttää, että kysymys on ollut velasta eikä esim. lahjasta tai että hän olisi puolestaan maksanut jotain sinun velvoitteitasi tms.

    • "Tämä järjestely oli yhteisesti päätetty."

      Kun kerrotusta menettelystä oli välillänne sovittu, et voi sopimuksen mukaisesta menettelystä vaatia exältäsi hyvitystä.

      "Onko omistajuussuhde silti 50/50 kuten lainapapereissa ja talon kauppakirjassa? Onko väliä kumpi lainanlyhennyksen on maksanut?"

      Omistussuhde on ja pysyy kauppakirjassa sovitun mukaisena. Lainan erisuuruiset lyhennykset eivät siihen vaikuta. Sen sijaan toisen velan lyhentäminen saattaa synnyttää saamisen siltä, jonka puolesta velkaa on lyhennetty. Näin, jollei lyhennystä ole tarkoitettu lahjaksi tai - kuten teillä - ole sovittu, että toinen maksaa lyhennykset ja toinen puolestaan huolehtii muista menoista ja talon remontista.

      • Wemuliini

        Eikö perusteettoman edun palautuksen periaatekaan tässä päde? Me ollaan siis jo erottu kyllä muutama vuosi sitten.


      • Mitäs perusteetonta tuossa on, kun noin olitte sopineet ja sopimuksen mukaan elitte?


    • Hahaahaa

      Katkeruutta ilmassa näin kesäaikaan;). Sinua vain vituttaa kun ex löysi paremman:-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      107
      4662
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3433
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1514
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1423
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1236
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1142
    8. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      159
      1036
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1028
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      954
    Aihe