http://yle.fi/uutiset/talvivaara_valmistelee_louhinnan_aloittamista__palkkaa_120_tyontekijaa/8145581
-Talvivaaran kaivosyhtiön Talvivaara Sotkamo Oy:n konkurssipesä valmistelee louhinnan aloittamista ympäristöturvallisuuden ylläpitämiseksi...
Louhinnan aloittaminen vapauttaa mustaliuskeeseen (rikkipitoisuus 7 -9 %) sitoutuneen rikin, joka muodostaa veden kanssa rikkihappoa.
Sitten kun lisätään entiseen malliin puhdasta rikkihappoa "bioliuotukseen", niin varmistetaan vesistöjen tuhoutuminen entiseen malliin.
Vuosisadan ympäristöteko muistetaan vielä sadan vuoden päästä, samoin kuin kyseisen teon mahdollistaneet ministerit renkeineen.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1436249429006.html
..."Hapan sulfaattimaa muodostuu, kun pohjaveden pinta laskee sulfidipitoisessa maaperässä esimerkiksi kuivatusojituksen yhteydessä. Vetinen maa kuivuu ja joutuu kosketukseen ilman hapen kanssa, jolloin sulfidi hapettuu sulfaatiksi.
Kun hapettunut maa kastuu uudelleen sateessa, syntyy sulfaatista erittäin hapanta rikkihappoa, joka liuottaa ja huuhtoo maaperästä runsaasti metalleja.
Happamassa vesiliuoksessa esimerkiksi alumiini, kadmium, nikkeli, kupari, koboltti, sinkki ja uraani ovat luonnolle hyvin myrkyllisiä."
Pohjanlahden rannikon sulfaattiongelma laimenee mereen satojen kilometrien pituiselle rantavyöhykkeelle ja edelleen selkämerelle. Kainuussa Talvivaaran sulfaatit johdetaan pistekuormituksena Nuasjärveen (tiedoksi Talvivaaran päästöjen vähättelijöille), siinä on vissi ero.
Talvivaaran uusi ympäristöteko
12
<50
Vastaukset
- kankkulankaevos
Miten nopeasti se konkurssipesä voi mennä konkurssiin toimimattoman prosessin vaarassa?
- RepeVuan
Aivan upeaa, että TV aloittaa taas nikkelintuotannon! Meillä piensijoittajillakin on jotain toivoa saada aikanaan tuottoa sijoituksellemme ja onhan tääm myös koko maakunnan etu, että kaivos pyörii.
- TV-X
Millä kanavalla virtuaalinikkelitehdasohjelma pyörii?
- voi_yhden_kerran
REUTERS 8.7.2015
http://www.reuters.com/article/2015/07/08/indonesia-nickel-idUSL3N0ZO1FA20150708
Indonesiaan kiinalaisten 2013 -2015 rakentamasta 12 nikkelisulatosta on otettu käyttöön vain 6, koska nikkelin ylitarjonta maailmalla on pudottanut nikkelin hinnan (nyt n. 11000$/tn) alle nykyisten tuotantokustannusten.
Indonesian uusien laitosten kannattavuusrajaksi ilmoittavat 13000$/tn.
Indonesian naapurissa Filippiineillä (korvaa tällä hetkellä kiinalaisille lähes täysin
Indonesian aiemman nikkelituonnin) on menossa pilottikokeilu, jossa nikkeliä pystytään tuottamaan hintaan 9000$/tn.
http://tvird.com.ph/agata-nickel-processing-project/
zzzzzzzzzzzzzzzzxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Indonesiassa ja Philippiineillä nikkelimalmiksi kutsutaan irtomaa-ainesta, jossa nikkelipitoisuus on 1 - 4 %.
Talvivaarassa louhittavassa mustaliuskeessa Ni-pitoisuus on 0,22%.
zzzzzzzzzzzzzzzzzzxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Indonesiaan on suunniteltu rakennettavaksi 40 nikkelisulattoa vuoteeen 2017 mennessä.
Sietänee piensijoittajan harkita kahdesti, ennenkuin (nuorisolle: ennen kuin) rupeaa sijoittelemaan rahojaan "Terrafameen".
Valtiovaltamme näyttää harkinneen valitettavasti vain yhden kerran. - TEM_Tv.n_apupoikana
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/ministerio-salaa-talvivaara-konsultin/5238498
"Työ- ja elinkeinoministeriö salaa tiedot konsulttitoimistosta, joka on tehnyt selvityksen Talvivaaran bioliuotusprosessin ongelmien ratkaisemisesta. Konsulttitoimisto kehotti selvityksessään käynnistämään louhinnan uudelleen ympäristövahinkojen ehkäisemiseksi.
Konkurssiasiamies antoi alkukesästä luvan aloittaa louhintaan tähtäävät valmistelut. Sitä edelsi muun muassa ministeriöiden yhteisen Talvivaara-toimiston puoltava lausunto. Ministeriö luovutti lausunnon harkinnan jälkeen MTV Uutisille. Asiakirjassa viitataan konsulttitoimiston selvitykseen, mutta siitä on peitetty toimiston nimi ja arviot louhinnan valmistelun kestosta ja kuluista.
Ministeriöstä kerrotaan, että konsulttitoimisto ei itse ole pyytänyt salaamista, vaan ministeriö on kuullut asiassa konkurssipesää."...
Talvivaaralaiset ne osaa näköjään konsultoida... huuhaaperustein... paremmaksi pystyy vain Fennovoima. - Ni-hinta_11300
RAMBOLL:in kaunistellut tilastot Talvivaarasta:
http://www.talvivaara.com/files/talvivaara/2014 vesitark/Osa III_ Vesip____st__jen tarkkailu_2014.pdf
"Hyvä" konsulttitoimisto ja "hyvin" suoritettu omavalvonta... puhdasta tule! - itemannepalmi
Sotkuista on touhu.
- Cleantech_Finland
Ja veronmaksajat rahoittavat tätä pelleilyä ainakin miljoonalla eurolla joka päivä...
useamman vuoden oikeudenkäyntikulut päälle.
http://yle.fi/uutiset/peralla_ja_kumppaneilla_ei_asiaa_talvivaaran_jatkajan_toimintaan/8226196
Talvivaaran johtohenkilöitä, kuten toimitusjohtajaa Pekka Perää, ei tulla näkemään Terrafamen operatiivisessa toiminnassa.
– He eivät tule missään tapauksessa enää uudelleen operatiivisesti mukaan, Ratia toteaa.
– Rahoitusneuvotteluja käydään eri osapuolten kanssa, ja jos sellainen tilanne syntyy, että esimerkiksi Talvivaara Kaivososakeyhtiö Oyj kerää osakeannilla rahaa ja haluaa sijoittaa yhtiöön, se ei liene poissuljettu heidän kohdallaan.
http://yle.fi/uutiset/talvivaaran_pekka_pera_olemme_kiinnostuneita_osallistumaan_terrafamen_toimintaan/8258700
Talvivaara julkisti tänään odotetusti tappiollisen osavuosikatsauksensa. Samalla yhtiö kertoi tavoitteekseen varmistaa liiketoimintansa jatkuminen tai ostaa osa kaivoksesta. Se myös jatkaa neuvotteluita valtion ja mahdollisten sijoittajien kanssa siitä, jotta se voisi osallistua Terrafamen toimintaan.
– Tietysti kaikki on kiinni ehdoista. Meillä on hyvä yhteistyö heidän kanssaan, Perä sanoo.
- Jaken_pohdintoja
Talvivaara 57: Mitä bioliuotuksen asiantuntija oikein sanoo? - See more at:
http://www.zygomatica.com/2015/08/26/talvivaara-57/
Täältä löytyy kuva "keskoskaapista" hoitajineen:
http://www.zygomatica.com/2014/09/01/talvivaara-43/ - tipakselta
Mutta mitä kirjoittaa tieteen erikoislehti, Sotkamo-Lehteä meinaan?
- anteeksi-vaan
Tiijä häntä Sotkamo-lehdestä, mutta Kauppalehti vähän pelottelee kaivosalaan sijoittaneita...
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/anteeksi-vaan--mutta-huonolta-nayttaa/LcEUGQxA
- kolmeyks
Todella pahalta näyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762240Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391792Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141563Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371295Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631287Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191106Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631041- 611006
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja107722