Lukiosta amikseen

tietämätönp

Aloitan lukion toista vuotta syksyllä, mutta olen hakennut ammattikouluun johon pääsystä saan tietää vasta ensikuun puolella. Kyseinen koulu on kaukana, joten muutto olisi edessä jos pääsen siihen kouluun. Mutta ennen muuttoa pitäisi hoitaa asiat kuntoon täällä päässä, niin miten on, voinko aloittaa ammattikoulun yhden jakson myöhässä???

2

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aina.Laine

      Parhaan vastauksen saat siitä ammattikoulusta. Mutta joka tapauksessa alku on aika tärkeä. On vaikea hypätä mukaan liikkuvaan junaan. Yritä kaikin keinoin saada asiat siihen kuntoon, että aloitat yhdessä muiden kanssa.

    • Käsityöalalla

      Minä aloitin ammattikoulun aikanani joskus syyskuun puolessa välissä.

      Olin ollut jo töissä pari vuotta, kun ajatus eräästä amislinjasta rupesi viehättämään. Silloin oli koulut jo alkaneet ja suunnittelin hakemista seuraavana keväänä. Soitin kouluun vain kyselläkseni vähän tarkemmin kyseisestä koulutuksesta ja siellä olikin heti tilaa, kaikkia paikkoja ei oltu saatu täytettyä täydennyshaussakaan. Joten aloitinkin koulun aika vauhdikkaasti, työnantajakaan ei vaatinut koko irtisanomisaikaa.

      Olihan se hiukan orpoa, kun muut olivat jo tutustuneet toisiinsa ja kaverisuhteita oli syntynyt. Ensimmäiset tentit olivat myös työläitä, kun jouduin opiskelemaan yli kuukauden teoriat itsenäisesti.

      Eli: onnistuu kyllä, mutta vaatii enemmän työtä sinulta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      108
      7861
    2. 127
      6231
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5257
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      141
      4603
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3250
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      62
      3074
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      65
      3039
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2492
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2457
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2096
    Aihe