Lukiosta amikseen

tietämätönp

Aloitan lukion toista vuotta syksyllä, mutta olen hakennut ammattikouluun johon pääsystä saan tietää vasta ensikuun puolella. Kyseinen koulu on kaukana, joten muutto olisi edessä jos pääsen siihen kouluun. Mutta ennen muuttoa pitäisi hoitaa asiat kuntoon täällä päässä, niin miten on, voinko aloittaa ammattikoulun yhden jakson myöhässä???

2

150

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aina.Laine

      Parhaan vastauksen saat siitä ammattikoulusta. Mutta joka tapauksessa alku on aika tärkeä. On vaikea hypätä mukaan liikkuvaan junaan. Yritä kaikin keinoin saada asiat siihen kuntoon, että aloitat yhdessä muiden kanssa.

    • Käsityöalalla

      Minä aloitin ammattikoulun aikanani joskus syyskuun puolessa välissä.

      Olin ollut jo töissä pari vuotta, kun ajatus eräästä amislinjasta rupesi viehättämään. Silloin oli koulut jo alkaneet ja suunnittelin hakemista seuraavana keväänä. Soitin kouluun vain kyselläkseni vähän tarkemmin kyseisestä koulutuksesta ja siellä olikin heti tilaa, kaikkia paikkoja ei oltu saatu täytettyä täydennyshaussakaan. Joten aloitinkin koulun aika vauhdikkaasti, työnantajakaan ei vaatinut koko irtisanomisaikaa.

      Olihan se hiukan orpoa, kun muut olivat jo tutustuneet toisiinsa ja kaverisuhteita oli syntynyt. Ensimmäiset tentit olivat myös työläitä, kun jouduin opiskelemaan yli kuukauden teoriat itsenäisesti.

      Eli: onnistuu kyllä, mutta vaatii enemmän työtä sinulta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      69
      910
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      803
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      67
      738
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      654
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      59
      558
    6. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      533
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      497
    8. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      489
    9. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      24
      487
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      35
      479
    Aihe