McAfeen nimissä outoa postia

Tilaus_ei_umpeudu

Sain tänään tällaisen viestin eri email-tilille kuin mikä olen ao firmalle antanut ja tilaukseni umpeutuu vasta marraskuussa.

Mikä juttu tämä on? Fishing?

"McAfeen tilauksesi päättyy pian
Hyvä Xxxxx,
Kiitos, että olet McAfeen® asiakas. Halusimme muistuttaa sinua, että
McAfee-tietoturvatilauksesi voimassaoloaika päättyy 30 vuorokauden kuluttua,
jolloin tietokoneesi ei ole enää suojattu. Kun kirjauduit sisään ensimmäisen kerran,
pyysit meitä uudistamaan tilauksesi vuosittain. Valitettavasti tämä ei ollut mahdollista,
sillä tiedossamme olevat maksutietosi eivät ole enää voimassa.
Päivitä maksutietosi ja uudista tilauksesi nyt:

http://fi.mcafee.com/root/renew.asp?cid=21701&existing_user=true&pid=65069-1&affid=662

Muista, että McAfeen tietoturvatilauksen ansiosta voit surffata verkossa, lähettää
sähköpostiviestejä, tehdä ostoksia ja käyttää pankkipalveluja huoletta. Kiitämme,
että voimme suojata sinua ja perhettäsi, kun käytätte Internetiä.
Ystävällisin terveisin
McAfee-ryhmä
Ps. Turvallisuussyistä pyydämme, että et koskaan lähetä meille luottokorttinumeroasi
sähköpostitse.
McAfeen asiakastukeen voit ottaa yhteyttä siirtymällä osoitteeseen www.mcafeehelp.com
ja valitsemalla maasi tai kielesi.

7

3054

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juutinrauma

      Siis olet jonkin tietoturvan hankkinut McAfeelta.. miksi? Eikö kotimainen f-secure kelpaa? Onhan tuo afee tunnettu. Osti suomalaisen Stonesoftin reilut pari vuotta sitten, kuten ehkä tiedät. Olen jotenkin epäilevä, mitä afee lopultakaan tekee?
      Keväällä joskus adobe flashin päivityksen mukana tuon afeen joku sovellus tuli koneelleni pyytämättä kuin Jäätteenmäelle faksi..
      Olen sen poistanut, kun tuli tunne, että se jotenkin liian aktiivisesti toimi taustalla?
      En liikaa ymmärrä noista, joten saattoi olla kuvittelua.. joka tapauksessa en halua sitä. Jotenkin sellainen olo, että jotain se rapakon taakse nuuskii ilman lupaa. Ja mitäkö se haittaa rivi-ihmiselle. Kyllä se haittaa jo periaatteessa, ja ei ole yksi kerta, kun vaikkapa Amerikassakin on ihmisten tunnukset ja tiedot vuotaneet väärinkäyttäjien haltuun.

      • kusetustajoo

        Tai pikemminkin miksi olet antanut kusettaa itseäsi? Maksullisilla ei tee mitään vaan ilmaisilla pärjää yhtähyvin.


      • ilmainen-hyvä

        Juuri näin. Yli 10 vuotta ilmaisohjelmilla, ja oon selaillut vaikka mitä sivuja ja tohon aikaan mahtuu ehkä vain 5 virusta.
        Afeepaskaa tulee joka helevetin ohjelman kylkiäisinä. Se on ku laho puinen lukko ovessa ja aina muka löytämässä jotain tai ilmoittamassa jotain aiwan hevon kukkua.
        F-securekin oli muutaman kuukauden, mutta hiton jäykkä ohjelma vei nettinautinnon kokonaan ja oli jatkuvasti jotain virusta ja hälytettävää.
        Aikasemmin oli Avast. Ihan ok. Zonealarm on ollut nyt vuosia ja paranee kokoajan. Siinä ku on palomuuri ja virustorjunta samassa. Ja päivitä aina kun uutta on saatavilla.
        Tietysti nettikäyttäytymiseen tarvitaan myös järkeä mukaan. Saahan toki paskaa hakemalla itselleen tahallaan ongelmia.


      • ilmainen-hyvä kirjoitti:

        Juuri näin. Yli 10 vuotta ilmaisohjelmilla, ja oon selaillut vaikka mitä sivuja ja tohon aikaan mahtuu ehkä vain 5 virusta.
        Afeepaskaa tulee joka helevetin ohjelman kylkiäisinä. Se on ku laho puinen lukko ovessa ja aina muka löytämässä jotain tai ilmoittamassa jotain aiwan hevon kukkua.
        F-securekin oli muutaman kuukauden, mutta hiton jäykkä ohjelma vei nettinautinnon kokonaan ja oli jatkuvasti jotain virusta ja hälytettävää.
        Aikasemmin oli Avast. Ihan ok. Zonealarm on ollut nyt vuosia ja paranee kokoajan. Siinä ku on palomuuri ja virustorjunta samassa. Ja päivitä aina kun uutta on saatavilla.
        Tietysti nettikäyttäytymiseen tarvitaan myös järkeä mukaan. Saahan toki paskaa hakemalla itselleen tahallaan ongelmia.

        Erilliset palomuurit ovat aina huonoja. Windows ei sellaisia ole tarvinnut XP SP3 ajoista lähtien.


    • eipankkiasioita

      Mc Afee tuli w kympin mukana uudessa koneessa.Olikohan voimassa 30 päivää.

    • turhiaNoiAntivirusSofta

      Googleta: bloatware

      Et tarvii antiviirussoftaa. Sähköpostiviesti on mahdollisesti phishing yritys eli haluaa sun tietoja tai onko email aktiivinen johon voi spämmätä lisää mainoksia.

      Poista McAfee, Notron, Avast, f-secure tai mikä lie. Ota käyttöön UAC windowsissa ja olet turvassa kunhan et salli suoritusta kun UAC kysyy.

      Ihan turhaa vie sun prossua / tietokoneen suorituskykyä taustalla.

    • hyvinmeneemuttamenköön

      Yksi asia olisi hyvä ymmärtää. Kukaan ei ole koskaan selittänyt keitä ovat systeemien suunnittelijat, ja miksi he sen tekevät. Kaiken takana on saada jokaisesta käyttäjästä kaikki mahdollinen "tieto". Käyttäjän elinkeino, asuminen, ammatti, yhteiskuntaluokka, poliittinen asenne, pankkitilit, lomamatkat, lennot, risteilyt, ruokaostokset, siis ihan kaikki mitä yksilö tekee vuorokauden aikana. Kaikesta on olemassa "KUITTI", muistutuksena.
      Mikään ei pysy heiltä salassa. Mukavuutta rakastava ihminen on ajanut itsensä ansaan, mistä ei ole ulospääsyä. Kuolemasi jälkeenkin he jahtaavat meitä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      59
      2945
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      134
      2131
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1798
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      164
      1405
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1341
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      63
      1319
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      79
      1262
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1132
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1069
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      1017
    Aihe