Hiljattain luin kirjastossa saksalaisesta auto motor und sport-lehdestä artikkelin käytetystä Grande Puntosta.
Suomennettuna kirjoitettiin mm; "edullisen hintainen hyvällä laadulla ja korkealla turvallisuudella."
Varmatoimista laatua edulliseen hintaan!
11
127
Vastaukset
- Fiat_lux
Fiatit ovat kestäviä.
Minulla on vm -78 päivittäisessä ajossa. - SavuSilli
Millähän Mirva ajelee?
http://foorumi.haistapaska.com/member.php?u=7059 - jo200tkm
1.2 malli 2008 on kestävä kun huoltaa. 1.4 litraisista sanovat, että öljyä joutuu joskus lisäämään, muuten ok. Ja tilaa näissä on edessä vaikka Dennis Rodmanille asti.
- hmmmmn
Se on ollut totta kyseisen yksilön kohdalla. Valitettavasti täältä löytyy paljon laiminlyötyjä Fiateja, joiden ostajat varmasti saattavat lopulta katua ostostaan. Kaikki korjaukset kun lankeavat päälle on aika varma, että se merkki on seuraavan kerran jokin muu. Vaikkakin onhan sitä kaikissa merkeillä omistajia, joiden ei pitäisi autoa edes hommata...
- GrandePuntoClub
Itse ajoin yli satatuhatta km neljän vuoden aikana Grande Puntollani ja tosi hyvin toimi. Tuona aikana muutaman polttimon vaihdoin ja kun neljä vuotta tuli täyteen, vaihdatin huolto-ohjeen mukaan jakohihnan vesipumppuineen/apulaitehihnan ja tietenkin öljyt, tulpat, suodattimet, jarrunesteen. Tuokaan huolto ei ollut kallis ja vanhalla hihnalla ja vesipumpulla olisi vielä ajanutkin, mutta vaihdatin kun 4 vuotta tuli täyteen. Kilometrejäkin oli jo hieman päälle 100 tkm (vaihtosuositus 4v/ 120 tkm).
- uusipanda
Kyllä käytettyjä autoja merkistä riippumatta saa kyllä melko edullisesti, ylihintaisiakin toki markkinoilta paljon löytyy.
Uusien autojen hinnat näyttäisi nousseen verrattuna muutaman vuoden takaiseen hintatasoon. Ainakin useimmat pienimmän luokan eli ns. A-segmentin autot näyttäisi olevan nykyään yhtä kalliita kuin muutama vuosi sitten astetta suuremmat eli perinteiset pikkuautot. Ja niissä myös hinnat nousseet.
Pienimmän luokan autoista uusi Panda taitaa olla edullisimmasta päästä ja 5 ovea vakiona. - Pandakiinnostaa
Panda on kyllä korkeampi kuin useimmat kilpailijansa, joten varmaan pääntilaa riittää. Ja kyllä olisi mukava ajella neliveto Pandalla huonokuntoisia teitä, maavara hiukan suurempi kuin tavallisilla nykyautoilla.
Granden huolto ohjelmaan kuuluu tulppien vaihtokin vuosittain.Huolto maksoi alennuksella n.430e/vuosi. Vesipumppu ekaan vuosihuoltoon,koiranluut seuraavaan. Öljyä saa kaataa "ämpärillä" huoltojen välissä 1,4:ään.
- 1.2eisyönytöljyä
Ainakaan omaan 1.2 litraiseen ei tarvinnut lisätä öljyä ikinä. Oli todella luotettava palvelija kunnes tyhmänä vaihdoin toiseen merkkiin.
- Fiat_lux
Kolmeen vuoteen en ole öljyjä vaihtanut.
No eipä tuo kuluta ja ajokaan ei kyppitonnia enempää vuodessa tule.
On aina nöyrä palvelija.- hmmmmmn
Herranjestas. Liian hyvästä autosta menee moottori ennenaikaisesti tuolla menolla. Siis aivan liian aikaisin tiedossa moottoriremppa noin huonolla huollolla. Öljyt on vaihdettava joka vuosi. Tietenkin laitat vahingon kiertämään ennenkuin leikkaa kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2367144Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1373600Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1132122- 321334
- 241316
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy251238Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3181108Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.141962Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23898Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7867