Voi pojat, haloo!

Sateenkaaripoitsu

Mä en kohta enää kestä oottaa sorsastuskauden alkua. Mulla ja Reinolla on jo nyt metsästystamineet yllämme, siis sorsastuskamppeet. Pääsen vihdoin kokeileen uusia kahluusaappaitani tosi tilanteeseen. Ja nuo Reinon uudet maastohousut, ne on niin ihanan piukat pakaroitten kohdalta. Voi meitä poikia kun me päästään paukuttelemaan sinne ryteikköön. PUM PUM, anna Reino pyssyn paukkua, PUM PUM. Mulla niin tekee gutaa kun ajattelen noita metsästystamineita. Kertokaa muutkin, millaisia tamineita ootte hankkinut sorsastuskautta varten ja miltä ne näyttävät yllänne. On tämä metsästys hieno ja miehinen harrastus, vai mitä pojat? Reino tuossa nyt esittelee panosvyötänsä. On se tavallaan aika pelottavankin näkönen mutta kiihottava. Ja muistattekos, että mulla on se nalle puh-logolla varustettu lippiskin. Täytyypä heti lähteä etsimään sitä ja kokeilla peilin edessä, että sopiiko se muiden tamineitten väreihin. PUM PUM, kohta pojat päästään ihan oikeasti paukuttelemaan.

13

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilmapyssylläeimetsästetä

      Metsästäjän, kuten myös teidän huvimetsästäjien, tulee aina testata panokset eli ampua tauluun kuvio ja mitata upotus.
      Kun aiemmin yhdellä toisella aliaksella kerroit rautahaulien tunkemisesta hanuriin, siinäpä sinulle huvimetsästäjäkaverisi kanssa huvimetsästyksen illanvirkinettä.
      Syökää hernekeittoa, kalakukkoa, sipalia ja kirnupiimää, sitten huvimetsästäjäpoikakaverisi tunkee
      haulit hanuriin ja ilma-aseellanne kuvion ammuntaa tauluun. Huomoiokaa, että yleisillä ampumaradoilla useasti on sarjatuli kielletty.
      Laitathan sitten osumakuviot tänne näytille, niin muutkin huvimetsästäjäpoikakaverisi päsevät osumianne ihailemaan.

    • Sateenkaaripoitsu

      Löyty se lippis tuolta kaapista ja siinä on just passelit värit. Reino on jo lähtenyt kotiinsa, mutta me molemmat luvattiin nukkua ensi yö metsästystamineet yllämme, täysi varustus. Voi sorsa lennä jo kohta syysillassa, mulla ihanasti kihelmöi kun aattelen meitä metsästyspoikia siellä ryteikössä ja kaikilla on viimesen päälle varusteet ja kuteet kunnossa.

    • rautalankaa

      Sateenkaarihuvimetsästyksissänne, kun lataatte haulisatsin ensin suuhunne ja kielellänne tungette ne yksitellen huvimetsästäjäpoikakaverinne hanuriin, todellakin käyttäkää rautahauleja, ettette altistu suotta syyttä lyijylle.

      • Sisäpiiritietoa

        Tällä palstalla valaistaan metsästäjien sisäpiiritietoa jopa lyijymyrkytyksien ehkäisystä. Se onkin ainoa ehkäisy, jota huvimetsästäjät tarvitsevat.


    • Kirjoittakaa-mitä-haluat

      niin silti lähden sorsastamaan ajan koittaessa. Ja ketään kaveria en kaipaa.
      Tässä metsästäjät koitetaan leimata homostelijoiksi, mutta tämän palstan pahimmat homostelijat eivät ole metsästäjää nähneetkään muuten kuin päiväunissaan.
      Kivat teille.

      • JuurikinNäin

        ...siis metsästäjät arvioivat olevansa muiden homostelijoiden päiväunia. Siitähän aloittaja juuri kirjoittaa.


      • koitahan-nyt

        lukea aloitus uudestaan ja ymmärtää lukemasi. Vaikeaa?


    • olikokivapalkintomatka

      Ketjun aloittaja,v. 2013 palkittu Vuoden Huvimetsästäjä, huvimetsästäjätapojen mukaisesti metsästää vain huvimetsästäjäpoikakaveriensa ruparöörejä,
      varsinaisen metsästyksenhän kanssa sillä ei ole mitään yhteistä.

    • Sateenkaaripoitsu

      PUM PUM Nyt paukkuu PUM PUM Kyllä me metsästäjäpojat paukutellaan, PUM PUM. Kohta alkaa sorsastus ja mulla on metsästystamineet jo yllä, voi hitsi että että Reino on kiihottava metsästystamineissaan. Kohta paukkuu Reino, PUM PUM

      • paukkulaavu

        Jaa paukkuuko Huvimetsästäjillä pakoputkessa, vai paukkuuko peräpukamat.


      • pumpumpumpaks

        On se verraton vekkuli tuo sateenakaaripoitsu, joka lopulta paljasti huvimetsätyksen karvaisen ytimen. Siellä metäsästäjä-pojat iltanuotion sammuttua pääsevät varsinaiseen jahtiin...


      • Kun-itse-kysyy

        ja itse vastaa, niin saa mieleisen lopputuloksen.


      • Sateenkaaripoitsu
        pumpumpumpaks kirjoitti:

        On se verraton vekkuli tuo sateenakaaripoitsu, joka lopulta paljasti huvimetsätyksen karvaisen ytimen. Siellä metäsästäjä-pojat iltanuotion sammuttua pääsevät varsinaiseen jahtiin...

        Gutaa se on nuotion lämmössä ja loisteessakin Reinon kanssa pumpata, samalla nuotion veto tuulettaa hanurin katkut taivaalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      155
      7072
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2588
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      48
      1858
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1441
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      90
      1325
    6. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1129
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1127
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1093
    9. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1075
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      69
      1007
    Aihe