Metsästäjien syytä tämäkin

kaiken_ne_tuhoo

Suomen turska kanta romahti 80 luvun lopussa. Nykytutkimuksissa on todettu syyksi metsästäjät levittämiensä raskasmetallien johdosta, jota erittäin herkkä kala ei kestänyt ja jota kertyi sen elimistöön oman ravintoketjunsa huipulla erittäin paljon. Hauki lienee tässä lajissa kestävämpi kala, vaikka sekin on ollut samoissa ongelmissa.

Kiitos tästäkin, metsästäjät!

4

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luukuttaja

      Näyttöä ja lukuja näkyville mistä koostuu suomenlahden raskasmetallit. Mene vaan jahtaamaan repovedelle yhden bimbon koiraa.

      • sellaista_hupi_metsästys

        Luin tutkimuksen asiasta. Minkähän takia sitä lyijyn käyttöä on vesilinnustuksessa sitten rajoitettu? Ympäri itämerta on roiskittu menemään kymmeniä vuosia lyijyllä. Kyllä se tiedetään mistä se johtuu. Ei sitä lyijyä bensiinistäkään huvin vuoksi poistettu!


      • sellaista_hupi_metsästys kirjoitti:

        Luin tutkimuksen asiasta. Minkähän takia sitä lyijyn käyttöä on vesilinnustuksessa sitten rajoitettu? Ympäri itämerta on roiskittu menemään kymmeniä vuosia lyijyllä. Kyllä se tiedetään mistä se johtuu. Ei sitä lyijyä bensiinistäkään huvin vuoksi poistettu!

        Haulien lyijy hapettuu liukenemattomaan muotoon pian veteenjoutumisensa jälkeen. Jos yhtään aivoja/lukutaitoa riittää niin syy turskan vähenemiseen ja lopulta katoamiseen on Itämeren vähäsuolaisuus joka estää turskan lisääntymisen. Ja jos myrkkyjen syyllisiä ruvetaan etsimään niin löytyy melkein kaikista muista valtioista syyllisiä paitsi Suomesta, neukkula ja muut on upottanu Itämereen kaikenlaista mielenkiintoista tavaraa mitkä ei hirveesti päivänvaloa kestä...


    • Ja-missähän

      se tutkimus on?
      Kas kun et kertonut, että ne ampui ne kaikki turskat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe