"Antiikki" ja antiikki

Ruukin.kupeella

Kävin tänään ns. antiikkimessuilla. Ihan kiva iltapäivä, mutta eihän siellä mitään antiikkia ollut. Kaikki möivät vanhoja esineitä kovaan hintaan, eikä kovin vanhojakaan. Muumimukit, joita saa tarjoustalosta samalla kuviolla 15,00 egua kpl olivat vähintään 20, jopa 80 egua. Kyllä harvinaisuuden tunnistaa sellainen, joka Muumimukeja keräilee. Näistä ei ollut yksikään hintansa väärtti.
Vanhimmat porsliinit olivat ehkä vuosisadan vaihteesta, Arabian maitokaatimia on nyt myynnissä joka puolella, ilmeisesti niiden kerääminen on nyt out.
Muutama hyvä Arabian esine, mm. Schilkinin kissoja ja jotain muutakin 30-luvulta,
Ihan sieviä viime vuosikymmenien esineitä, hyvälaatuisia ja ehjiä, mutta eihän niitä antiikiksi voi kutsua.
Kaikki kupari oli prässättyä ja uusantiikkia suoraan Intiasta, samoin kynttilänjalat, aitoa messinkiä.
Tilaisuus oli ulkosalla, teltoissa ja paljaan taivaan alla, ja tietenkin ukonilma lähestyi hurjaa vauhtia kesken kaiken. Olimme onneksi jo lähdössä siinä vaiheessa ja pääsimme lähtemään ennen ruuhkaa. Mitenköhän niiden kävi, joiden autot olivat parkkipaikaksi muunnetun pellon takalaidalla!
Joku möi vanhoja leikkikaluja. Niiden keräilijät varmaan löysivät aarteita. Toivottavasti.
Minä ostin yhden vanhan porsliinin, Rasian, jonka koristekuvioiden keskellä koreilee isoin kirjaimin "Sokuria". Eikä maksanut kuin sen halvimman Muumimukin verran.

2

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitähaluatsanoa

      Ostin samoilta messuilt sikariprässin...musta tarjonta oli muutenkin ok.
      Toki valittamaasi scaissea oli myös tarjolla, mutta ainahan markkinoilla on

    • Poksista

      Erään keski-eurooppalaisen restauroijan mielestä suomalaisten antiikkimessujen tavarat ovat enempi kirpputorikamaa kuin antiikkia. Mutta eipä meillä ole sellaista tavaraa tarjolla kuin esim. Ranskassa, Saksassa tai Itävallassa. Ja jos onkin, niin ei niitä missään messuilla myydä teltoissa... Meillä kyllä pidetään jo joitakin yli 50 v. vanhoja esineitä antiikkina (Aalto) tai ainakin puhutaan tulevaisuuden antiikista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2406
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      113
      2021
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1657
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1513
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1447
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1055
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      986
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      945
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      937
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      929
    Aihe