Kilpirauhasen liikatoiminta

Raskasta

Kissani oksentaa ja ripuloi, on laiha, karvalähtöinen. Onko muilla omistajilla kokemuksia oksentelevasta ja ripuloivasta? kilpparvot oli n.80 eli oli viitearvon yli jonkun verran. YD ruoka ei sovi kun menee niin löysälle. Sopivin ruoka on Lazin purkkiruoka ettei olisi niin vetelällä. Felimatsolea sit määrättiin 2x vrk ja kissa tuli tosi sairaaksi niistä. Soitin ell ja sanoin että jos sitä toista lääkettä (luin netistä Tyrazol?) mutta ei halunnut kun on ihmisten lääke. sen kuitenkin voisi puolittaa jos felimazone liian vahva kun sitähän ei saa puolittaa. Pahoinvointilääkettä en saa annettua kun sylkee pois. maksa arvot koholla sairaudesta myös. Mitä kokemuksia liittyen ripuloivaan, oksentelevaan ja felimazoneen rankasti reagoivaan kissaan ja vaihtoehtoisesti tyrazol lääkiykseen?

5

1655

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miau99

      hei, on kokemuksia. Kissallani oli kilpirauhasen liikatoiminta johon määrättiin lääkitys. Kuitenkin selvisi että lääkitys ei sopinut kissalleni vaan veren leukosyytit olivat laskeneet nollille, leukopenia oli vakava ja kissani oli kuolemassa siihen. Lääkitys lopetettiin välittömästi ja kun leukosyytit olivat nousseet lähelle normaalia, kissa pääsi leikkaukseen. Kilpirauhanen poistettiin. Kissa toipui vähitellen ja kissa eli terveenä vielä monta monta vuotta. Leikkaus oli kallis mutta kannatti. Lisäksi se oli ainoa keino. Ilman sitä kissa olisi kuollut.

    • elina.r

      Mun kissa saa tyrazolia puoli tabua 2krt/vrk. On jo monta vuotta saanut, eikä juurikaan ole sivuvaikutuksia ollut.

    • MiunMiu

      Meidänkin vanhukselle määrättiin Felimazolea 2,5mg aamuin illoin.Mahdolliset sivuvaikutukset kuulostivat kauheilta joten päätin katsoa ensin mitä yksi pilleri päivässä tekisi. Kas vain: se riittää, se tepsii, eikä haittavaikutuksia ole tullut. Neljän viikon lääkityksen jälkeen kilpirauhasarvo oli pudonnut 88>46.

      En tiedä miksi kilpirauhaslääkitys pitäisi aina aloittaa niin rajusti, tai miksi läkettä olisi annettava aina kahdesti päivässä -sehän poistuu elimistöstä varsin hitaasti (7-45vrk). Tiedän että kissani tuota lääkettä tarvitsee ja seuraan tarkasti sen käyttäytymistä jos liikatoiminnan oireita alkaisi taas ilmetä.

      Eläinlääkäri ei ole moittinut omapäistä toimintaani; kai hänelle, ja ainakin minulle, on tärkeintä että kissa on taas oma itsensä!

    • YDruoka2

      Kissani on 17 v ja hänellä on kilpirauhasen liikatoiminta. Siirryimme eläinlääkärin kehotuksesta y/d ruokaan (syö märkäruokaa ja raksuja). Kilppariarvot ovat laskeneet ja kissa on taas virkeä ja lähes entisellään. Harjaamme turkin joka päivä jotta pitkäkarvainen kisumme turkki pysyy kunnossa. Toki muita vanhuuden merkkejä on, mutta kilppariarvot on parempana.

      Suosittelen kokeilemaan vielä y/d ruokaa, koska kilppariarvot eivät kohene jos kissa syö jotain muuta ruokaa. Lääkitystä en etes harkinnut koska kissa on tosi huono syömään mitään tabuja.

    • healthypuss

      Olen lukenut uusista tutkimuksista, joiden mukaan kalan syönti saattaa olla syynä kissoilla niin yleiseen kilpirauhasen liikatoimintaan. Näin lukee esim. ruotsalaisessa Kattliv-lehdessä. Eli vain harvoin kalaa kissoille! Lisäksi suurin osa tavallisten kauppojen märkäruuista sisältää vain n. 4 prosenttia kunnon lihaa/kalaa, loppu on epämääräistä teurasjätettä yms. Suosittelen eläinkaupan märkäruokia ja lisänä lihaa eri muodoissa, pakastettuna ja sulatettuna, tai kevyesti keitettynä. Muistakaa myös, että pelkällä kuivamuonalla ruokkiminen altistaa kissan virtsakiville, jotka ovat todella kivuliaita ja voivat johtaa eutanasiaan :(.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1204
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      870
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      805
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      643
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      564
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      547
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe