Eerikan kohdalla todettiin tehdyn virheen jos silloin, kun lapsen annettiin muuttaa isänsä luo. Joskus tehdään samanlainen virhe, kun lapsi sijoitetaan esimerkiksi empatiakyvyttömille sijaisvanhemmille. Tällaisille sijaisvanhemmille lapset ovat rahaa ja heitä voi ottaa miten monta tahansa, jotta rahavuori kasvaa. Olenpa lukenut erään sijaisvanhemman kirjoittaneen lehdessä (otti todella paljon lapsia): "Näin voinne säästää kunnan kulutaakkaa".
Virhe tehtiin jo, kun...
16
52
Vastaukset
- jälkiviisas
Jälkikäteen ollaan niin viisaita ja vieläpä kateellinen. Sinulle en antaisi yhtään lasta hoitoon.
- ennaltaviisas
Mitä tarkoitat jälkiviisaalla? Eerikan kohdalla oli tehty 11 lastensuojeluilmoitusta ja tuon empatiakyvyttömän sijaisvanhemmankin kohdalla aikamoisen monta.
Minä lienen jo omat lapseni kasvattanut.- sinuayksin
Minä tarkoitin sinua. Eikä ollut sinun omista lapsistasi kyse.
- lastensuoje
On minulla oikeus ihmetellä, miksei viranomaiset puutu. Järkyttävää, että lapsi joutui kärsimään, vaikka hänestä oli tehty 11 lastensuojeluilmoitusta. Sitä sopii kaikkien ihmetellä jälkeenpäinkin. Jospa oppisimme jotain. Lasten tarkoitus tässä maailmassa ei ole kärsiä! Siitä tulee puhua etukäteen ja jälkikäteen, etuviisaasti ja jälkiviisaasti.
Voin puhua asiasta, että kukaan toinen lapsi ei joudu kokemaan samanlaista. kenenkään lapsen ei myöskään pidä joutua oppimaan päihteiden käyttöä omilta vanhemmiltaan tai sijaisvanhemmilta! Se tässä tiedoksi niin etu- kuin jälkikäteen.
- suruvain
Olivatko mielestäsi oikea-aikaisesti Eerikan tilanteesta tehdyt lastensuojeluilmoitukset aiheettomia? Mikä siinä on asia, jolle olen mielestäsi kateellinen. Tuossa tragediassa ei mielestäni ole mitään kadehdittavaa. Ei myöskään siinä, että lapsi kasvaa vuosia sairaassa sijaisperheessä. Lapsi raukka. Voi sanoa, että paljon vaikeampi on sen jälkeen kasvaa aikuiseksi. Toivottavasti lapsella on nyt tasapainoisia aikuisia ympärillään.
- sairastaon
Kuka lapsiraukka kasvaa sairaassa sijaisperheessä ? Jos niin on , tee ilmoitus.
- näinonnäreet
Ja nimenomaan kateellinen sijaisperheille.
- kysynvaan
Ai siitä, kun yksi otti noin 10 lasta ja kirjoitteli lehdessä, että "vähentää kunnan kulutaakkaa". Kenelle olen kateellinen? Niille lapsille vaiko ammattitaidottomille rahanahneille sijaisvanhemmille?
- psykologisettestit
Haluaisinkin, että jo etukäteen (etuviisaasti) tutkittaisiin psykologisin testein sijaisvanhempien (tulevien?) sopivuus tehtävään. PRIDESTÄ ei ole mihinkään!
- älähuomaa
Tunnen kyllä ihmisiä, jotka eivät ole näkevinäänkään, että esimerkiksi isä ostaa alaikäiselle tupakkaa. Käskevät vieläpä toistenkin olla näkemättä mitään. Mielestäni tällaiset ihmiset ovat vastuussa päihdeongelmasta - lapsista, jotka kasvavat päihteisiin. Onhan sitä paljon kivampi olla "kiltti", kuin puuttua törkeisiin epäkohtiin, joista on lapsen kehitykselle vaaraa. Luulisi, että on jo nähnyt elämässä, mikä johtaa mihinkin. Mutta ei!
- hohhoijakkaa
Voi aivan hyvin nähdä ennakolta. Minä näen ainakin! Tiedän kyllä, mikä on vääryys lapsia kohtaan. Puutun, jos tiedän, että lapsen kanssa usutetaan olemaan sekava ja päihteitä käyttävä henkilö. Eräs ihminen ei puuttunut ja esitti "jälkeenpäin" ettei muka tiennyt mitään ennakolta. Valehteli. Tällainen ihminen haluaa miellyttää jotakuta yhtä henkilöä, eikä KENESTÄKÄÄN muusta ole väliä, ei hänestä itsestään, eikä edes LAPSESTA. Meitä on joka junaan. Pitääkin ottaa yhteyttä erääseen yhdistykseen, että kyllä muitakin ihmisiä pitää huomioida, kuin vain yhtä. Voi laupias samarialainen. En tiedä, ketä tuo henkilö luulee huijaavansa. Esittää hyväntekijää, mutta pilaa lapsen elämän vallankäytöllään.
- enviitti
Monenlaista näyttelijää löytyy tästä maailmasta. Eerikan isä ja äitipuoli näyttelivät mielestäni huonosti, mutta läpi meni. Eräät sijaisvanhemmat näyttelivät melko hyvin / huonosti (siinä ja siinä), ja aika kauan läpi meni. Olen myös havainnut, että joidenkin annetaan näytellä, koska maailmassa on niin paljon välinpitämättömyyttä. Ei välitetä, että lapselle ostetaan tupakkaa, kun ei viitsitä itse puuttua. Ei välitetä, että lapselle annetaan alkoholia, kun ei välitetä itse puuttua (viranomaiset / sijaisvanhemmat eivät välitä).
- olitkopaikalla
Ootko nähdyt miten se Erikan isä ja äitipuoli näytteli, kun tunnut tietävän ? Kuulee niitä hulluja psykopaatteja on maailma täynnä. Vievät toisia kuin pässiä narussa.Kuinka paljon manipuloidaan että harva huomaa,että kaikki on valhetta.
- maniman
Olen lukenut heidän toiminnastaan. Valitettavan paljon sijaishuollossa on manipulointia ja myös tällaisissa äitipuoli yms. kuvioissa (kuten Eerikan äitipuoli). Välinpitämättömyys on yhtä suuri vääryys lapsia kohtaan, kuin manipulointi. Usein ne molemmat esiintyvät samoissa tapauksissa.
- yleistystä
Erikan äitipuoli oli sairas päästään. Ei tuo ole normaalia toimintaa. Luuletko että kaikki äitipuolet tappavat lapsensa, tai kiusaavat heitä. Asiahan tulee ilmi ennemmin tai myöhemmin. Mitähän yleensä tarkoitat manipuloinnilla lapsia kohtaan sijaisperheissä esimerkiksi ?
Näitä asioita tapahtuu myös siellä "onnen ydinperheessä". Neljän seinän sisällä on hyvä toimia.
- tutkiajahutkia
Jos sijaishuoltokuviossa esiintyy manipulointia ja joku sen huomaa, pitää mielestäni viranomaisten tutkia asia tarkasti. Ei jättää tutkimatta, kuten usein tehdään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762217Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe381786Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi131547Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371289Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631277Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191102Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621033- 61994
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja106708