Mitä Dublinissa on nähtävää? Minne kannattaa mennä? Aikaa olisi pain viikonlopun verran ja yksin olen matkassa.
Vinkkejä kaivataan Dubliniin
7
542
Vastaukset
- HavaNagilaa
No nyt ei ihan selvinnyt että oletko mies vai nainen:) Mutta itse olen käynyt siellä muutaman kerran ja miehenä ehdottomiin must juttuihin kuuluu käydä Guinnessin tehdasmuseossa ja joka sijaitsee aivan keskustassa, Old Jemesonin viskitehdas museoineen on jäänyt jostain syystä väliin, mutta kuulema käymisen arvoinen. Halvin olut on Trinity yliopiston kampuksen baarissa mistä saa juoda tölkistä olutta ja seurata kentän vieressä kuinka yliopistojoukkue tai jokin muu pelaa viereisellä krikettikentällä irkuissa suosittua peliä. Temble Barin alue keskustassa on koko Dublinin musiikin keskus ja jos siellä et käy, elä kerro kellekkään edes käyneesi Dublinissa:) Jos taas kyse on naisihmisestä, niin shoppailumahdollisuudet ovat rajattomat. Dublin on hieno paikka ja kannattaa ottaa selvää paikasta kattavammin ennekuin menee sinne niin saa enemmän irti lomastaan.
- HavaNagilaa
Ainiin, ja Penney´s tavaratalo keskustassa on shoppailijan paratiisi, edullisempaa merkki ym vaatetta ei muualta löydy.
- yksinmatkassa
Hava, kiitos vinkeistä. Olen nainen.
- Kymysys
Jos olet vähänkään patikoijatyyppiä niin ota Taran asemalta paikallisjunakyyti Howthiin, kävele niemen ympäri ja ihastele ja kauhistele suoraa pudotusta mereen ja upeita maisemia. Ole varovainen, ne hullut pyöräilee siellä. Tää vetää kyllä vertoja kaikenlaisen halpisvaatteen metsästyksen Penneysillä. Satamassa myös myynnissä kaikenlaista merenelävää. Entivanhaan Howthin asemalla oli hyvä ravintola. Sitten pubeista, aika komee on kirkosta tehty pub, kysymällä löytää, keskustan liepeillä.
- yksinmatkassa
Hurja kiitos! Tää on mun juttu! Menen ehdottomasti tonne. Kiinnostaa "suora pudotus mereen". Näitä "cliffejä" juuri olin metsästämässä ... niitä on siellä länsi-costalla, mutta sinne ei taida ny ehtiä. :)
Ja se National gallery kiinnostaa .. ainakin mainoksissa näyttää olevan Vermeer heillä siellä. No sen näkee sitten. Perjantaina Dubliniin. :)
- suklaasydän70
Naisena arvostat takuulla laadukasta suklaata, vai mitä? Sellaista löytyy mahan töydeltä Butlerin suklaatehtaalta, jossa pääsee sinuiksi suklaanvalmistuksen kanssa ja tietysti samalla herkuttelemaan. Toisaalta Dublinissa on loistavia vanhoja rakennuksia ja niissä olevia museoita, kuten Dublinin linna, Pyhän Patrickin katedraali tai Yeates-museo ja Trinity College ikivanhoine käsikirjoituksineen.
Lisää Dublinin nähtävyyksiä pääsee katsastamaan sivulla:
http://irlanti.org/nahtavyydet
Ne ovat siellä sivun puolivälissä erikseen!! - aefe
-baarit, erityisesti temple bar alue
-guinnes panimo
-trinity college
-suosittelen myös ilmaisia kävelykierroksia oppaan kanssa, ainakin abigails hostellin luota lähtee monesti viikossa. Ihan päviäkävelyjä missä katsotaan keskustan nähtävyydet ja iltaisin on pub crawl, molemmat tosi hyviä. Opas oli tosi hauska ja mielnkiintoisesti kertoi irlannista yleisesti ja esitteli keskustan päänähtävyydet.
-paikallisjunalla pääsee pieneen kalastajakylään missä näkee irlanninmerta ja on kalaruokaa ravintoloissa tarjolla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2392719- 1011144
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221098Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581005Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 63851
- 41827
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238815- 128806