Vinkkejä kaivataan Dubliniin

yksinmatkassa

Mitä Dublinissa on nähtävää? Minne kannattaa mennä? Aikaa olisi pain viikonlopun verran ja yksin olen matkassa.

7

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HavaNagilaa

      No nyt ei ihan selvinnyt että oletko mies vai nainen:) Mutta itse olen käynyt siellä muutaman kerran ja miehenä ehdottomiin must juttuihin kuuluu käydä Guinnessin tehdasmuseossa ja joka sijaitsee aivan keskustassa, Old Jemesonin viskitehdas museoineen on jäänyt jostain syystä väliin, mutta kuulema käymisen arvoinen. Halvin olut on Trinity yliopiston kampuksen baarissa mistä saa juoda tölkistä olutta ja seurata kentän vieressä kuinka yliopistojoukkue tai jokin muu pelaa viereisellä krikettikentällä irkuissa suosittua peliä. Temble Barin alue keskustassa on koko Dublinin musiikin keskus ja jos siellä et käy, elä kerro kellekkään edes käyneesi Dublinissa:) Jos taas kyse on naisihmisestä, niin shoppailumahdollisuudet ovat rajattomat. Dublin on hieno paikka ja kannattaa ottaa selvää paikasta kattavammin ennekuin menee sinne niin saa enemmän irti lomastaan.

    • HavaNagilaa

      Ainiin, ja Penney´s tavaratalo keskustassa on shoppailijan paratiisi, edullisempaa merkki ym vaatetta ei muualta löydy.

    • yksinmatkassa

      Hava, kiitos vinkeistä. Olen nainen.

    • Kymysys

      Jos olet vähänkään patikoijatyyppiä niin ota Taran asemalta paikallisjunakyyti Howthiin, kävele niemen ympäri ja ihastele ja kauhistele suoraa pudotusta mereen ja upeita maisemia. Ole varovainen, ne hullut pyöräilee siellä. Tää vetää kyllä vertoja kaikenlaisen halpisvaatteen metsästyksen Penneysillä. Satamassa myös myynnissä kaikenlaista merenelävää. Entivanhaan Howthin asemalla oli hyvä ravintola. Sitten pubeista, aika komee on kirkosta tehty pub, kysymällä löytää, keskustan liepeillä.

      • yksinmatkassa

        Hurja kiitos! Tää on mun juttu! Menen ehdottomasti tonne. Kiinnostaa "suora pudotus mereen". Näitä "cliffejä" juuri olin metsästämässä ... niitä on siellä länsi-costalla, mutta sinne ei taida ny ehtiä. :)

        Ja se National gallery kiinnostaa .. ainakin mainoksissa näyttää olevan Vermeer heillä siellä. No sen näkee sitten. Perjantaina Dubliniin. :)


    • suklaasydän70

      Naisena arvostat takuulla laadukasta suklaata, vai mitä? Sellaista löytyy mahan töydeltä Butlerin suklaatehtaalta, jossa pääsee sinuiksi suklaanvalmistuksen kanssa ja tietysti samalla herkuttelemaan. Toisaalta Dublinissa on loistavia vanhoja rakennuksia ja niissä olevia museoita, kuten Dublinin linna, Pyhän Patrickin katedraali tai Yeates-museo ja Trinity College ikivanhoine käsikirjoituksineen.

      Lisää Dublinin nähtävyyksiä pääsee katsastamaan sivulla:

      http://irlanti.org/nahtavyydet

      Ne ovat siellä sivun puolivälissä erikseen!!

    • aefe

      -baarit, erityisesti temple bar alue
      -guinnes panimo
      -trinity college
      -suosittelen myös ilmaisia kävelykierroksia oppaan kanssa, ainakin abigails hostellin luota lähtee monesti viikossa. Ihan päviäkävelyjä missä katsotaan keskustan nähtävyydet ja iltaisin on pub crawl, molemmat tosi hyviä. Opas oli tosi hauska ja mielnkiintoisesti kertoi irlannista yleisesti ja esitteli keskustan päänähtävyydet.
      -paikallisjunalla pääsee pieneen kalastajakylään missä näkee irlanninmerta ja on kalaruokaa ravintoloissa tarjolla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5620
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1612
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      971
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      851
    5. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      832
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      823
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      44
      822
    8. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      817
    9. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      39
      799
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      794
    Aihe