Vinkkejä kaivataan Dubliniin

yksinmatkassa

Mitä Dublinissa on nähtävää? Minne kannattaa mennä? Aikaa olisi pain viikonlopun verran ja yksin olen matkassa.

7

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HavaNagilaa

      No nyt ei ihan selvinnyt että oletko mies vai nainen:) Mutta itse olen käynyt siellä muutaman kerran ja miehenä ehdottomiin must juttuihin kuuluu käydä Guinnessin tehdasmuseossa ja joka sijaitsee aivan keskustassa, Old Jemesonin viskitehdas museoineen on jäänyt jostain syystä väliin, mutta kuulema käymisen arvoinen. Halvin olut on Trinity yliopiston kampuksen baarissa mistä saa juoda tölkistä olutta ja seurata kentän vieressä kuinka yliopistojoukkue tai jokin muu pelaa viereisellä krikettikentällä irkuissa suosittua peliä. Temble Barin alue keskustassa on koko Dublinin musiikin keskus ja jos siellä et käy, elä kerro kellekkään edes käyneesi Dublinissa:) Jos taas kyse on naisihmisestä, niin shoppailumahdollisuudet ovat rajattomat. Dublin on hieno paikka ja kannattaa ottaa selvää paikasta kattavammin ennekuin menee sinne niin saa enemmän irti lomastaan.

    • HavaNagilaa

      Ainiin, ja Penney´s tavaratalo keskustassa on shoppailijan paratiisi, edullisempaa merkki ym vaatetta ei muualta löydy.

    • yksinmatkassa

      Hava, kiitos vinkeistä. Olen nainen.

    • Kymysys

      Jos olet vähänkään patikoijatyyppiä niin ota Taran asemalta paikallisjunakyyti Howthiin, kävele niemen ympäri ja ihastele ja kauhistele suoraa pudotusta mereen ja upeita maisemia. Ole varovainen, ne hullut pyöräilee siellä. Tää vetää kyllä vertoja kaikenlaisen halpisvaatteen metsästyksen Penneysillä. Satamassa myös myynnissä kaikenlaista merenelävää. Entivanhaan Howthin asemalla oli hyvä ravintola. Sitten pubeista, aika komee on kirkosta tehty pub, kysymällä löytää, keskustan liepeillä.

      • yksinmatkassa

        Hurja kiitos! Tää on mun juttu! Menen ehdottomasti tonne. Kiinnostaa "suora pudotus mereen". Näitä "cliffejä" juuri olin metsästämässä ... niitä on siellä länsi-costalla, mutta sinne ei taida ny ehtiä. :)

        Ja se National gallery kiinnostaa .. ainakin mainoksissa näyttää olevan Vermeer heillä siellä. No sen näkee sitten. Perjantaina Dubliniin. :)


    • suklaasydän70

      Naisena arvostat takuulla laadukasta suklaata, vai mitä? Sellaista löytyy mahan töydeltä Butlerin suklaatehtaalta, jossa pääsee sinuiksi suklaanvalmistuksen kanssa ja tietysti samalla herkuttelemaan. Toisaalta Dublinissa on loistavia vanhoja rakennuksia ja niissä olevia museoita, kuten Dublinin linna, Pyhän Patrickin katedraali tai Yeates-museo ja Trinity College ikivanhoine käsikirjoituksineen.

      Lisää Dublinin nähtävyyksiä pääsee katsastamaan sivulla:

      http://irlanti.org/nahtavyydet

      Ne ovat siellä sivun puolivälissä erikseen!!

    • aefe

      -baarit, erityisesti temple bar alue
      -guinnes panimo
      -trinity college
      -suosittelen myös ilmaisia kävelykierroksia oppaan kanssa, ainakin abigails hostellin luota lähtee monesti viikossa. Ihan päviäkävelyjä missä katsotaan keskustan nähtävyydet ja iltaisin on pub crawl, molemmat tosi hyviä. Opas oli tosi hauska ja mielnkiintoisesti kertoi irlannista yleisesti ja esitteli keskustan päänähtävyydet.
      -paikallisjunalla pääsee pieneen kalastajakylään missä näkee irlanninmerta ja on kalaruokaa ravintoloissa tarjolla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      99
      3241
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      1
      2583
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2496
    4. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      64
      1463
    5. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      91
      1435
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      16
      1035
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      955
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      331
      947
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      857
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      824
    Aihe