Rukoilija-/kummitussirkan asiantuntijat tänne :)

Noviisiolen

Olen miettinyt josko hankkisin jomman kumman näistä itselleni ja olisi aika paljon kysymyksiä, kun en netistä ole löytänyt kaikkea. Olen täysi noviisi tässä joten lajiehdotukset olisivat myös kivoja.

Ja nyt ne kyssymykset

1. kelpaako entinen kala-akvaario n. 70× 30× 37 niille asumukseksi?

2. millainen "sisustus" niille (muovikasvit?, tarvitseeko olla piiloja paljon)

3. Miten ruokinta luin jostakin että 1-2 kertaa viikossa ruokitaan rukoilijasirkkaa (ravinto itse riippuu hiukan lajista lukemani mukaan) mutta mites kummitussirkat

4. Ja miten niiden kädessä pito tai siihen totuttaminen? Rukoilijat kai voivat purra mutta onko yleistä ja miten kummitussirkoilla sitten.

5. Montako sirkkaa kannattaa ottaa

6. Nehän ovat aika lyhytikäisiä niin kuinka se muniminen sitten jos ei aina kaupasta halua ostaa uutta sirkkaa?

7. riittääkö huoneenlämpö pitämään terraarion sopivana ja tarvitseeko ostaa jotain kosteusmittaria

8. kuinka usein joutuu siivoamaan pelkät jätökset ja koko terraarion

tässä nyt "muutamia" kysymyksiä ja olisin tosi kiitollinen jos joku jaksaisi vastata näihin :)

2

2374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sirkkanainen

      Google on kaveri mutta vastaan silti.
      1. kelpaako entinen kala-akvaario n. 70× 30× 37 niille asumukseksi?
      Sirkoillani on laadukas terraario (kunnon kansi ilmareikineen) ja käytössä myös valtava vanha akvaario, johon hommasin kannen poratut reiät. Akvaario kelpaa mutta korkeuden on oltava tärkein, lajista riippuen on minimikorkeusvaatimukset, että nahanluonti onnistuu. Ilman täytyy myös kulkea!

      2. millainen "sisustus" niille (muovikasvit?, tarvitseeko olla piiloja paljon)
      Omistaja voi katsojia miellyttäen sisustaa vaarattomilla, myrkyttömillä, kosteutta kestävillä ja sirkkojen kotiin sopivilla jutuilla halutessaan. Usein turhaa säätämistä. Omilla sirkoillani on vain tukevia ja pitkiä oikeita oksia, jotka vaihdan aina joskus. Kiipeily/oleskelu/lepäämisoksia on pakko olla!

      3. Miten ruokinta luin jostakin että 1-2 kertaa viikossa ruokitaan rukoilijasirkkaa (ravinto itse riippuu hiukan lajista lukemani mukaan) mutta mites kummitussirkat
      Ruokaa täytyy olla riittävästi saatavilla. Riippuu sirkkalajista. Kun olen laiskalla tuulella, sirkoilleni riittää kaupasta ostettu myrkytön sitruunamelissa puoleksi viikoksi. Ruokavalion täytyy olla tietysti monipuolinen.

      4. Ja miten niiden kädessä pito tai siihen totuttaminen? Rukoilijat kai voivat purra mutta onko yleistä ja miten kummitussirkoilla sitten.
      Jotkut lajit vaatii kokeneen sirkkaharrastajan. Mahdollisuuksien mukaan kannattaa jättää sirkat rauhaan, ei ne tarvitse ihmisen kosketusta! Itse käsittelen sirkkoja vain, jos otan valokuvia, näytän kädessäni tarkemmin läheisille/haluan pelotella muita, siivoan terraarion. Kun sirkat on hankittu, kannattaa lajista riippuen antaa niille mahdollisuus kokea miltä tuntuu olla kädellä ja omistajan kannattaa ottaa tuntumaa omien sirkkojen käsittelyyn, miltä ne tuntuu. Omistaja ei saa pelätä omia sirkkojaan! Vältän turhaa käsittelyä, koska terraariossa niillä on hyvä olla. Vanhat sirkat alkaa olla kömpelöitä. Lamponius guerini ja carausius morosus-sirkkoja on helppo käsitellä ja ne on harmittomia. Kannattaa toimia itsevarmasti ja rauhallisesti, hätiköidessä ja hosuessa sirkkakin reagoi ja alkaa kiiruhtaa kovaa vauhtia paremmalle paikalle, c. morosuskin osaa olla tosi nopea ja siirtyy kämmeneltäsi vaikkapa selkääsi jos et ole tilanteen tasalla. Yritä nyt yksin pyydystää takaisin! Sirkka voi myös pudota helposti. Jos et ole riittävän tarkkana, sirkka tykkää seikkailla ja maistaa vapautta, älä siis hukkaa sirkkaasi tai anna sen kiivetä katonrajaan! Tiettyjä lajeja voit käsitellä huoletta ja lamponius guerini on helppo.
      5. Montako sirkkaa kannattaa ottaa?
      Aloittelijan kannattaa aloittaa pienellä määrällä. Vähintään 2, surettaa katsella yksinäistä sirkkaa, vaikka se itse ei siitä mitään tajuaisi. C. morosukset munii säännöllisesti itsekseen, joten jos isossa akvaariossa on vaikkapa kymmenittäin sirkkoja, kannattaa muistaa tuhota munat ettei niitä ole kuukausien päästä miljoona. Itselläni on ollut yhdessä asumuksessa korkeintaan nelisen sirkkaa yhtä aikaa elämässä, koska se on riittänyt minulle. Haluan seurata niiden elämää ja pysyä laskuissa mukana. Helpompi siivota terraario, kun ei pidä varoa ja siirtää kymmenittäin sirkkoja! Helpompi pitää huolta ja huomata kuolleet jos sirkkoja on maltillinen määrä. Isossa terraariossa voi pitää tosi monta sirkkaa mutta tilaa täytyy olla, ettei ne syö toistensa raajoja/tuntosarvia jne. Lajin ominaispiirteistä riippuen päätettävissäsi. Sukupuolet kannattaa huomioida! Esim. lamponius guerini-sirkkojen kohdalla kannattaa pitää vähemmän koiraita ja enemmän naarassirkkoja.
      6. Nehän ovat aika lyhytikäisiä niin kuinka se muniminen sitten jos ei aina kaupasta halua ostaa uutta sirkkaa?
      Kannattaa hyvissä ajoin ottaa runsaasti munia sivuun, kaikki tuskin edes kuoriutuu. Kestää pitkään, ennen kuin sirkkoja syntyy. Ei toivotut ylimääräiset munat voi murskata, pakastaa, keittää. Itse yleensä pakastan monta tuntia ja heitän roskiin.

      7. riittääkö huoneenlämpö pitämään terraarion sopivana ja tarvitseeko ostaa jotain kosteusmittaria?
      Monille lajeille kelpaa tavallinen huoneenlämpö 20C. C.morosus on tosi kestävä laji, sietää myös ajoittaista viileyttä. Jotkut lajit kaipaa luonnostaan paljon enemmän lämpöä ja hyvin tarkkoja olosuhteita ja tiettyä kosteutta. Jotkut lajit menestyvät huonosti vankeudessa. Kannattaa valita helppo laji.
      8. kuinka usein joutuu siivoamaan pelkät jätökset ja koko terraarion?
      Riippuu minkä kokoinen terraario sirkkamäärään nähden, ettei niiden ulosteissa tarvitse kömpiä ja siisti terraario on kaikkien silmään kauniimpi. Munat, ruoantähteet, ulosteet voi tietty pikasiivota pintapuolisesti miten haluaa mutta itse siivoan koko terraarion kerran kuukaudessa. C.morosus ja lamponius guerini-sirkoilla sanomalehtipohja terraariossa on helppo siivottava, turpeesta luovuin aikapäiviä sitten. Kannattaa muistaa puhdistaa terraaion lasipinnat, itse laiskasti laiminlöin sen ja vedellä sumuttamisen takia rumat jäljet jää.
      Onnea ja menestystä söpöihin sirkkajuttuihin!

    • Anonyymi

      Hei mistä huomaa jos kummitussirkka on tekemässä kuolemaa, itellä on niitä ja yks ei liiku mihinkään ja ei pysy pystyssä ja jalat ovat vartalonsa alla??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      137
      2021
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      131
      1686
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1526
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      88
      1433
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1431
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      132
      1244
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      56
      1172
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      25
      1130
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1031
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      53
      927
    Aihe