Laki jota ei edes haluta toteutettavan. Kreikka nyt,ja mitä muuta on maailmalla aina tulossa,viemässä päättäjien kyvyn hoitaa tätä MEITÄ SUOMALAISIA koskevaa tärkeää kotimaatamme koskevaa asiaa EDES laissa määrättyää velvoitetta täyttäväksi.
Mutta ehkä MEIDÄN lait ei olekaan niin velvoittavia .
Mietiskelin miten saisimme päättäjämme korjaamaan heidän tekemiensä lakien toimimisen edes kotimaassamme.
Olisiko niiden omaishoitajien joilta jää kuukautisten lakien määräämien vapaitten saaminen vietävä hoidettavansa eduskuntaan kuukauden lopussa ja jätettävä heidät edustajiemme hoidettavaksi puuttuvan vapaan ajaksi(tietenkin varautuen tutulla hoitajalla,ystävä,omainen tai muu luotettava henkilö)ennen kuin he todella tajuaisivat tehdä ja tarttua tähän ongelmaan. Tuskimpa muuten.
Vain joukkovoima voisi olla herättävä tekiä 20-30 hoidettavaa lehterille jätettynä jo olisi määrä joka herättäisi voimakkaampia ajatuksia ja ehkä hätääntymistä asiaan myös heissä kun eivät tietäisi miten tilantteesta tulisi selvitä..
Näin Kreikassa ehkä voisi toimia ja toimitaankin,joukkovoimalla,mutta EIHÄN SUOMESSA näin voi toimia herättämässä päättäjien huomiota asioihin.
VAI VOISIKO SITTENKIN !!!!
On joukkovoima toiminut monessa maassa.
Panisiko joku päättäjämme ajattelemaan kotimaassammekin olevia ongelmia kovemmin keinoin ?
HATTUA NOSTAISIN HEILLE.
Ajatteli: Susirajan yksinäinen.
Omaishoitolain toteutuminen
Juilka
0
55
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1795012Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194397Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993117Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532962Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432902- 522511
- 271929
- 221757
- 351750
- 681741